Egeria densa

Egeria densa

Egeria densa

Vědecké jméno

Egeria densa

Běžná jména

Morovinka hustolistá
Brazilian waterweed
Large-flowered waterweed
Anacharis

Taxonomie

Voďankovití – vytrvalé, většinou vodní nebo bahenní byliny, kořenící ve dně nebo volně plovoucí

Původ

Původ: Jižní Amerika

Ideální hnojení

hnojivo

CO2: 5-40mg/l
Dusičnany (NO3): 10-50mg/l
Fosforečnany (PO4): 0,1-3mg/l
Draslík (K): 5-30mg/l
Železon (Fe): 0,01-0,5mg/l

Parametry vody

chemie vody

Teplota: 5 – 28 °C

pH: 6 – 9

Tvrdost: 10 – 25 °dGH

Kategorie

kategorie

stonková

Obtížnost

snadné pěstování

snadná

Osvětlení

středně silné osvětlení

střední

Výška

velikost rostliny

50-300 cm

Umístění

zadní část nádrže

zadní část nádrže

Růst

rychlost růstu

rychlý

Představení

Egeria densa pochází z Jižní Ameriky, ale díky akvaristice se rozšířila i do Severní Ameriky, Asie, Afriky a Evropy. Má ráda stojaté a pomalu tekoucí vody: jezera, rybníky, potoky, řeky a kanály.

Snadno se pozná podle bujného, zeleného olistění (jemně pilovité, úzce kopinaté, přisedlé listy uspořádané do přeslenů) jehož barva se mění od světle zelené po jasně zelenou. Barevná variabilita je způsobena prostředím, ve kterém žije.

Výška rostliny závisí na hloubce vody. Ve volné přírodě může dosáhnout obrovské výšky až 3 m (v jezeře v Kolumbii byla zdokumentována výška 7 m), ale v akváriu je to mnohem méně. Rostlina vyroste k vodní hladině, kde se rozvětví a vytvoří neprostupnou rohož, která zastíní vše pod ní.

Rostlina je dvoudomá, což znamená, že samčí a samičí květy existují na samostatných rostlinách. Nicméně v akváriu je kvetení velmi vzácné.

Výsadba a údržba

Egeria densa je nenáročná rostlina během jejíhož pěstování nenarazíte na mnoho problémů. Hlavním požadavkem rostliny je dostatek světla tzn. alespoň 1W na 4 litry vody, rozhodně tedy není nutné příliš silné osvětlení.

Nejvíce vás při údržbě zaměstná zastřihávání rostliny. Pokud necháte rostlinu růst, její stonek může dosáhnout 1 až 3 metry, takže na povrchu akvária vytvoří silnou vrstvu stonků a listů a zastíní všechny rostliny (včetně sebe sama). Samotný stonek rostliny nakonec ztratí listy a uschne, pokud ji její vrcholek připraví o světlo. Pravidelně udržovaná rostlina může být velmi pěkná.

Tip: Když rostlinu zastřihnete, vytvoří boční výhony, takže se stává více „huňatou“.

Za optimálních podmínek roste Egeria densa velmi rychle. Během jednoho měsíce se může snadno zdvojnásobit nebo ztrojnásobit! Pravidelné přihnojování růst ještě zintenzivní, takže je lepší s hnojivem šetřit.

Rostlinu sázejte po jednotlivých stoncích v dostatečné vzdálenosti od sebe (zabráníte tak boji o živiny). Na bázi stonků zastřihněte listy, protože pokud je zahrabete do substrátu, tak začnou uhnívat. Stonky umisťujte do substrátu za pomoci pinzety do hloubky 2 – 5 cm.

Případně můžete stonky položit na hladinu vody a nechat je volně plavat. Dávejte si ovšem pozor, aby nedošlo k zastínění celé nádrže. Egeria roste extrémně rychle.

Tip: Někteří akvaristé si stěžují, že když Egerii zasadí do substrátu, začne hnít. Pokud máte stejný problém, upevněte rostliny u dna kameny, dřevem nebo dekorací. Stonek tak nebude hnít a přirozeně vytvoří kořeny, které se v substrátu uchytí.

Množení

Egeria densa se množí neuvěřitelně snadno, stačí odříznout část dospělé rostliny. Ujistěte se, že řízky odebíráte z dlouhých zdravých stonků. Když uvidíte vycházet vzdušné kořeny, seřízněte rostlinu přímo pod kořeny a zasaďte ji do substrátu. V ideálním případě by měla být alespoň 10 cm dlouhá. Po nějaké době nové řízky vyvinou kořeny a pokračují v růstu v akváriu.

Užitečné info

Rozpad rostliny: Bohužel, rostliny mohou během několika dnů po výsadbě uhynout (rozpad). K tomu procesu dochází v důsledku rychlé změny prostředí, na kterou se rostlina nebyla schopna aklimatizovat. Stejná reakce rostliny nastane i v okamžiku náhlé změny parametrů vody. Pokud rostlina strádá, nechte ji volně plavat na hladině. Jakmile se začne cítit lépe, začne pouštět kořeny.

Dormativní stav: Někdy rostlina jen sedí v nádrži. Neroste ani neumírá. Nic se neděje. Zkontrolujte osvětlení a začněte svítit alespoň 10 hodin denně. Pokud to nepomůže, začnete zvyšovat intenzitu osvětlení a přidejte hnojivo. Egeria densa také přestane růst v případě, že zabere veškerý dostupný prostor v nádrži. V takovém případě je nutné rostlinu prostříhat.

Rychlý růst: Jde o přirozený stav věcí. Růst nejde nijak zpomalit, jedinou možností je časté zastřihávání.

Změna zbarvení: Egeria vyžaduje k fotosyntéze a udržení zbarvení alespoň středně silné osvětlení. Za špatných světelných podmínek může rostlina vykazovat světle zelený nebo mírně nažloutlý vzhled. Snažte se také udržovat dobrou kvalitu vody prováděním částečných výměn vody a udržováním parametrů vody na ideálních hodnotách.

Velmi podobnou rostlinou, která ovšem netoleruje tak vysoké teploty, je Elodea canadensis.

Odkazy

Další fotky na GoogleYouTube videa