Elodea canadensis

Elodea canadensis

Elodea canadensis

Vědecké jméno

Elodea canadensis

Běžná jména

Vodní mor kanadský
Canadian waterweed
Pondweed

Taxonomie

Voďankovití – vytrvalé, většinou vodní nebo bahenní byliny, kořenící ve dně nebo volně plovoucí

Původ

Původ: Severní Amerika (Kanada)

Ideální hnojení

hnojivo

CO2: 5-40mg/l
Dusičnany (NO3): 10-50mg/l
Fosforečnany (PO4): 0,1-3mg/l
Draslík (K): 5-30mg/l
Železon (Fe): 0,01-0,5mg/l

Parametry vody

chemie vody

Teplota: -25 – 20 °C

pH: 7 – 9

Tvrdost: 5 – 30 °dGH

Kategorie

kategorie

stonková

Obtížnost

snadné pěstování

snadná

Osvětlení

silné osvětlení

silné

Výška

velikost rostliny

100-300 cm

Umístění

zadní část nádrže

zadní část nádrže

Růst

rychlost růstu

rychlý

Představení

Elodea canadensis je rozšířená po celém světě, zejména v Evropě, kde je považována za invazivní a škodlivou. Jakmile jí vyhovují parametry vody, dokáže rychle přerůst a zahubit všechny okolní rostliny.

Výška rostliny závisí na hloubce vody, ve které žije. Ve volné přírodě může dosáhnout masivní výšky až 3 m, ale v akváriu dorůstá mnohem méně. Barva je taktéž závislá na okolních podmínkách, se zvyšující se intenzitou osvětlení se mění z tmavě zelené na světle zelenou.

Více než v akvaristice se využívá ve venkovních jezírkách, protože nesnáší teploty nad 20 °C. Na druhou stranu se vůbec nebojí chladu a bude schopna odolat extrémně nízkým teplotám až do -25°C.

Pozor, pokud se Elodea canadensis výrazně rozroste a má dostatek světla, dokáže náhle zvýšit pH vody až na hodnoty kolem 9! To může být osudné pro většinu ryb a dalších obyvatel akvária. Pravidelný prostřih je v tomto případě nutností. Hlavní výhodou této rostliny je, že produkuje hodně kyslíku. Může také sloužit jako úkryt pro bojácné ryby a potěr.

Vzhledem k rychlému růstu a toleranci teplot jen do 20 °C je Elodea canadensis mnohem vhodnější do jezírek než akvárií.

Výsadba a údržba

Elodea canadensis je ráda zcela ponořená, takže nemá tendenci vystupovat z vody. Při její výšce to mimo jiné znamená, že bude plavat na vodní hladině, kterou při nedostatečném prostřihávání zcela zaroste. Rostlina roste extrémně rychle a za optimálních podmínek (hodně světla a výživy) může snadno vyrůst o 3 cm za 1 – 2 dny.

V důsledku rychlého růstu musíte být připraveni ořezávat stonky alespoň jednou týdně, abyste zabránili přeplnění nádrže. Po zastřižení vystřelí ze stran nové výhony a elodea tak působí objemněji. Ořezané kousky můžete použít k opětovné výsadbě. Stačí je zapíchnout do substrátů.

Na výsadbě této rostliny je zajímavá jedna věc. Některé stonky po zasazení do substrátu uhnívají. Obvykle se to stane, když ještě nejsou vyvinuté kořeny. Někteří akvaristé proto doporučují nechat rostlinu plavat v nádrži a počkat, až sama zakoření.

Vzhledem k rychlému růstu je potřeba rostlinu zásobovat dostatečným množstvím živin. Rostlina se neživí svými kořeny, ale svými listy, které absorbují živiny z vody. Nezapomeňte proto pravidelně přidávat tekutá hnojiva. Aplikace CO2 není nutná.

Množení

Elodea canadensis je jednou z nejjednodušších rostlin na množení. Jednoduše odřízněte stonky (7 – 10 cm dlouhé) a zasaďte je. K tomuto účelu lze použít stonky z pravidelných odřezků.

Užitečné info

Rozpad rostliny: Rostlina se obvykle rozpadá, když nemá dostatek světla nebo dochází k náhlým a velkým změnám tvrdosti vody.

Změna barvy: Změny barvy mohou být vyvolány nedostatkem živin (především dusíku a fosfátů). Rostlinu je dobré pravidelně hnojit tekutými hnojivy.

Málo listů na bázi: Když rostlina doroste velké délky, spodní listy mohou odumřít, protože horní listy začnou blokovat světlo. Řešením je tedy seříznutí rostliny a zkontrolování osvětlení.

Rychlý růst: Při silném osvětlení, hnojení a aplikaci CO2 může Elodea canadensis růst jako plevel. Nebojte se stříhat, stříhat, stříhat a stříhat.

Velmi podobnou rostlinou, která navíc toleruje vyšší teploty, je Egeria densa.

Odkazy

Další fotky na GoogleYouTube videa