Vallisneria spiralis

Vallisneria spiralis

Vallisneria spiralis

Vědecké jméno

Vallisneria spiralis
Vallisneria aethiopica

Běžná jména

Zákruticha šroubovitá
Tape grass
Eel grass
Straight vallisneria

Taxonomie

Voďankovití – vytrvalé, většinou vodní nebo bahenní byliny, kořenící ve dně nebo volně plovoucí

Původ

Původ: kosmopolitní (tropické oblasti)

Ideální hnojení

hnojivo

CO2: 5-40mg/l
Dusičnany (NO3): 10-50mg/l
Fosforečnany (PO4): 0,1-3mg/l
Draslík (K): 5-30mg/l
Železon (Fe): 0,01-0,5mg/l

Parametry vody

chemie vody

Teplota: 20 – 27 °C

pH: 6.5 – 7

Tvrdost: 7 – 20 °dGH

Kategorie

kategorie

listová růžice

Obtížnost

snadné pěstování

snadná

Osvětlení

silné osvětlení

silné

Výška

velikost rostliny

20-80 cm

Umístění

zadní část nádrže

zadní část nádrže

Růst

rychlost růstu

rychlý

Představení

Vallisneria spiralis je nenáročná akvarijní rostlina, která je vizuálně velmi zajímavá. Je ideální pro začátečníky, protože dobře roste v různých vodních podmínkách a je dostupná téměř v každé akvaristice.

Rostlina se vyskytuje v tropických a subtropických sladkovodních systémech po celém světě, má úzké lineární listy, jejichž barva se pohybuje od nejbledší zelené až po načervenalou. V ideálních podmínkách může dorůst až 80 cm, ale v akváriu to bývá méně. Vzhledem k tomu, že je Vallisneria spiralis vysoká a poskytuje husté pokrytí, je ideální rostlinou do pozadí, kde může vytvořit skutečné „živé ploty“. Často se umisťuje i po bocích nádrže nebo do středu. Skvěle poslouží jako úkryt pro plaché rybky a potěr.

Vallisnerie obecně nechutnají býložravým rybám a dobře snášejí tvrdou vodu, takže jsou dobrou volbou pro akvária s africkým biotopem.

Výsadba a údržba

Vallisneria spiralis je na péči poměrně nenáročná a poroste prakticky všude, kde jí zasadíte. Oceňuje proud a čistou, průzračnou vodu, takže ji můžete zkusit zasadit v blízkosti filtru, kde jí tyto podmínky zaručíte.

Pro výsadbu použijte výživný substrát o tloušťce 7 – 10 cm (rostlina má hluboké kořeny). Pravidelné přihnojování není nutné, ale občasné doplnění živin půdním hnojivem je prospěšné. Stejně tak je to s aplikací CO2, pro zdravý růst není potřeba, ale rostlina ho ocení.

Jediným zásadním požadavkem je intenzivní osvětlení. Správné osvětlení zajistí dobrý zdravotní stav rostliny a krásné vybarvení listů.

Poznámka: Vallisneria spiralis se může adaptovat na nové prostředí až 2 měsíce. Během této doby je růst jen velmi pomalý, ale jakmile se adaptuje, zrychlí růst a začne se množit.

Pokud chcete z rostlin vytvořit hustý „živý plot“, sázejte trsy blízko u sebe (odstup cca 5 cm). Listy příliš neořezávejte (nezakracujte), protože to může způsobit jejich zažloutnutí a zahnívání. Listy je vhodnější odřezávat u listové růžice, nicméně pokud je rostlina přerostlá, bude se zkracovat jen velmi těžko (odřežete prakticky všechny listy).

Pozor: Když nemá Vallisneria spiralis dostatek prostoru k růstu, rozprostře se po celém povrchu akvária a zastíní rostliny pod sebou. Abyste tomu zabránili, seřízněte listy co nejdříve.

Množení

Vallisneria spiralis se množí velmi snadno pomocí bočních výhonů. Jedna rostlina jich za rok může vyprodukovat až 50! Jakmile se na bočním výhonu vyvine dostatečně velká rostlina (alespoň 1/3 mateřské rostliny), odřízněte výhon a mladou rostlinku zasaďte na požadované místo. 

Užitečné info

Potřebuje Vallisneria spiralis k růstu CO2? CO2 není pro zdravý růst nutné, ale rostlina ho ocení.

Je potřeba pravidelné hnojení? Pravidelné hnojení není potřeba, ale občasné přidání půdních tablet je vhodné (možné je aplikovat i hnojivo přímo do vodního sloupce).

Mohu rostlinu seřezávat? Rostlinu je možné řezat na libovolnou výšku, ale je potřeba počítat s tím, že některé listy začnou ztrácet barvu a uhnívat.

Co rostlina potřebuje ke zdravému růstu? Kvalitní substrát a především dostatečně intenzivní osvětlení.

Pokud se Vám tato rostlinka líbí, podívejte se i na její příbuznou: Vallisneria americana.

Odkazy

Další fotky na GoogleYouTube videa