Tetra Bleherova

Tetra Bleherova

Tetra Bleherova

Vědecké jméno

Hemigrammus bleheri

Běžná jména

Tetra Bleherova
Firehead Tetra
Rummy-nose tetra
Red-nose tetra
Rotkopfsalmer (DE)

Taxonomie

Tetrovití – čeleď sladkovodních paprskoploutvých ryb z řádu trnobřiší

Původ

Původ: Rio Meta a Rio Negro  v Kolumbii a Brazílii
Biotop: Amazonie

Dimorfismus

dimorphism

Dospělé samice jsou v těle kulatější a větší než samci.

Podmínky chovu

chemie vody

Teplota: 23 – 26°C

pH: 5.5 – 7.0

Tvrdost: 2 – 15°dGH

Nádrž

velikost akvaria

Délka: 90 cm
Objem: 100 l

Chov

snadný

Snadný

Velikost

velikost

5 cm

Věk

Věk

5 let

Zóna

middle

střed nádrže

Hejnovost

hejnovost

nejméně 10 ks

Potrava

Tetra Bleherova je všežravec, který přijme téměř cokoli, co mu nabídnete. Má malá ústa, takže nejvhodnější je krmivo odpovídající velikosti. Krmte směsí sušených vloček, granulí a malých živých a mražených potravin.

Snášenlivost

Klidný druh, které mu se nebude dařit dobře ve společnosti agresivních a výrazně větších druhů. V ideálním případě ji chovejte s dalšími jihoamerickými druhy (Hemigrammus, Hyphessobrycon, Nannostomus, Apistogramma, Corydoras a malé druhy Loricariidae).

Vždy kupujte skupinu alespoň 10 kusů (nejlépe více). Jde o malé tetry, které se rády pohybují v těsném hejnu, takže v malém počtu jedinců se jim nebude dařit. Tetra Bleherova se ráda drží v semknutém hejnu, a tak také ve Vašem akváriu nejlépe vynikne.

Chování

Bojácná, ale docela živá ryba, která musí žít v hejnu. Jde o dobrého plavce, takže je vhodné ji chovat v akvárium o délce alespoň 90 cm.

Rozmnožování

K odchovu je potřeba vymezit samostatnou nádrž o objemu alespoň 60 l. Ta by měla být slabě osvětlena a osázena jemnolistými rostlinami, na které samice nakladou vajíčka. Dno nádrže je možno zakrýt jemným pletivem, kterým propadnou vajíčka a dospělé ryby se k nim nedostanou.

Rozmnožování může probíhat ve skupině cca 6 samců a 6 samic. Krmte je dostatečným množstvím kvalitní potravy (živá a mražená) a tření by nemělo představovat příliš problémů.

Alternativně může tření probíhat v párech. Podle této techniky jsou ryby umístěny v samčích a samičích skupinách v oddělených nádržích při teplotě kolem 23 – 25 °C. Krmte kvalitní živou a mraženou potravou. Když jsou samice znatelně plné vajíček a samci se nejlépe vybarvují, vyberte nejtlustší samici a nejlépe vybarveného samce a přeneste je do třecí nádrže. Ve třecí nádrži udržujte teplotu kolem 27 – 29 °C s mírně kyselým pH. Pár by se měl vytřít následující ráno.

V obou případech dospělí jedinci vejce sežerou, pokud k tomu dostanou příležitost. Jakmile si všimnete vajec, okamžitě dospělé jedince z nádrže odlovte. Potěr se vylíhne za 24–36 hodin a volně plavat začne o 3–4 dny později. Prvních několik dní krmíme potravou typu infusoria, dokud není potěr dostatečně velký, aby přijali nauplie, mikročervy nebo žábronožky. Vajíčka a potěr jsou v raných fázích života citlivé na světlo, takže osvětlení nádrže by mělo být minimální.

Akvárium

Tetra Bleherova přirozeně žije v tzv. black water biotopu. Použijte substrát z říčního písku a přidejte několik větví naplaveného dřeva a zkroucené kořeny (případně použijte důkladně očištěné a vysušené větve buku). Na dno umístěte sušené listy buku nebo dubu, čímž navodíme přirozený vzhled. Vodní rostliny se v black water biotopech prakticky nevyskytují. Nechte dřevo a listy, aby zbarvily vodu do hněda, odstraňte staré listy a každých pár týdnů je vyměňte, aby nehnily a nezašpinily vodu. Do filtru lze přidat malý síťový sáček naplněný rašelinou určenou pro akvarijní použití. Skutečná krása těchto ryb vynikne při tlumeném osvětlení.

Alternativně se tomuto druhu bude dařit ve standardnějších, dobře osázených nádržích s dostatečným množstvím úkrytů a prostu k plavání.  U tohoto druhu je nezbytná pravidelná výměna vody a údržba nádrže, protože v nepříznivých podmínkách ryby ztrácí barvu.

Odkazy

Další fotky na GoogleYouTube videa