Tetra císařská – detailní info

Tetra Císařská
Tetra císařská (Nematobrycon palmeri) se bude cítit dobře ve společenských nádržích hustě osázených rostlinami. Ačkoliv se nejedná o typicky hejnovou rybu, je lepší jí chovat ve skupině.

Přirozeným místem výskytu je Kolumbie. Tetra císařská je endemit, který obývá pouze oblast San Juan a Atrato. Jde o klidné vody s pomalým prouděním, malé přítoky a potoky. V přírodě jde o poměrně vzácný druh. V akvaristikách se objevují hojně, protože jsou ve velkém chovány pro komerční účely.

Pro pohodlný chov je potřeba hejno správně sestavit. Ideální je vždy 1 samec na 3 samice. Stejným poměrem pak můžete pokračovat. V hejnu 8 kusů 2 samci. V hejnu 12 kusů 3 samci atd. Pokud chcete chovat víc jak jednoho samce, musí být akvárium dostatečně velké (alespoň 100 l) a mít větší množství úkrytů. Samci mezi sebou bojují a jsou teritoriální. Abyste předešli problémům, vytvořte takové akvárium, kde si budou moci teritorium vytvořit oba samci (případně 3 samci…). Nechte je soupeřit o lepší místo ne o to jediné v akváriu.

Samci dorůstají až 7.5 cm a samice 5 cm. Dožívají se cca 5 let.

Tetra císařská má protáhlé tělo zploštělé z obou stran. Hřbetní linie je výrazně zakřivená. Pod hřbetní linií je tělo zbarvené do modra. Toto zbarvení pak přechází do výrazného černého pruhu ohraničeného jemnými žlutými hranami. Jistě také oceníte výrazné smaragdové zbarvení očí.

Pokud jde o nároky na chov, pak jde o nenáročného chovance. Důležité je pouze správné poskládání hejna (samci x samice). Obecně počítejte s 50 l objemu na 1 samce. Minimální velikost nádrže alespoň 100 l. Akvárium nezapomeňte opatřit víkem, protože rybky mají tendenci vyskakovat. Preferují tlumené osvětlení a dostatek rostlin (případně jiných úkrytů).

Tmavý substrát a zelené rostliny dělají zbarvení tetry císařské ještě atraktivnější. Věnujte pozornost pravidelné výměně vody, krmte různorodým krmivem a umístěte je do nádrže s klidnými druhy. Ačkoliv se ryba dokáže přizpůsobit mnoha parametrům vody, ideální je teplota 24 – 27 °C, pH v rozmezí  5.0 – 7.5 a tvrdost do cca 20 dGH.

V divoké přírodě se živí převážně různými druhy hmyzu, červy a larvami. V akváriu nejsou nijak náročné a spokojí se s vločkovým, mraženým i sušeným krmivem. Opět platí, že pestrý jídelníček je základ dobrého stavu ryb.

Tetra císařská je aktivní a mírumilovná ryba s krásným zbarvením. Jediný problém se může objevit v případě, že samci nemají dostatečný prostor. Potřebují si totiž vytvořit teritoria. Pokud prostor nemají, mohou být agresivnější a například okusovat ploutve. Ještě jednou tedy zdůrazňuji, že každý samec potřebuje alespoň 50 l objemu vody a dostatek úkrytů. Na jednoho samce pořiďte 3 samice.

Jednoduché shrnutí základních informací pro úspěšný chov najdete v článku “Tetra císařská – shrnutí“.

Pokud si myslíte, že tetry jsou ty pravé rybky do Vašeho akvária, doporučuji si projít článek „Tetra – charakteristika skupiny“, kde najdete mnoho dalších zajímavých druhů.