12. Volba vhodné dekorace

Výběr a umístění akvarijní dekorace je přesně to, co činí každou nádrž unikátní. Právě tady se může akvarista „vyřádit“ a popustit uzdu své fantazii a představivosti. I zde bychom se ovšem měli držet v určitých „mantinelech“ a nevymýšlet úplné zběsilosti. Pojďme si k tomuto tématu něco říct.

Akvarijní dekorace má v zásadě dvě hlavní funkce.

Vizuální efekt – osobně si myslím, že volba dekorace je hodně přehlíženým tématem. Většina začínajících akvaristů se těší na rybky a nemá touhu ztrácet čas nějakými kameny, větvemi, kořeny a podobnými „nesmysly“. Hlavní je mít v akváriu co nejvíce různorodých rybek a ať je na ně pěkně vidět, tak tam přece nebudeme cpát nějaké kořeny. Maximálně přidáme umělého potápěče a truhlu s pokladem. CHYBA! Akvárium bez dekorace velmi rychle ztrácí své kouzlo, protože se vizuálně nemáte čeho chytit. Jedním slovem bych řekl, že dekorace vytvoří „ATMOSFÉRU„.  To je důvod, proč si chcete akvárium pořídit. Chcete si užívat atmosféru a atraktivitu něčeho jedinečného a ne jen koukat do nezajímavé sklenice s vodou, kde se motají zmatené rybky.

Ať se ryby cítí jako doma – většina ryb si přirozeně uvědomuje to, že jsou potenciální kořistí, takže v prostředí, kde se necítí bezpečně a pohodlně, budou vystresované.  Správně využitá dekorace zvýší u osazenstva nádrže pocit bezpečí, zmírní stres a tím dojde i k posílení imunitního systému. Rybky jsou také mnohem odolnější vůči chorobám, chovají se přirozeně, vykazují lepší zbarvení, jsou aktivnější a tráví více času „mino úkryt“.

Jakou dekoraci použít a čemu se vyhnout obloukem?

V prvé řadě používejte pouze dekorace, které jsou určeny do akvária. Lépe řečeno, které jsou určeny do vody a nebudou do ní uvolňovat žádné nežádoucí látky. Nepoužívejte jako dekoraci předměty, které k tomu nejsou určeny. Fatální případy otrav akvarijní vody tu ani nebudu zmiňovat. V tomto ohledu se skutečně nevyplácí experimentovat.

Pokud bych měl být trochu přísnější, pak bych řekl, ať v akvaristikách nekupujete ani nic, co je označeno jako „akvarijní dekorace“. Většinou se jedná o neskutečné kýče, které se mně osobně vůbec nelíbí . Nicméně každý má svůj vkus, a proto Vám bublající potápěče, truhly s pokladem, zříceniny a umělá podvodní města vymlouvat nebudu. Nicméně si stojím za tím, že tyto věci do akvária nepatří a naprosto devastují celkový dojem z nádrže.

Pokud chcete vytvořit přirozené vodní prostředí, použijte jako dekoraci především kořeny, větve a kameny. Není to nic objevného, ale je to ta nejlepší rada, jako Vám tu mohu dát. S trochou fantazie a zručnosti se z těchto materiálů dají vytvořit krásné nádrže.

Velmi krásné nádrže se dají vyrobit za použití přírodních větví. Zpracování je ovšem časově náročné a proto tuto možnost moc akvaristů nevyužívá. Nicméně jednou z našich služeb je také výroba a prodej dřeva jako akvarijní dekorace. Pro více informací se podívejte do sekce Naše služby

Kameny si samozřejmě můžete nasbírat v přírodě. Úplně ideální jsou z říčního koryta, kde je voda opracovala, takže v akváriu budou vypadat přirozeně. Dávejte si pozor na složení (především vápník, který může ovlivňovat chemismus vody). Kameny namočte do octa, pokud nenastane žádná reakce, jsou vhodné. Pozor si dávejte na kameny s ostrými hranami. Do akvárií nejsou vhodné, protože se o ně mohou poranit ryby.

Pokud Vás akvarijní dekorace zajímá a chcete se o ní dozvědět více, určitě si přečtěte články: Druhy akvarijního dřeva, Akvarijní dekorace – praktický příklad (takhle ne), Akvarijní dekorace – designér a Akvarijní dekorace – na co si dát pozor, Dřevo z přírody do akvária – praktická ukázka.

Pokud s akvaristikou začínáte, můžete využít některou z námi nabízených služeb. Jednou z nich je také výroba a prodej kvalitního akvarijního dřeva. Veškeré potřebné informace se dočtete v sekci „Naše služby„.