Alternanthera lilacina

Alternanthera lilacina

Alternanthera lilacina

Vědecké jméno

Alternanthera lilacina
Althernathera reineckii „Lilablätrig“

Běžná jména

Plevuňka liláková

Taxonomie

Laskavcovití – světlomilné rostliny většinou vyžadující hodně dusíku

Původ

Původ: Jižní Amerika

Ideální hnojení

hnojivo

CO2: 10-40mg/l
Dusičnany (NO3): 10-50mg/l
Fosforečnany (PO4): 0,1-3mg/l
Draslík (K): 5-30mg/l
Železon (Fe): 0,01-0,5mg/l

Parametry vody

chemie vody

Teplota: 22 – 28 °C

pH: 5.5 – 7.5

Tvrdost: 5 – 15 °dGH

Kategorie

kategorie

stonková

Obtížnost

náročné pěstování

náročná

Osvětlení

silné osvětlení

silné

Výška

velikost rostliny

15 – 40 cm

Umístění

zadní část nádrže

zadní část nádrže

Růst

rychlost růstu

středně rychlý

Představení

Alternanthera lilacina je krásná rostlina, která má na vrchní straně listů zelené zbarvení a ze spodní strany je zbarvena do růžovo fialova. Toto nádherné zbarvení má ovšem  svou cenu, kterou je složité pěstování vhodné především pro zkušené akvaristy.

Ideální je do otevřených nádrží, protože ráda vyčnívá nad vodní hladinu.

Výsadba a údržba

Alternanthera lilacina má velmi podobné nároky na pěstování jako Alternanthera reineckii. Pro plné vybarvení však potřebuje ještě silnější osvětlení. Rostlina navíc vyžaduje na živiny bohatou půdu (zejména na železo) a pravidelné přihnojování. Nezbytné je také přidávání CO2.

Pokud se bude rostlině dařit, doroste výšky až 40 cm, takže je vhodné ji umístit u zadní strany akvária nebo po stranách.

Tento druh má přirozeně tendenci ztrácet listy na spodní části. Když vaše rostlina začne ztrácet listy, nahraďte ji novým řízkem. Z tohoto důvodu je také vhodnější zasadit několik stonků těsně vedle sebe, čímž vytvoříte hustší dojem.

Množení

Množení je na rozdíl od údržby velmi snadná záležitost. Stačí seříznout horní část stonku (alespoň 10 cm) a zasadit ho přímo do substrátu. Dbejte na to, aby výška mateřské rostliny po seříznutí byla alespoň 10 cm, pokud je výška nižší, může nastat problém s regenerací.

Zajímavosti

Dlouhou dobu byla považována za odrůdu Alternanthera reineckii (tehdy se nazývala Alternanthera reineckii var lilacina). Dnes je to samostatný druh.

Pokud s pěstováním plevuněk začínáte, zkuste na začátek Alternanthera bettzickiana, která má nižší nároky na světlo, CO2 i hnojivo.

Odkazy

Další fotky na GoogleYouTube videa