Náplně pro mechanický filtr

Pokud začínající akvarista řeší filtraci vody, většinou skončí u mechanické filtrace. Rozhodně to není špatně, nicméně je třeba si uvědomit, že správná filtrace by měla být založena především na té biologické části. Zpět ale k našemu tématu. Abychom měli v akváriu čistou vodu, musíme z ní odstraňovat volně plovoucí částice. To je přesně důvod, proč musíme zvolit správné náplně pro mechanický filtr.

Při výběru náplně pro mechanický filtr musíme myslet na pár věcí, které jsou částečně v rozporu. Řešením je tedy nakonec určitý kompromis, který dostatečně splňuje všechny naše požadavky.

V první řadě požadujeme, aby byla voda v akváriu čistá a neobsahovala plovoucí částice. = vhodné je jemné filtrační médium, které částice zachytí

Dále potřebujeme, aby se částice nedostaly do biologického filtračního média a neucpaly ho. = vhodné je jemné filtrační médium, které částice zachytí

V běžných vnějších filtrech potřebujeme, aby jím voda proudila rychle. = vhodné je hrubé filtrační médium, které nebrání průchodu vody

Potřebujeme, aby se médium příliš rychle nezanášelo. = vhodné je hrubé filtrační médium, které nezachycuje nejjemnější částice a nezanáší se

Takže jak z toho ven? Hrubé nebo jemné? Co je lepší?

Velmi hrubé médium

Také známé jako extra hrubé. Toto mechanické filtrační médium používáme pouze jako předfiltr. Zabrání ucpání jemnějších filtračních médií velkými kusy odpadu.

Hrubé médium

I když může filtrovat trochu menší kusy odpadu než velmi hrubý filtr, hrubé médium se stále nejlépe hodí jako předfiltr.

Středně hrubé médium

náplně pro mechanický filtr

Dosáhli jsme bodu, kdy má použití média viditelný vliv na čistotu vody. Při použití této hrubosti bude voda zřetelně jasnější. Ve vodním sloupci se také bude vznášet výrazně méně odpadních částic. Pokud chcete můžete jako médium pro mechanický filtr použít pouze tuto hrubost, ale neočekávejte křišťálově čistou vodu. Všechny běžné houbové náplně do filtru považujeme za středně hrubé.

Jemné médium

Chcete čistou vodu? Pak je pro Vás jemné médium tou správnou volbou. Dokáže zachytit opravdu malé částice, které se vznášejí ve vodním sloupci. Hrubší náplň použijte jako předfiltr, jinak se bude jemné médium rychle zanášet.

Velmi jemné médium

náplně pro mechanický filtr

Pokud jste posedlí čistou vodou, pak můžete použít velmi jemné médium. To dokáže zachytit částice o velikosti 1 mikron (dokonce i bakterie a parazity). Opět musíte použít předfiltr s hrubším médiem.

Pár rad závěrem
  • Velmi jemná média zajistí čistou vodu, je s nimi hodně práce. Rychle se zanášejí a špatně se čistí.
  • Pokud chcete média kombinovat, vždy umisťujte hrubší před ty jemnější.
  • Vždy umisťujte mechanická média před ty pro biologickou filtraci.
  • Náplně umývejte v akvarijní vodě.
  • K mytí nepoužívejte vodovodní vodu ani chemické přípravky.
  • Náplně pro mechanický filtr vydrží dlouho.
  • Chcete čistou vodu a nemáte předfiltr? Použijte středně hrubé náplně.
  • Máte předfiltr? Můžete použít jemné náplně (do předfiltru umístěte hrubší náplně).

Co dodat

Existuje mnoho druhů mechanických filtračních médií. Ať už to jsou vaty, molitany nebo cokoliv jiného, vždy je určujícím měřítkem jejich hrubost. Jednotlivý výrobci mají různé tvary filtrů a vyrábějí si pro ně i speciálně tvarovaná média. Takže třeba do filtru od firmy Eheim nebude pasovat filtrační náplň Juwel a opačně. Každý výrobce si zkrátka hlídá svůj zdroj příjmů.

Náplně od zavedených značek jsou někdy nesmyslně předražené. V takovém případě se vyplatí koupit univerzální náplň (třeba molitan) a nůžkami přizpůsobit tvar. Záleží na každém, čemu dává přednost.

Úplné základy k filtraci jsou popsány v článku „Jak funguje filtr – filtrace vody„.

Pokud se v některých pojmech ztrácíte nebo nevíte přesně, o čem je tu řeč, pak Vám doporučuji si přečíst článek „Mechanická filtrace„.

Sdílet tento článek