Tetra černá – detailní info

Tetra černá
Tetra černá (Gymnocorymbus ternetzi) pochází z Jižní Ameriky. Konkrétně z oblastí Mato Grosso, Paraguay a Rio-Negro. Velmi snadno se adaptuje na prostředí akvária a na tetru se i dobře rozmnožuje. Někdy může začít okusovat ploutve ostatním rybám, takže je lepší nechovat je spolu se „závojovými“ formami ryb.

Tetra černá byla popsána už velmi dávno (1895) a do Evropy se poprvé dostala v roce 1933. Jak jsem již psal, pochází z oblastí Mato Grosso, Paraguay a Rio-Negro. Nicméně díky snadnému množení se nevyplatí jejich odchyt ve volné přírodě. Všechny kusy, které si koupíte, pocházejí z umělých odchovů.

Vzhledově jde o poměrně neobvyklou tetru, která je vysoká a úzká (trochu připomíná zmenšené skaláry nebo terčovce). Dorůstá cca 4.5 cm a při dobrých podmínkách se dožívá 3 – 5 let. Tělo je tmavě stříbřité se třemi černými pruhy. Existuje také uměle vyšlechtěná forma s delšími ploutvemi. Barevných variant je také celá řada. Známá je především forma „albín“, ale setkat se můžete i s červeným nebo modrým zbarvením. Toto zbarvení je rybkám dodáváno uměle. Injekce vpravují barvivo do těla ryb, čímž získávají nejrůznější odstíny. Osobně tuto techniku odsuzuji a nikdy bych si takovou rybku nekoupil. Také počítejte s tím, že vpravování chemikálií do těla ještě nikdy neudělalo žádnou rybku zdravější.

Jde o energický a aktivní druh, který se zdržuje v hejnu. Velmi často se vzájemně napadají, čímž si vytvářejí hierarchii. Nejde ovšem o přehnanou agresivitu, která by slabší jedince ohrožovala na životě. Tetra černá je přizpůsobivá a skvěle se hodí pro začínající akvaristy. Jediné, čemu věnujte zvýšenou pozornost, je společnost rybek s dlouhými ploutvemi (tetry černé je rády okusují). Například takové skaláry nemusejí být úplně nejvhodnější spolubydlící. Vždy to ale dost záleží jedinec od jedince. Někdy žádné problémy nenastanou a jindy ano.

blackwater akvárium

Nejraději se zdržují v mělkých, pomalu tekoucích vodách (menší přítoky řek, potoky a zaplavené lesní oblasti). Ideální je nádrž o objemu alespoň 100 l s měkkou a kyselou vodou. Nepoužívejte příliš jasné světlo, které rybky stresuje. Ideální je zastínit některá místa nádrže plovoucími rostlinami. Tetry černé rády vyskakují nad hladinu, takže nezapomeňte na kryt. Důležité je také dostatečné množství úkrytů. V přirozeném prostředí jsou úkryty tvořeny především větvemi, kořeny a dalším organickým materiálem (kůra, listy …). Ideální je prostředí tzv. blackwater akvárií.

Přijme prakticky jakoukoliv potravu, nicméně ideální je pestrý jídelníček, který neobsahuje jen vločkové krmivo. Zkuste i sušené nebo mražené výrobky.

Jednoduché shrnutí základních informací pro úspěšný chov najdete v článku “Tetra černá – shrnutí“.

Pokud si myslíte, že tetry jsou ty pravé rybky do Vašeho akvária, doporučuji si projít článek „Tetra – charakteristika skupiny“, kde najdete mnoho dalších zajímavých druhů.