Echinodorus tenellus

Echinodorus tenellus

Echinodorus tenellus

Vědecké jméno

Echinodorus tenellus

Běžná jména

Šípatkovec jemný
Pygmy Chain Sword
ChainSword
Narrow Leaf

Taxonomie

Žabníkovití – vodní nebo bahenní, vytrvalé nebo výjimečně jednoleté byliny

Původ

Původ: Amerika

Ideální hnojení

hnojivo

CO2: 10-40mg/l
Dusičnany (NO3): 10-50mg/l
Fosforečnany (PO4): 0,1-3mg/l
Draslík (K): 5-30mg/l
Železon (Fe): 0,01-0,5mg/l

Parametry vody

chemie vody

Teplota: 21 – 28 °C

pH: 6 – 8

Tvrdost: 6 – 10 °dGH

Kategorie

kategorie

listová růžice

Obtížnost

středně obtížné pěstování

střední

Osvětlení

silné osvětlení

silné

Výška

velikost rostliny

5 – 10 cm

Umístění

přední část nádrže

přední část nádrže

Růst

rychlost růstu

střední

Představení

Echinodorus tenellus je bahenní rostlina s jemnými kopinatými listy, která se vyskytuje na celém americkém kontinentu. Roste zcela nebo částečně ponořená v močálech, rybnících, řekách a potocích. Jde o jednu z nejmenších rostlin z rodu echinodorů (výška 5-10 cm), takže se skvěle hodí do popředí akvária, kde vytváří efekt trávníku.

Rostlina v emerzní formě vytváří řapíky, které se při zcela ponořeném pěstování vytrácí a tvoří se kopinaté listy. Ponořené listy jsou velmi úzké, špičaté a mají olivově zelené, fialové nebo načervenalé zbarvení. Echinodorus tenellus může měnit barvu v závislosti na podmínkách nádrže, což je v tomto případě intenzita osvětlení.

Výsadba a údržba

Echinodorus tenellus je rychle rostoucí rostlina a jeho tolerance a snadná péče z něj činí vynikající volbu pro začátečníky. Rostlina vyžaduje především dostatek osvětlení a hnojivo.

Vytvoření svěže zeleného koberce je jedním z hlavních důvodů, proč je tento echinodorus u akvaristů oblíbený. Zasaďte rostlinky několik centimetrů od sebe, aplikujte půdní hnojiva a ujistěte se, že svítíte dostatečně intenzivním světlem. Vzhledem ke křehkosti kořenů je ideální sázet rostlinky do jemnějšího substrátu, kde mohou snadněji zakořenit.

Aplikace CO2 není nezbytná, ale přesto doporučená.

Poznámka: Rostlině více prospívá aplikace hnojiv do substrátu, ale růst podpoříte i šetrným dávkováním kapalných hnojiv. Ujistěte se, že dávkujte potřebné makroživiny a stopové prvky, jako je železo a mangan, čímž zabráníte nedostatku, který by mohl vést ke změně barvy sytě zelených listů.

Pravidelné prořezávání je dalším důležitým požadavkem na péči o tento druh. Zdravě vypadající kompaktní koberec dodá nádrži jedinečný rozměr, takže nezapomínejte pravidelně ořezávat přebytečné nebo zařasené listy.

Množení

Echinodorus tenellus se rozmnožuje pomocí dceřiných rostlinek, které se vytvářejí na postranních výhonech. Po čase si rostlinky vyvinou vlastní kořeny a pár listů. V okamžiku, kdy u dceřiných rostlin neprobíhá žádný další růst, je odřízněte a zasaďte.

Užitečné info

Žloutnutí listů: Pravděpodobnou příčinou je nedostatek železa. Najděte vhodné hnojivo a začněte ho přidávat. Vhodnou volbou jsou hnojiva do substrátu.

Rozpad listů: To se často stává, když je rostlina poprvé umístěna do nádrže (emerzní forma se mění na submerzní). Po chvíli si rostlina na prostředí nádrže zvykne a rozpad listů se postupně zastaví. Rozpadající se listy odstřihněte.

Přemístění: Navzdory malému vzrůstu má Echinodorus tenellus poměrně rozsáhlý kořenový systém. Pokud se tedy někdy rozhodnete rostlinu odstranit nebo přemístit, měli byste být velmi opatrní, jinak velkou část substrátu vytrhnete.

Růst řas na listech: Listy Echinodorus tenellus jsou vysoce náchylné k růstu řas, což je dáno silným osvětlením, které tato rostlina potřebuje. To je důvod, proč se doporučuje pravidelná výměna vody a odkalování. Výrazně zařasené listy odstříhávejte. Bohužel rostliny, které vyžadují silné osvětlení, jsou zároveň náchylné na růst řas. je to něco s čím je při pořizování tohoto echinodoru potřeba počítat.

Pokud se vám tato rostlinka líbí, pak se podívejte i na její příbuzné: Echinodorus cordifoliusEchinodorus bleheri, Echinodorus schlueteri.

Odkazy

Další fotky na GoogleYouTube videa