Cryptocoryne crispatula (Kryptokoryna kadeřavá)

Cryptocoryne crispatula (Kryptokoryna kadeřavá)

Cryptocoryne crispatula
Taxonomie

Třída: rostliny jednoděložné
Řád: žabníkotvaré
Čeleď: áronovité
Rod: kryptokoryna

Původ

Thajsko, Vietnam

Forma
forma rostliny

listová růžice

Obtížnost
snadné pěstování

snadná

Cryptocoryne crispatula se přirozeně vyskytuje v rychle tekoucích tocích, které mají vysoký obsah vápníku díky vápenci v okolních půdách. Má dlouhé, páskovité listy, které mohou za optimálních podmínek dosahovat délky 70 cm a šířky 3 cm. Listy mají atraktivní zvlněný vzor a svěže zelenou barvu, některé exempláře se zbarvují do bronzova.

Rostlina má přirozenou tendenci vyrůstat až k vodní hladině a nechávat své listy volně plavat, čímž přirozeně zastiňuje akvárium. Lze jí tak použít jako alternativu k plovoucím rostlinám (Pistia stratiotes, Lemna minor), kterým se v silném proudu příliš nedaří. 

Tato půvabná rostlina se stala jedním z nejoblíbenějších druhů kryptokoryn v rostlinných akváriích.

Umístění
zadní část nádrže

zadní část nádrže

Výška
velikost rostliny

50 – 70 cm

Růst
rychlost růstu

pomalý

Cryptocoryne crispatula se množí tak, že se vysledují výhonky dceřiných rostlin zpět k mateřské rostlině a odříznou se ostrým nožem nebo břitvou. Mladé rostliny se pak jednoduše znovu zasadí.

Pokud se vám tato rostlinka líbí, pak se podívejte i na její příbuzné: Cryptocoryne parva, Cryptocoryne wendtii.

Ideální hnojení
hnojení rostlin v akváriu

CO2: 5-40mg/l
Dusičnany (NO3): 10-50mg/l
Fosforečnany (PO4): 0,1-3mg/l
Draslík (K): 5-30mg/l
Železon (Fe): 0,01-0,5mg/l

Parametry vody
hnojivo

Teplota: 0 – 28 °C
pH: 6.5 – 7.5
Tvrdost: 5- 20 °dGH

Osvětlení
středně silné osvětlení

středně silné

Cryptocoryne crispatula je nenáročná rostlina, pokud jsou uspokojeny její základní potřeby. Preferuje střední až silné osvětlení a velmi dobře se jí daří v tvrdé vodě s vysokým obsahem vápníku. Pro optimální růst vyžaduje dobrý režim hnojení, který lze doplnit bohatým substrátovým hnojivem.

Vzhledem ke své potenciální velikosti se nejlépe hodí jako rostlina na pozadí nebo podél okrajů nádrže. V mělčích nádržích se listy ohýbají přes vodní hladinu, což může zastínit všechny rostliny pod nimi. To lze kontrolovat seříznutím vrcholků listů na požadovanou výšku, aniž by došlo k poškození rostliny.

Pokud se jí v akváriu nebude líbit, poroste jen velmi pomalu. Na druhou stranu při správných podmínkách poroste poměrně rychle. V každém případě bude po umístění do nového prostředí potřebovat trochu času na adaptaci.

Atlasy

Zajímavé odkazy: rybicky.net, akvarista.cz
Sdílet tento článek