Čistá mechanická filtrace

Čistá mechanická filtrace odstraňuje z vodního sloupce pevné částice (výkaly a zbytky potravy) a tím zabraňuje znehodnocení a znečištění vody dusíkem ve formě čpavku. Dokáže tak snížit  zatížení akvária čpavkem a dusičnany zhruba o 5 až 10 %. Mechanický filtr musíme pravidelně (ideálně jednou týdně) čistit nebo vyměňovat. Pokud není po týdnu filtrování zanesen, pak pravděpodobně nefunguje jako mechanický filtr.

Nejlepší formou mechanické filtrace je každodenní vysávání výkalů z nádrže. V teplé, dobře provzdušněné akvarijní vodě se výkaly poměrně rychle rozkládají na rozpuštěné organické sloučeniny. Takže čím rychleji výkaly odstraníme, tím lépe. Nicméně každodenní odkalování není zrovna zábava…

Typy mechanické filtrace

Kazety
Asi nejběžněji používaným mechanickým filtračním médiem jsou kazety z polyesterové tkaniny pro závěsné filtry. Tyto materiály mají velikost pórů cca 1 mm. Kazety lze snadno vyjmout a vyčistit tak často, jak si člověk přeje. Výrobci filtrů doporučují častou výměnu kazet (ideálně každý měsíc), ignorujte je, chtějí jen vaše peníze.

Vnější kanystrové filtry
Čistá mechanická filtrace v kanystrových filtrech se obvykle provádí pomocí filtrační vaty. Tato vata zastavuje rybí výkaly a nesnědené jídlo v hnědém viskózním filmu na svém povrchu. Filtrační vata se vyměňuje nebo čistí každý týden, aby byla účinná. Dalším čistě mechanickým filtračním médiem jsou polyesterové vložky, čistí nebo vyměňují se každý týden. Jako mechanická filtrace poslouží i filtrační molitan. Molitan 40 ppi funguje z 95% jako mechanický filtr, zatímco 20 ppi molitan bude jako mechanický filtr fungovat z 30%. Nicméně hlavní benefit biomolitanu je biofiltrace. Molitan předčí pouze náplň K1.

Houbový vnitřní filtr
Vzduchem ovládaný houbový filtr z molitanu 40 ppi je díky své konstrukci velmi slabý. Houbou většinou nemá dostatečný průtok na zajištění dobré mechanické filtrace. Člověk by měl filtr pravidelně čistit, ale jejich nečištěním nezpůsobí žádné velké škody.

Jímkové vnější filtry
Pro špičkovou mechanickou filtraci je nejlepším mechanickým filtrem jímkový filtr s filtračními médii 0,1 mm. Snadno se čistí a vydrží velmi dlouho.

Usazovací filtr
Jedním nepochopeným typem mechanické filtrace je usazovací akvarijní filtr.  Tento typ filtru potřebuje velkou nádobu (alespoň 20 litrový kbelík). Vtok a odtok je v kbelíku umístěn dostatečne vysoko na to, aby se mohly velké částice (výkaly, zbytky potravy) usadit na dně. Pokud dno kbelíku odkalujeme každý týden, filtr funguje jako mechanická filtrace. Pokud kbelík odkalujeme mnohem méně (např. jednou za 6 měsíců) věci se změní. V kbelíku se během měsíce vytvoří prospěšné bakterie, které můžeme vidět ve formě plovoucího, průsvitného, hnědého povlaku. Takto zaběhnutý filtr pak funguje nejen jako mechanický filtr, ale i jako biofiltr.

Sdílet tento článek