Anubias barteri var nana

Anubias barteri var nana

Anubias barteri var nana

Vědecké jméno

Anubias barteri var nana

Běžná jména

Anubis zakrslý
Anubias nana
Dwarf Anubias

Taxonomie

Árónovití – rostliny s tuhými listy, které jsou většinou nenáročné na světlo

Původ

Původ: Afrika – Kamerun, Gabon

Ideální hnojení

hnojivo

CO2: 5-40mg/l
Dusičnany (NO3): 10-50mg/l
Fosforečnany (PO4): 0,1-3mg/l
Draslík (K): 5-30mg/l
Železon (Fe): 0,01-0,5mg/l

Parametry vody

chemie vody

Teplota: 20 – 30 °C

pH: 6 – 8

Tvrdost: 0 – 16 °dGH

Kategorie

kategorie

oddenky

Obtížnost

snadné pěstování

snadná

Osvětlení

slabé osvětlení

slabé

Výška

velikost rostliny

5-10 cm

Umístění

přední část nádrže

přední část nádrže

Růst

rychlost růstu

pomalý

Představení

Anubias barteri var nana je atraktivní malá rostlina velmi oblíbená ve všech typech akvárií. Je pěkná, nenáročná na osvětlení nebo kvalitu vody a je velmi odolná. Snadno se přizpůsobí všem typům akvárií. Díky tomu jde o ideální rostlinu pro začátečníky.

Další výhodou je její malá velikost, díky čemuž se často využívá v nanoakváriích nebo aquascapingu. Uplatnění najde i v paludáriu, kde může být pěstována částečně ponořená, v tomto případě by mohl i vykvést. Kvetení v případě úplného ponoření je velmi vzácné.

Díky svým tuhým a houževnatým listům lze tuto velmi odolnou rostlinu umístit do akvárií s africkými cichlidami nebo jinými druhy, které se živí rostlinami. Pro mnoho druhů může sloužit jako hnízdní plocha.

Výsadba a údržba

Anubias barteri var nana krásně ozdobí popředí akvária nebo přirozeně vyplní prostory mezi kořeny a kameny. Buďte však opatrní, tento anubias roste velmi pomalu (1 až 2 listy za měsíc) a je tedy poměrně citlivý na tvorbu řasy. Ideální umístění je proto na zastíněných místech vašeho akvária.

Velmi často ho v akvaristikách najdete připevněný ke kořenům nebo kamenům. Tuto rostlinu skutečně není nutné zahrabávat do substrátu, aby prosperovala. Chcete-li si vyrobit vlastní dekoraci, jednoduše připevněte rostlinu ke kořenu či kamenu pomocí vlasce. Pokud se rozhodnete rostlinu zasadit do substrátu, nikdy nezahrabávejte oddenek, protože by rostlina uhnila.

Když začnou listy žloutnout, můžete je seříznout, abyste vytvořili místo pro nový růst.

Tato rostlina nevyžaduje žádný zvláštní příjem CO2.

Množení

Stejně jako u všech anubisů se množení provádí rozdělením oddenku. Vyberte oddenek již s malými listy, který pak můžete vlascem připevnit k dekoraci. Vždy se snažte oddenek oddělit čistým řezem z dostatečně velké rostliny. Matečná rostlina by měla být alespoň 1 rok stará.

Zajímavosti

Pro tuto rostlinu existuje mnoho variant jako jsou „Petite“, „Yellow“, „Gabon“, „Bonzaï“ nebo „Stardust“. Všechny tyto odrůdy mají parametry údržby shodné s Anubias barteri var nana.

Pokud se vám tato rostlinka líbí, pak se podívejte i na její příbuzné: Anubias gracilis, Anubias afzelii.

Odkazy

Další fotky na GoogleYouTube videa