Mečovka mexická

Mečovka zelená
Mečovka mexická – v zajetí byly vypěstovány různé varianty této rybky, ať už co se týče barev nebo tvarů ocasní ploutve. V jednotlivým vypěstovaných formách se orientuje poměrně obtížně, ale nároky na chov jsou u všech forem prakticky stejné tj. nenáročné.
Český název: Mečovka mexická
Latinský název: Xiphophorus helleri
Anglický název: Green swordtail
Objeveno: Heckel, 1848
Velikost: 10 – 15 cm
Původ: Střední Amerika
Biotop: Jižní Mexiko, Guatemala, Honduras
Teplota: 21 – 25 °C
pH: 7 – 8 pH
Tvrdost: 6 – 20 dGH
Chov: Snadný
Lokalizace: Celá nádrž
Krmení: Všežravec
Dop. počet ryb: Nejlépe chovat v hejnu s převahou samic
Snášenlivost: Mírumilovná
Rozdíly mezi pohlavími: Sameček je v těle poněkud menší, štíhlý a má spodní paprsky ocasní ploutve prodloužené v dlouhý mečovitý výrůstek. Řitní ploutev je přeměněná, jako u všech samečků živorodek, v gonopodium. Samička je větší, zavalitější a má ocasní ploutev bez mečovitého výrůstku.
Délka života: max 3 roky

Protože se jedná o výpis rybek, vhodných pro začínající akvaristy, uvedl jsem zde pouze ty nejdůležitější informace. Některým rybkám bych chtěl věnovat samostatné články, kde se určitě dočtete více.

Celý výčet ryb najdete v Atlas akvarijních ryb pro začátečníky

  1. To, že se někdo na něco zeptá neznamená, že mu bude někdo jiný nadávat do tupců. Každý začátečník shání informace. A je vždy dobré když neví, nebát se zeptat, než se dopouštět chyb. Takže pokud nemáš chuť poradit, raději se příště nevyjadřuj. Tím jsi jen ukázal, že jsi sám moc rozumu a slušnosti nepobral.

  2. Zdravím. Mám mečovky 2 holky a jednoho kluka a obě holky mají na ocasu černou čáru. Doufám že se netransformuji na kluky. Ví někdo co by to mohlo být??

    1. Osobně krmím jednou denně. Nevlastním mečovky, ale nevidím v tom rozdíl. Krmím tolik, aby to rybky do pár minut sežraly. Jakmile se krmení válí po dně, tak překrmujete.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *