Cryptocoryne crispatula

Cryptocoryne crispatula

Cryptocoryne crispatula

Vědecké jméno

Cryptocoryne crispatula

Běžná jména

Kryptokoryna kadeřavá

Taxonomie

Árónovití – rostliny s tuhými listy, které jsou většinou nenáročné na světlo

Původ

Původ: Thajsko, Vietnam

Ideální hnojení

hnojivo

CO2: 5-40mg/l
Dusičnany (NO3): 10-50mg/l
Fosforečnany (PO4): 0,1-3mg/l
Draslík (K): 5-30mg/l
Železon (Fe): 0,01-0,5mg/l

Parametry vody

chemie vody

Teplota: 0 – 28 °C

pH: 6.5 – 7.5

Tvrdost: 5 – 20 °dGH

Kategorie

kategorie

listová růžice

Obtížnost

snadné pěstování

snadná

Osvětlení

středně silné osvětlení

střední

Výška

velikost rostliny

50-70 cm

Umístění

zadní část nádrže

zadní část nádrže

Růst

rychlost růstu

pomalý

Představení

Cryptocoryne crispatula se přirozeně vyskytuje v rychle tekoucích tocích, které mají vysoký obsah vápníku díky vápenci v okolních půdách. Má dlouhé, páskovité listy, které mohou za optimálních podmínek dosahovat délky 70 cm a šířky 3 cm. Listy mají atraktivní zvlněný vzor a svěže zelenou barvu, některé exempláře se zbarvují do bronzova.

Rostlina má přirozenou tendenci vyrůstat až k vodní hladině a nechávat své listy volně plavat, čímž přirozeně zastiňuje akvárium. Lze jí tak použít jako alternativu k plovoucím rostlinám (Pistia stratiotes, Lemna minor), kterým se v silném proudu příliš nedaří. 

Tato půvabná rostlina se stala jedním z nejoblíbenějších druhů kryptokoryn v rostlinných akváriích.

Výsadba a údržba

Cryptocoryne crispatula je nenáročná rostlina, pokud jsou uspokojeny její základní potřeby. Preferuje střední až silné osvětlení a velmi dobře se jí daří v tvrdé vodě s vysokým obsahem vápníku. Pro optimální růst vyžaduje dobrý režim hnojení, který lze doplnit bohatým substrátovým hnojivem.

Vzhledem ke své potenciální velikosti se nejlépe hodí jako rostlina na pozadí nebo podél okrajů nádrže. V mělčích nádržích se listy ohýbají přes vodní hladinu, což může zastínit všechny rostliny pod nimi. To lze kontrolovat seříznutím vrcholků listů na požadovanou výšku, aniž by došlo k poškození rostliny.

Pokud se jí v akváriu nebude líbit, poroste jen velmi pomalu. Na druhou stranu při správných podmínkách poroste poměrně rychle. V každém případě bude po umístění do nového prostředí potřebovat trochu času na adaptaci.

Množení

Cryptocoryne crispatula se množí tak, že se vysledují výhonky dceřiných rostlin zpět k mateřské rostlině a odříznou se ostrým nožem nebo břitvou. Mladé rostliny se pak jednoduše znovu zasadí.

Zajímavosti

Pokud se vám tato rostlinka líbí, pak se podívejte i na její příbuzné: Cryptocoryne parva, Cryptocoryne wendtii.

Odkazy

Další fotky na GoogleYouTube videa