Aerocystitis (Infekční zánět plynového měchýře)

Aerocystitis
Pokud jde o zánět plynového měchýře, je snadné identifikovat problém, ale je obtížné určit příčinu (virová nákaza, bakterie, špatná kvalita vody …).

Druh onemocnění: virové

Určující příznaky: nepřijímání potravy, zmatené plavání, neschopnost plavat v normální poloze, plavání břichem vzhůru, nafouknutá zadní část břicha

Popis: ryba ztrácí smysl pro rovnováhu a je zjevné, že není schopna udržet normální polohu. Jasně zvětšená zadní část břišní dutiny. Plavání břichem vzhůru je pokročilejší stádium nemoci, kdy už ryba není schopna ovládat plynový měchýř. Často probíhá společně s infekční vodnatelností.

Příčina: virová nákaza v plynovém měchýři. Většinou je do akvária zanesena spolu s nakaženými rybami, vodou a rostlinami. Identifikace je ovšem obtížná a 100% jistotu, že šlo o virové onemocnění, nám mohou dát až laboratorní testy.

Léčba: neexistuje přímá léčba, doporučuje se zvednout pH na 7 – 7,5, silně vzduchovat a filtrovat, úmrtnost je v tomto případě velmi vysoká.

Prevence: dodržovat hygienu chovu, často měnit vodu, filtrovat, udržovat ryby v dobrém zdravotním stavu, při koupi nových ryb používat karanténní nádrž, při výskytu nemoci okamžitě přendat nakažené jedince do karanténní nádrže.