Ceratophyllum demersum

Ceratophyllum demersum

Ceratophyllum demersum

Vědecké jméno

Ceratophyllum demersum

Běžná jména

Růžkatec ponořený
Růžkatec ostnitý
Hornwort
Rigid Hornwort
Common Hornwort

Taxonomie

Růžkatcovití – vytrvalé, bezkořenné byliny s vidličnatě větvenými listy a drobnými nenápadnými květy

Původ

Původ: pochází ze Severní Ameriky a postupem času se rozšířil na všechny kontinenty světa s výjimkou Antarktidy

Ideální hnojení

hnojivo

CO2: 5-40mg/l
Dusičnany (NO3): 10-50mg/l
Fosforečnany (PO4): 0,1-3mg/l
Draslík (K): 5-30mg/l
Železon (Fe): 0,01-0,5mg/l

Parametry vody

chemie vody

Teplota: 10 – 26 °C

pH: 6 – 9

Tvrdost: 1 – 18 °dGH

Kategorie

kategorie

stonková

Obtížnost

snadné pěstování

snadná

Osvětlení

středně silné osvětlení

střední

Výška

velikost rostliny

50-100 cm

Umístění

zadní část nádrže

zadní část nádrže

Růst

rychlost růstu

rychlý

Představení

Ceratophyllum demersum obývá pomalu tekoucí vodní toky, močály, jezera, rybníky a další mokřady. V tropických deštných pralesích ji lze vidět růst na kmenech stromů. Jde o odolnou rostlinu tolerantní vůči široké škále podmínek, díky čemuž je schopna přežít v různých typech biotopů.

Rostlina má nejčastěji zelené až nažloutlé zbarvení s listy vyrůstajícími z vysokých štíhlých stonků. Nemá pravé kořeny a k substrátu se přichytává pomocí příchytných vláken (rhizoidů).

Růžkatec dorůstá v přírodě až 3 m, takže pokud mu není v akváriu věnována dostatečná pozornost, bez problémů zaplní celou nádrž.

Výsadba a údržba

Ceratophyllum demersum není vhodná do malých nádrží, protože roste velmi rychle a může se vymknout kontrole, pokud o ni není řádně postaráno. Minimální doporučovaná velikost nádrže je kolem 150 l.

Při slabém osvětlení má rostlina tendenci vyhánět k hladině a vyholovat, příliš silné osvětlení rostlině také nesvědčí, takže se snažte najít kompromis. Růžkatec nepotřebuje žádný substrát a pokud nemá vyvinuté rhizoidy, může být problém ho udržet na místě. Nepokoušejte se stonky strkat do písku nebo půdy, tato část jednoduše uhnije.

Růžkatec oceňuje aplikaci hnojiv, protože díky svému rychlému růstu absorbuje mnoho živin z vody. Proto se doporučuje aplikace kapalných hnojiv (na bázi dusíku a železa), aby se vyrovnaly obrovské požadavky rostliny na živiny.

Ceratophyllum demersum můžete pěstovat jako plovoucí rostlinu, což je nejjednodušší řešení, pokud ji chcete přichytit ke dnu, pak je ideální ji zatěžkat kameny, u stěn nádrže ji přichyťte pomocí přísavek. 

Ještě jednou je potřeba zdůraznit, že rostlinu je potřeba pravidelně zastřihávat, abyste zabránili jejímu rozšíření všude po nádrži. Přerostlé stonky rostlin odstřihněte nůžkami.

Množení

Ceratophyllum demersum se množí vegetativní fragmentací, což je běžná metoda u invazních druhů rostlin. Při tomto procesu se oddělí část rostliny od mateřské rostliny a vyroste z ní nová samostatná rostlina. Na hlavním stonku také může vyrůst několik postranních výhonků nebo pupenů, které se mohou oddělit a opět z nich vyroste nová rostlina.

Pokud chcete Růžkatce množit více kontrolovaně, pak odřízněte stonky a nechte je plavat na vodní hladině. K tomuto účelu lze použít stonky z pravidelných odřezků. Po nějaké době tyto stonky vyrostou a vyvinou se v novou rostlinu.

Nezáleží na tom, kde rostlinu ustřihnete. Stonek můžete rozstřihat na 5 částí a z každé vyroste nová rostlina

Užitečné info

Hnědnutí listů: Pokud listy začnou měnit barvu na hnědou, bronzovou až měděnou, pak je to často způsobeno příliš velkým množstvím světla v nádrži. Abyste tomu zabránili, ztlumte intenzitu světla a ořízněte postižené/zbarvené listy. Také zkontrolujte, zda teplota vody není příliš vysoká (více než 30 °C).

Opad listů: To se často stává, když je rostlina poprvé umístěna do nádrže. Po chvíli si rostlina na prostředí nádrže zvykne a opadání listů se postupně zastaví. Pokud však vypadávání listů přetrvává po dlouhou dobu, může to být způsobeno nedostatkem živin ve vodě nebo nadměrným osvětlením.

Žloutnutí listů: Bývá způsobeno nedostatkem železa nebo nedostatkem světla.

Křehké listy: Listy Růžkatce jsou přirozeně velmi křehké, takže nejde o indikaci problému.

Rychlý růst: Jde o přirozený stav věcí. Růst nejde nijak zpomalit, jedinou možností je časté zastřihávání.

Pokud se vám tato rostlinka líbí, pak se podívejte i na její příbuzné: Ceratophyllum submersum.

Odkazy

Další fotky na GoogleYouTube videa