3. Na kolik vyjde provoz

Velmi častou otázkou je, kolik stojí provoz akvária. Je škoda vydat velké peníze za obrovskou nádrž a pak zjistit, že nemáte finance na péči o ní. Doporučuji nezačínat úplně ve velkém měřítku, protože tam se cena za provoz může pohybovat v tisících. Zvolte středně velkou nádrž za jejíž provoz zaplatíte pár stokorun měsíčně.

Vše samozřejmě záleží na typu nádrže, velikosti, teplotě vody, intenzitě osvětlení atd. Pro následující výpočet si vezměme nádrž o objemu 100 l s průměrnými hodnotami co týče filtrace, osvětlení, teploty a zarybnění. To nám dá dobrou představu o tom, kolik stojí provoz akvária.

Pro kalkulaci jsou počítány ceny elektřiny a vody platné v roce 2017.

elektrická energie (1kWh) 4 Kč
voda (1m3) 90 Kč

Roční náklady na provoz průměrného akvária o objemu 100 l

led osvětlení 950 Kč/rok
topítko 730 Kč/rok
vnější filtr 350 Kč/rok
výměna vody 120 Kč/rok
hnojení 400 Kč/rok
krmení ryb 500 Kč/rok
další drobné výdaje 1000 Kč/rok
celkové roční náklady 4050 Kč/rok

Jak vidíte, provoz 100 l akvária není až tak finančně náročný. Celkové měsíční náklady se pohybují kolem 350 Kč.

Pokud vás zajímá, o kolik se zvednou čistě výdaje za elektřinu a vodu, pak u 100 l akvária to bude měsíčně o nějakých 180 Kč.

Veškeré kalkulace byly prováděny v roce 2017. Budoucím čtenářům nemohu garantovat, že tyto výpočty odpovídají i nadále skutečnosti.

Tak to by byl pravděpodobně poslední článek týkající se financí a teď už se konečně můžeme vrhnout na tu pravou zábavu. Stavbu vlastního akvária ….

Pokud s akvaristikou začínáte, můžete využít některou z námi nabízených služeb. Jednou z nich je kalkulace pořizovací ceny akvária a jeho ročního provozu. Veškeré potřebné informace se dočtete v sekci „Naše služby„.