Tuberkulóza ryb (Mycobacterium piscium)

Tuberkulóza ryb

Tuberkulóza ryb je jedna z nejnebezpečnějších nemocí, která se v akváriu může objevit. Nemoc se nedá jednoznačně určit a v raných stádiích, kdy by se ještě dala léčit, nevykazuje žádné specifické příznaky. Symptomy jsou nejednoznačné a většina se objevuje i u jiných chorob, takže tuberkulóza ryb jde 100% potvrdit pouze laboratorním testem.

Onemocnění: Tuberkulóza ryb (Mycobacterium piscium)

Druh onemocnění: bakteriální

Určující příznaky: příznaky rybí tuberkulózy jsou velmi rozmanité, nicméně u všech druhů ryb mohou být pozorovány: letargie, ztráta chuti k jídlu, křivá páteř, vyklenutý hřbet, zježené šupiny, hubnutí, ztráta pigmentu, rozpad ploutví, propadlé břicho, vyboulené oči, v pozdějších fázích se objevují krvavé boláky a vředy. Všechny výše uvedené příznaky lze pozorovat jak v různých kombinacích, tak jednotlivě.

Nemocné ryby se oddělují od hejna, nepřijímají potravu, hubnou, ztrácejí zbarvení a objevují se kožní defekty. Průběh může trvat i několik měsíců. Nemoc bývá zaměňována s jinými chorobami, protože v prvotních stádiích jsou symptomy nejednoznačné. Pokud se začnou objevovat vředy, jedná se již o pokročilé stádium a léčba neexistuje.

Pokročilé stádium nemoci je neléčitelné.

Příčina: je Mycobakterium piscium, což je velmi pomalu se množící bakterie. Ke vzniku této nemoci přispívá vysoký obsah amoniaku a dusitanů ve vodě, nedostatečná výživa ryb (jeden typ krmiva), znečištění vody, nízký obsah kyslíku, stres atd. Teplota pro množení bakterií je mezi 18 – 30 °C a optimální kolem 25 °C. Napadeny mohou být všechny sladkovodní a mořské ryby, ale nejčastěji to jsou neonky, cichlidy, rájovci a platy. V zásadě existují jen dvě možné příčiny vypuknutí tuberkulózy ryb:

  • obecně velmi špatné chovné podmínky
  • bakterie je do akvária zavlečena z jiného zamořeného prostředí (akvaristika, jiná nádrž, kameny, písek, rostliny…)

Léčba: Počáteční stádium léčíme dlouhodobými koupelemi ve streptomycinu (30 – 500 mg/l). Druhou variantou je léčba pomocí kanamycinu, který se přidává do krmiva (10g krmiva by mělo obsahovat 10mg léčivého přípravku). V pozdějších stádiích je choroba neléčitelná. Při prokázání hromadné nákazy tuberkulózou je lepší nemocné ryby utratit, zničit rostliny a celou nádrž spolu se zařízením důkladně vydezinfikovat (Savo).

Sehnat streptomycin/kanamycin je obtížné.

Prevence: dodržujte hygienu chovu. Rybí tuberkulóza postihuje především ryby s oslabenou imunitou. Šanci na rozvoj onemocnění zvyšují špatné podmínky chovu, a to: nedostatek kyslíku, špatná kvalita vody, přerybnění.

Upozornění: Bakterie Mycobacterium piscium může být nebezpečná nejen pro ryby, ale i pro lidský organismus. Věnujte velkou pozornost v osobní hygieně!!! Vždy před i po manipulaci s nakaženým akváriem i rybami dezinfikujeme ruce nejlépe jedním procentem roztoku Chloraminu B (Savo). V ideálním případě do vody vůbec nestrkejte ruce. Patogen se do těla dostává odřeninami nebo ranami, po 3 týdnech na těchto místech pozorujeme kožní změny. K uzdravení dochází až po dvou letech. Proto byste měli okamžitě navštívit dermatologa, který předepíše léčbu.