Kožohryz (Chilodonella)

Kožohryz (Chilodonella)
V tomto případě se jedná o parazita, který představuje hrozbu ze dvou důvodů. V první řadě se vyskytuje v širokém rozsahu teplot a za druhé nejsou prvotní příznaky viditelné a v pozdějších fázích může být na léčbu pozdě.

Druh onemocnění: parazitální

Určující příznaky: deformace těla, slepené a stažené ploutve, dušnost, hubnutí, hlen na povrchu těla, letargie, odmítání potravy.

Popis: Napadená ryba má na povrchu kůže tlustou vrstvu hlenu (bělavé až šedomodré barvy). Žábry a šupiny jsou poškozeny, ploutve slepené a stažené, kůže se odlupuje, ryba se dusí a zdržuje se těsně pod hladinou, hubne a celkovou sešlostí za těchto příznaků hyne.

Příčina: Příčinou je zavlečení nakaženou vodou do akvária. K napadení dochází ihned při styku s rybou. Faktorem pro vznik Chilodonelly je velký počet ryb v malé nádrži, vysoký obsah amoniaku a dusitanu, nižší teplota a snížená odolnost ryb vůči nemocem (například po převozu).

Léčba: Chilodonella je obvykle léčí za pomoci přípravků určených proti parazitům (malachit, formaldehyd, manganistan draselný, měď nebo solná lázeň).

Prevence: Dodržujte karanténu a předměty, které používáte na lov živého krmení v přírodě pravidelně vydesinfikujte. Opět nedoporučuji nalévat vodu z akvaristiky nebo odkudkoli, kde nemáte jistotu, že je voda nezávadná, přímo do akvária. Nechte ryby nějaký čas mimo společenské akvárium a pozorujte, zda jsou zdravé.