Neonka černá – detailní info

Neonka černá (Hyphessobrycon herbertaxelrodi) je elegantní a aktivní akvarijní rybka. Pokud dáte skupinku do dobře osázené nádrže s tmavším dnem, akvárium bude vypadat úžasně.

Neonka černá vyniká nejen svou krásou, ale také mírumilovnou povahou, která z ní dělá skvělého adepta do společenských nádrží. Ačkoliv získala přízvisko „černá“, skutečnost je trochu jiná. Stejně jako tetry neonové mají na svém boku pruh, který září do dálky. V tomto případě pruh vyniká ještě více, než u zmíněných neonek, protože rybka má zbytek těla tmavší.

Jejich přirozený výskyt je v Brazílii. Především pak v povodí řek Rio-Paraguay a Rio-Taquari, které leží v Mato Grosso. Najdete je v mělkých přítocích, zátokách a zaplavených lesních oblastech. Voda v tomto biotopu je kyselá s hnědým zbarvením, které získává díky taninu a dalším látkám (vznikajícím hnitím organické hmoty). Ačkoliv jsem výše psal, že skvěle vyniknou v dobře osázené nádrži, tak v jejich přirozeném prostředí moc vodních rostlin nenajdete. Pokud byste chtěli mít autentické akvárium, tak by muselo obsahovat spoustu větví, kořenů, listí a dno zasypané organickým odpadem. Protože toto moc akvaristů neshledává oku lahodící, tak zkuste alespoň tmavší dno a rostliny jako úkryty ;).

Tetra černá je malá elegantní rybka, dosahující délky maximálně 4 cm. Dožívá se něco mezi 3 – 5 lety. Jak jsem psal, charakteristikou je velmi podobná neonce. Na boku má i stejný pruh, jen zbarvení těla je černé.

Akvárium o objemu 100 l je dostačující pro chov pěkného hejna těchto rybek. Tetry obecně nevyniknou v příliš osvětlené nádrži. Chcete-li jejich krásu vyzdvihnout, použijte filtraci přes rašelinu a zabarvěte vodu do hněda. Kořeny, větve, listí na dně… mírné osvětlení. Tento nevábný popis je přesně to, kde tetra černá vynikne nejlépe (a kde normálně žije). Jde o tzv. blackwater akvária.

blackwater akvárium

Co se týká parametrů vody, pak v jejich přirozeném prostředí má voda cca tyto hodnoty: teplota 24 – 28 °C, pH 5.0 – 7.5, tvrdost 6 – 15 dGH. Nicméně dnes jsou tetry černé rozmnožovány v zajetí, takže jsou již adaptovány na běžné tvrdosti a pH.

Protože jde o aktivní plavce, tak by měly dostat prostor k plavání. Doporučuji mít akvárium přikryté, protože občas dostanou chuť vyskočit z nádrže. Vhodná je pomalá filtrace a proudění. Zapomeňte na poučky, že správný filtr musí vodu v nádrži přefiltrovat alespoň 5x za hodinu. U teter obecně tohle vůbec neplatí. Samozřejmostí je pravidelná výměna vody a celková čistota akvária. Pokud to zvládněte, pak je tetra černá vděčný a bezproblémový chovanec.

Jde o nenáročné strávníky, takže nepohrdnou ani běžným vločkovým krmivem. Jako všežravce bychom jim měli nicméně dopřávat bohatší jídelníček než jen vločky. Sušené nitěnky, artemie…

Vždy je chovejte v hejnu alespoň 7 kusů (více je vždy lépe). Nejen že tak vynikne jejich zbarvení, ale rybky nebudou tak plaché. Pamatujte, že hejnové rybky se chovají přirozeně pouze v hejnu. Od hejnových ryb nikdy nekupujte jen pár jedinců. Vždy hejno!!!

Poznat samce a samice není úplně jednoduché. Samice jsou zpravidla větší a mají oblejší břicho. Není to kdovíjaké rozpoznávací znamení, ale aspoň něco ;).

Protože o rozmnožování ryb jsem se nikdy aktivně nepokoušel, nechci tu dávat žádné konkrétní rady. V případě tetry černé je rozmnožování obtížné a časově náročné.

Jednoduché shrnutí základních informací pro chov najdete v článku „Neonka černá – shrnutí„.

Pokud Vás tetry zajímají, pak doporučuji článek „Tetra – charakteristika skupiny“.