Alternanthera bettzickiana

Alternanthera bettzickiana

Alternanthera bettzickiana

Vědecké jméno

Alternanthera bettzickiana
Calico-plant
Alternanthera variegata verte
Alternanthera Bettzickiana aurea

Běžná jména

Plevuňka červeně žíhaná

Taxonomie

Laskavcovití – světlomilné rostliny většinou vyžadující hodně dusíku

Původ

Původ: Jižní Amerika

Ideální hnojení

hnojivo

CO2: 10-40mg/l
Dusičnany (NO3): 10-50mg/l
Fosforečnany (PO4): 0,1-3mg/l
Draslík (K): 5-30mg/l
Železon (Fe): 0,01-0,5mg/l

Parametry vody

chemie vody

Teplota: 22 – 28 °C

pH: 6.5 – 7.5

Tvrdost: 5 – 20 °dGH

Kategorie

kategorie

stonková

Obtížnost

středně obtížné pěstování

střední

Osvětlení

středně silné osvětlení

střední

Výška

velikost rostliny

20 – 50 cm

Umístění

zadní část nádrže

zadní část nádrže

Růst

rychlost růstu

pomalý

Představení

Pokud jde o rostliny s červeným zbarvením, pak se Alternanthera bettzickiana pěstuje poměrně snadno a je robustní. Jde o ideální rostlinu pro začátečníky, kteří chtějí zkusit pěstovat rostliny s červenými listy. 

U většiny červených stonkových rostlin je obtížné dosáhnout zářivě červené barvy. Často je nutné přidávat CO2 a přihnojovat mikroživinami. Tato rostlina si relativně snadno zachová své zářivé červené a růžové odstíny, ale pokud chybí živiny a osvětlení, listy mohou zmatnit do oranžového odstínu.

Výsadba a údržba

V ideálním případě je Alternanthera bettzickiana ráda částečně vynořená nad hladinou. Velmi dobře se jí tak bude dařit v paludáriu nebo otevřeném akváriu, ze kterého může vyčnívat.

Pokud se rostlině daří, může dorůstat výšky až 50 cm, proto jí umístěte do zadní části akvária. Pro co nejlepší efekt sázejte jednotlivé stonky cca 2 cm od sebe.

Tato plevuňka preferuje vysoký obsah dusičnanů a fosforečnanů, takže je vhodné přihnojovat. Přihnojování urychluje růst a pomáhá udržet červené vybarvení listů. Nutností je substrát bohatý na živiny.

Přidávání CO2 není nutné, ale pozitivně ovlivňuje růst i vybarvení.

Množení

Rostlina se dá jednoduše množit řízkováním. Odřízněte horní část stonku a zasaďte ho. Vždy si dávejte pozor, aby byla rostlina na řízkování dostatečně vysoká. Po řezu by měla nová i mateřská rostlina měřit alespoň 10-15 cm, čímž se zajistí rychlé zotavení.

Zajímavosti

Existuje červená odrůda této rostliny Alternanthera bettzickiana red. Čím intenzivnější světlo, tím výraznější bude červené vybarvení.

Zástupce plevuněk s nejnižšími nároky na pěstování. Podobné druhy Alternanthera rosaefolia a Alternanthera reineckii jsou na pěstování ještě náročnější.

Odkazy

Další fotky na GoogleYouTube videa