Cryptocoryne parva

Cryptocoryne parva

Cryptocoryne parva

Vědecké jméno

Cryptocoryne parva

Běžná jména

Kryptokoryna nízká
Dwarf water trumpet
Dwarf Cryptocoryne

Taxonomie

Árónovití – rostliny s tuhými listy, které jsou většinou nenáročné na světlo

Původ

Původ: JV Asie: Srí Lanka

Ideální hnojení

hnojivo

CO2: 5-40mg/l
Dusičnany (NO3): 10-50mg/l
Fosforečnany (PO4): 0,1-3mg/l
Draslík (K): 5-30mg/l
Železon (Fe): 0,01-0,5mg/l

Parametry vody

chemie vody

Teplota: 20 – 29 °C

pH: 5.5 – 8

Tvrdost: 1 – 20 °dGH

Kategorie

kategorie

listová růžice

Obtížnost

středně obtížné pěstování

střední

Osvětlení

silné osvětlení

silné

Výška

velikost rostliny

5-10 cm

Umístění

přední část nádrže

přední část nádrže

Růst

rychlost růstu

pomalý

Představení

Cryptocoryne parva pochází z centrální vysočiny na Srí Lance, kde tvoří husté porosty na březích řek. Jde o nejmenší druh ze všech známých kryptokoryn, výška se typicky pohybuje mezi 3 – 8 cm. Z listové růžice vyrůstají živé, protáhlé, tmavě zelené listy bez rýhování.

Cryptocoryne parva je jeden z mála druhů, jehož barva, tvar a forma listů se při změně prostředí výrazně nemění. Díky své malé velikosti je ideální pro umístění v popředí jako „kobercová“ rostlina. Rostlinka je nenáročný na péči, ale zároveň je třeba počítat s tím, že její růst je extrémně pomalý.

Výsadba a údržba

Cryptocoryne parvu je třeba pěstovat v úrodném (na živiny bohatém) substrátu s dostatečným množstvím hnojiva. Rostliny by měly být zasazeny alespoň 5 cm od sebe. Důvodem je to, že se rozvětví do šířky a po několika měsících vyrostou a vytvoří v nádrži husté koberce. Pokud očekáváte, že rostlina pokryje velkou plochu, je lepší začít s co největším počtem rostlin, protože růst je extrémně pomalý (1 rostlinka by hustý porost vytvářela roky). Při výsadbě do substrátu použijte pinzetu. Dbejte na to, abyste rostlinu nezasadili příliš hluboko protože by začala uhnívat.

Je známou skutečností, že nově zakoupeným kryptokorynán se po výsadbě často rozpadnou listy. Na tom není nic špatného, protože jsou obvykle emerzně pěstované, takže listy odumřou tak jako tak a rostlina vytvoří listy nové (submerzní). Někdy se tak doporučuje zakoupeným kryptokorynám ostříhat většinu listů, čímž ušetří energii, kterou dají do nového růstu. Cryptocoryne parva před výsadbou nesnáší stříhání listů, takže to nedělejte. Pokud se všechny listy rozpadnou, nepropadejte panice, stále existuje vysoká pravděpodobnost, že rostlina je živá a nakonec (i po několika měsících) vyraší nové listy.

Cryptocoryne parva má silný, dlouhý rozvětvený kořenový systém, proto by tloušťka substrátu neměla být menší než 6 cm, aby mohla správně zakořenit. Zásadní je dostatek světla (minimum je 1 watt na 3 litry), navíc by nikdy neměla být zastíněna jinou rostlinou.

Přidávání CO2 není nutné, ale pokud se jej rozhodnete zavést, bude to vždy plus.

Množení

Cryptocoryne parva se množí vytvářením postranních výhonků. Vysledujte výhonky dceřiných rostlin zpět k mateřské rostlině a odřízněte je ostrým nožem nebo břitvou. Mladé rostliny pak znovu zasaďte dostatečně daleko od mateřské rostliny, aby měly kořeny prostor k růstu.

Nemyslete si, že když se Cryptocoryne parva začne množit, vytvoří kolem mateřské rostliny husté keře. Díky dlouhým výhonkům se může šířit až 20 cm daleko.

Užitečné info

Ztráta nebo opadání listů: K tomu dochází během adaptace na vodní podmínky nového akvária, v tomto okamžiku téměř všechny listy odpadají, ale po nějaké době se objeví nové. Druhým důvodem může být příliš vysoká hladina dusičnanů, na které jsou kryptokoryny velmi citlivé.

Žloutnoucí listy a výskyt děr: V tomto případě je to známka nedostatku železa. Tato rostlina těží z doplňků železa a draslíku, takže byste je měli adekvátně dávkovat.

Přemístění: Pokud se jednoho dne rozhodnete přemístit rostlinu, může se to změnit ve skutečný problém. Navzdory své malé velikosti tvoří masivní kořeny, které dokážou prorůst velkou část nádrže.

Neroste: Už bylo několikrát zmíněno, že Cryptocoryne parva, roste veeeeelmi pomalu… většinou o svátcích v přestupném roce ;).

Řasy: Přítomnost řas v nádrži je způsobena vysokou úrovní organického odpadu a čpavku. Kvůli pomalému růstu a vyživování kořenů nemůže Cryptocoryne parva konkurovat řasám v boji o živiny ve vodním sloupci.

Rozsáhlý kořenový systém můžeme využít ve svůj prospěch – přihnojujte pomocí tablet do substrátu. Na rozdíl od kapalného hnojiva je u tablet méně pravděpodobné, že povedou k rozkvětu řas. Provádějte pravidelné výměny vody!

Pokud se vám tato rostlinka líbí, pak se podívejte i na její příbuzné: Cryptocoryne crispatula, Cryptocoryne wendtii.

Odkazy

Další fotky na GoogleYouTube videa