7. Akvarijní osvětlení – Pár tipů na závěr

akvarijní zářivky
Toto je poslední článek ze série o akvarijním osvětlení. Řekneme si zde pár užitečných tipů a pokusíme se o závěrečný souhrn všeho podstatného.
Rada číslo 1

Pokud sháníte akvarijní osvětlení, snažte se, aby bylo stejně dlouhé, jako je délka akvária. Pokud je zdroj světla výrazně kratší, není akvárium osvětleno rovnoměrně (okraje jsou tmavší), což může způsobovat problémy. Pokud ovšem chcete po stranách pěstovat nenáročné rostliny a pod zdrojem světla naopak náročné, je volba kratšího osvětlení jednou z cest, jak tohoto efektu dosáhnout.

Rada číslo 2

Pokud máte tu možnost, umisťujte osvětlení co nejvýše nad akvárium. Docílíte tak rovnoměrnější intenzity osvětlení v celé délce i výšce nádrže. Při takovémto umístění zdroje světla už nezáleží na jeho délce, ale především síle vyzařování. Použití akvarijního krytu se zabudovanými zářivkami ale není chyba.

výška osvětlení nad akváriem

Rada číslo 3

Pokud chcete kombinovat několik kratších zářivek, dejte si pozor na způsob zapojení. Pokud je zapojíte za sebou (složíte z nich dlouhou zářivku), zvyšujete tím plochu osvícení. Pokud zapojíte zářivky vedle sebe (vytvoříte tlustou krátkou zářivku), zvyšujete tak především intenzitu osvětlení, nikoliv osvětlenou plochu.

zapojení akvarijních zářivek

Rada číslo 4

Snažte se svítit cca 10 – 11 hodin denně. Většina rostlin pochází z tropických oblastí, kde je po celý rok stejná doba slunečního svitu. Zkuste zapínat světlo až někdy kolem 12. hodiny. Pokud začnete svítit později, budete také později zhasínat, což vám dá možnost pozorovat akvárium v noci. Zkuste v pokoji zhasnout a pozorovat pouze osvětlenou nádrž … lepší než televize. Rozhodně doporučuji pořízení spínacích hodin. Je to investice cca 100 Kč a ušetří vám spoustu starostí se zapínáním a vypínáním světla (vše se děje automaticky).

Rada číslo 5

Udržujte zářivky čisté. Postupem času se na nich bude usazovat prach, což by mohlo vést k výraznému snížení intenzity osvětlení. Čistěte krycí sklo, pokud ho necháte špinavé, světlo jím neprojde do akvária. Intenzita světla v nádrži tak může klesnou o desítky procent.

Rada číslo 6

Zářivky by se měly vyměňovat každý rok. Pokud chcete v dlouhodobém horizontu ušetřit, pořiďte si reflektory a přidejte je ke starým zářivkám, můžete je pak používat o cca 1 rok déle. Zářivky s postupujícím časem svítí méně a méně, pokud přidáte reflektor, vrátíte tím intenzitu osvětlení na původní úroveň.

Shrnutí
  • začněte s nenáročnými rostlinami
  • začněte se slabým osvětlením
  • sviťte přibližně 12 hodin
  • nekupujte žádné „speciální“ zářivky
  • sviťte běžnými zářivkami
  • udržujte osvětlovací techniku čistou
  • vyhýbejte se přesvětlování nádrže
Slovo závěrem

Tato série se snažila přiblížit základy akvarijního osvětlení. Pokud máte pocit, že něco není dostatečně vysvětleno nebo je nedotaženo, máte naprostou pravdu. Čím více se ovšem začnete v této problematice „přehrabovat“, tím více problémů a nejasností začnete objevovat. Od hlubšího studia akvarijního osvětlení vás ovšem nijak neodrazuji.

Základní znalosti v běžné akvarijní problematice (osvětlení, filtrace, voda ..) z vás budou dělat výrazně nadprůměrného akvaristu.