Tetrahymenóza (Tetrahymena, Trichodina)

Tetrahymenóza
Jedná se o jednobuněčného nálevníka, který napadá především živorodky (ale může se objevit prakticky u jakýchkoli sladkovodních ryb). V angličtině se pak tato nemoc nazývá jako („onemocnění živorodek“).

Druh onemocnění: parazitální

Určující příznaky: bílé tečky, bílo-šedé povlaky na kůži a ploutvích, otírání o předměty, neklidnost, ztráta reflexu, dušnost

Popis: Ryby jsou neklidné a postupně se začínají otírat o rostliny a předměty v akváriu nebo se skrývají. U větších rybek lze pozorovat bílo-šedé povlaky. Zasažení jedinci přestávají přijímat potravu a objevují se příznaky dušení. Na napadené tkáni se mohou objevovat léze a druhotně se na ní vyskytují plísně. Nálevníci často napadají plůdky, přičemž k přemnožení a invazi může dojít ze dne na den (tento parazit k životnímu cyklu hostitele nepotřebuje, takže může v akváriu přežívat několik let, aniž by se nějak projevil a při správných podmínkách se rychle přemnoží a napadá oslabené rybky).

Příčina: parazita si do akvária většinou zavlečeme spolu s vodou, rybami, rostlinami, živou potravou atd… Přemnožení nálevníků podporuje překrmování, přerybnění, nedostatečná filtrace, špatná údržba a oslabený imunitní systém ryb.

Léčba: žádná spolehlivá neexistuje. V počátečních fázích lze použít Formol, Ectopur nebo Costapur, ale výsledek je spíše sporný (je nutná taková koncentrace chemikálií, že je nebezpečná i pro samotné ryby). Na Trichodinu lze použít chinin, tripaflavin, malachitovou zeleň a manganistan draselný, je ale nutné nemoc léčit co nejdříve. Mnohem jednodušší je v tomto případě prevence.

Prevence: prvním krokem je pořizování si zdravých ryb do akvária a jejich umisťování do karanténní nádrže (ale ani to, že ryba nevykazuje příznaky neznamená, že není přenašečem a parazita vám do akvária nezanese, proto se snažte kupovat rybky jen z čistých akvárií, rozhodně nekupujte ryby z nádrží, kde jsou uhynulí jedinci).
Druhým krokem je čisté chovné prostředí (filtrace, nepřekrmování, odkalování, pravidelná výměna vody, odstraňování nevylíhnutých jiker…)