Bakteriální rozpad ploutví (Flexibacter columnaris)

Bakteriální rozpad ploutví
Bakteriální rozpad ploutví je často mylně považován za plísňovou infekci (především díky vzhledu), ale jedná se o bakteriální onemocnění, které napadá zejména živorodky a sumce. Teprve na zasažených místech se objevují plísně.

Druh onemocnění: bakteriální

Určující příznaky: bílé skvrny kolem úst, na okraji šupin a ploutvích, začínající rozpad ploutví od okrajů, léze v okolí hřbetní ploutve, plíseň na kůži, v případě zasažených žaber zrychlené dýchání

Popis: infekce má buď vnější nebo vnitřní vývoj a chronický nebo akutní průběh. Většina těchto infekcí je vnějších, kdy se objeví nejprve bílé skvrnky na hlavě, ploutvích a kolem žaber. Léze mohou být zprvu vidět jen jako oblasti, které postrádají normální lesklý vzhled zdravé ryby. Jak léze postupují, tak se stávají nažloutlé až hnědé a místa kolem nich jsou zbarvena do červena. Jak infekce postupuje, tak se od krajů začínají rozpadat ploutve. Při zasažení a postupném rozpadu žaber se ryba začíná dusit (zrychlené dýchání). Nakonec následuje úhyn. Méně obvyklý je vnitřní průběh, který nemá žádné vnější příznaky až do okamžiku úhynu. V těchto případech dokáže příčinu smrti odhalit pouze nekroskopie a bakteriální test. Dále je třeba zmínit, že v chronických případech postupuje nemoc pomalu (rybka uhyne po několika dnech). V akutních případech se může stát, že velká populace ryb uhyne během několika hodin (v tomto případě je nemoc v podstatě neléčitelná). Vysoká teplota vody urychluje průběh, nicméně jejím snížením nijak neovlivníte konečný výsledek.

Příčina: bakterie způsobující rozpad ploutví se nacházejí prakticky v jakékoli akvarijní vodě, ale napadají jen ryby, které mají v důsledku špatných podmínek oslabený imunitní systém. Většinou jsou spouštěcím mechanismem špatná kvalita vody, nevhodné a jednotvárné krmení, stres z manipulace a přepravy. Bakterie vstupuje do těla ryby prostřednictvím žaber, úst a drobnými rankami na kůži. Důležité je, že onemocnění je vysoce nakažlivé a může se šířit díky kontaminovaným síťkám, nádobám a dokonce i krmením.

Léčba: v první řadě je nutné oddělení výrazně zasažených ryb a jejich umístění do karanténní nádrže. Léčba ale musí probíhat i ve společenském akváriu. V první řadě je nutná výměna vody a důkladné odkalení substrátu. Vnější infekce by měla být léčena antibiotiky, chemickými přípravky nebo obojím. K léčbě může být použit např. síran měďnatý, Acriflavine, Furan, Terramycin … Terramycin se ukazuje jako velmi účinný jak při použití do vody tak při ošetření krmení, které se podává rybám s vnitřní infekcí. Jako další může být do vody přidána sůl, aby se zvýšila funkce žaber. Při aplikaci soli ale buďte opatrní, především v případech kdy ošetřujete sumce, kteří jsou na její obsah ve vodě citliví.

Prevence: stejně jako u většiny onemocnění je prevence nejlepší lék. Téměř všem faktorům, které způsobují oslabení imunitního systému ryb, se dá předcházet. V první řadě je důležitá pravidelná výměna vody a odkalování, protože bakteriím se daří v organickém odpadu. Dalším faktorem je správná a rozmanitá strava. V neposlední řadě se snažte dezinfikovat veškeré vybavení které používáte (to platí především v případech, kdy ho používáte ve více nádržích). Dále se snažte věnovat zvýšenou pozornost těm rybám, které se někam přemisťují a dopřejte jim preventivní léčbu antibiotiky. Pokud si přinesete nové rybky z akvaristiky, tak je nedávejte hned do společenské nádrže, ale nechte je 1 – 2 týdny v karanténní nádrži, kde použijte antibiotika a pozorujte, zda jsou zdravé. Toto opatření se může zdát přehnané, ale představte si, že máte akvárium o objemu 1000 l, kde je spousta živorodek, sumečků, čichavců atd. Léčit tak velké akvárium a tolik ryb jen proto, že jste si tam s 5 rybkami z akvaristiky zavlekli taky bakteriální rozpad ploutví je noční můra.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Dobrý den,moje rybičky mají plíseň a jedna z nich nemá zadní ocasek co stim,jaký lék jim dát ,abych je vyléčila.prosim o radu.prosim poraďte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *