Akvarijní ryby – jednoduché rozdělení

Akvarijní ryby
Každý akvarista by měl mít alespoň hrubou představu o tom, jaké akvarijní ryby vlastně chová. Pokud bychom se drželi striktně taxonomického rozdělení, tak si v celé věci uděláme zbytečný zmatek. Dělení na čeledi, řády a druhy je komplikované (neustále se mění a aktualizuje) a pro účely praktické akvaristiky se úplně nehodí. Proto si vytvoříme trochu praktičtější rozdělení.

Bude se rybám v akváriu dařit? Mohu dát rybku do nádrže k živorodkám? Bude mi pro chov této rybky stačit nádrž na 100 litrů? Pokud jste si někdy pokládali podobnou otázku, pak je tento článek určen právě Vám. Akvarijní ryby se dělí na stovky druhů a postupem času jich je stále více dostupných i běžnému akvaristovi. Průměrný člověk si pak samozřejmě nemůže pamatovat, co která ryba potřebuje, aby v nádrži prosperovala. Podrobné informace se dají najít na internetu, ale mnohdy je to na škodu. Příliš mnoho informací vede ke zbytečnému komplikování.

Zkuste si představit tetru a sumečka. Jsou jiní? Samozřejmě. A přesto jsem Vám neřekl žádný konkrétní druh (existují stovky druhů sumců a teter). Sumci se od sebe odlišují v mnoha ohledech, ale stále mají tolik společného, že když si představíte akvarijního sumečka, tak Vaší představě bude odpovídat třeba 95% všech druhů akvarijních sumečků.

Slovo sumec je obecně přijímaný název skupiny ryb, které vykazují mnoho podobných vlastností. Totéž platí pro jiné skupiny ryb. To je klíč! Z mnoha akvarijních ryb, které jsou k dispozici, drtivá většina patří do jedné ze 7 skupin. O každé skupině už pravděpodobně něco víte.

Nicméně musím zmínit, že některé běžně dostupné akvarijní ryby nelze zařadit ani do jedné z těchto skupin. V každé skupině také existují výjimky, kterých se zobecnění netýkají. Výjimky jsou zajímavé samy o sobě a jsou často chovány ve specializovaných nádržích.

Pro běžné akvaristy je základní rozdělení akvarijních ryb toto:

  1. Tetry
  2. Parmičky
  3. Sumečci
  4. Sekavci
  5. Živorodky
  6. Cichlidy
  7. Labyrintky

Po kliknutí na jednotlivé skupiny se dočtete jejich podrobnější charakteristiku a uvidíte seznam nejběžnějších druhů.

Pokud hledáte nejjednodušší ryby pro začátečníky, pak se doporučuji podívat na článek „Atlas akvarijních ryb pro začátečníky„.