Tetra citrónová – detailní info

Tetra citrónová
Tetra citrónová (Hyphessobrycon pulchripinnis) je zajímavá rybka jak z pohledu vizuálního, tak i chováním. Ačkoliv je její tělo průsvitné, bude mít citrónový nádech, pokud je chována při správných podmínkách a krmena kvalitní stravou. Jde o klidný, hejnový druh, který se skvěle hodí do společenských nádrží.

Tento velmi přizpůsobivý druh je ideální do společnosti dalších klidných rybek. Stejně jako většina teter i Tetra citrónová se cítí nejlépe v hejnu o minimálně 6 kusech. V přírodě se běžně vyskytují v hejnech o tisících jedincích, díky čemuž dokáží velmi účinně mást predátory.

Pocházejí z Jižní Ameriky z regionů Iquitos a Tapajós River basin. Nejraději se zdržují v mělkých, pomalu tekoucích vodách (menší přítoky řek, potoky a zaplavené lesní oblasti). Oblast Tapajós má oproti ostatním řekám v Amazonii průzračnější vodu s vysokým obsahem minerálů. Jde o komerčně rozmnožovaný druh. Vzhledem k tomu, že množení není až tak náročné, je ekonomicky mnohem výhodnější, než odchyt v přírodě.

Maximálně dosahují délky 5 cm a dožívají se poměrně vysokého věku 4 – 8 let. Tělo je zploštělé s výraznějším zlatým a žluto-oranžovým zbarvením. Zajímavé je pak především zbarvení ploutví. Jasně žlutá barva s černými okraji zaujme každého. Další zajímavostí je zabarvení horní části oka, které je červené.

V přírodě se živí nejrůznějšími červy, larvami, ale nepohrdnou ani rostlinnou potravou. V akváriu jde o nenáročné strávníky, kteří přijmou prakticky jakoukoliv potravu. Nicméně jde o všežravce, takže jim dopřejte pestrý jídelníček a oni se Vám odmění krásným zbarvením.

Jde o nenáročného chovance, který nevyžaduje žádnou speciální péči. Starejte se o akvárium, tak jak máte, a Tetry citrónové budou v pohodě. Pravidelná výměna vody a celkové udržování čistých chovných podmínek jsou základ. V první řadě doporučuji alespoň 100 l nádrž. Ocení dobře osázené akvárium s dostatkem volného prostoru k plavání. Skvělou volbou jsou plovoucí rostliny, které udržují v nádrži přítmí, což ocení prakticky všechny druhy teter.  Nezapomeňte ani na dostatek úkrytů. Použijte rostliny, kořeny, větve a třeba suché listy. Jako dno je ideální říční písek. Pokud jde o parametry vody, pak udržujte teplotu v rozmezí 22 – 28 °C, pH 5.5 – 7.5 a tvrdost 3 – 15 dGH. Tvrdost se snažte držet na co nejnižších hodnotách. Při vyšších tvrdostech ztrácí tetry své zbarvení.

Jednoduché shrnutí základních informací pro úspěšný chov najdete v článku “Tetra citrónová – shrnutí“.

Pokud si myslíte, že tetry jsou ty pravé rybky do Vašeho akvária, doporučuji si projít článek „Tetra – charakteristika skupiny“, kde najdete mnoho dalších zajímavých druhů.