Lymphocystis (iridovirus)

Lymphocystis (iridovirus)
Jde o virové onemocnění, které je běžné jak u sladkovodních tak i mořských ryb.

Druh onemocnění: virové

Určující příznaky: nahodilá tvorba boulí na těle, hlavě, ploutvích a ocasu, bílé hrudky na těle, při silnějším postižení se boule spojují do povlaků (světle růžová až světle šedá barva), později tvorba lézí, postižená ryba je napadána dalšími parazity a plísněmi.

Popis: nakažení způsobuje iridovirus, který nutí hostitelské buňky zvětšovat svou velikost a produkovat další virové částice, které se po prasknutí buňky uvolňují do vody. Zvětšené buňky se projevují výskytem boulí, povlaků a nakonec lézí, které jsou napadány dalšími parazity a plísněmi. Jde o nakažlivé onemocnění, které se rychle šíří. I po vyléčení může vir zůstat v akváriu a neprojevovat se, dokud nenastanou vhodné podmínky. Většinou nejde o fatální onemocnění a ryby se s ním dokáží sami vypořádat (pokud jsou dostatečně silné).

Příčina: do akvária se může dostat spolu s nakaženou vodou, rybami, rostlinami, korýši … Projevuje se jen u ryb se sníženou imunitou, takže v karanténní nádrži se nemusí projevit dlouhou dobu (stejně jako ve společenském akváriu). Příčinou je tedy náhlá změna podmínek v akváriu, oslabený imunitní systém ryb, nedostatečná výměna vody …

Léčba: neexistuje způsob, jak přímo bojovat s virem, ale lze použít přípravky jako Sera Baktopur a Sera Cyprinopur, kdy se snažíme zabránit vzniku infekcí a plísní na postižených místech. Ryby musí být vydatně krmeny a udržovány v dobré kondici, za těchto podmínek si s nemocí poradí sami (může to trvat i několik týdnů). Silněji postižené jedince je lepší dát do karanténní nádrže, ale je nutno počítat s tím, že vir se nachází i ve společenském akváriu (problém nastává v okamžiku, kdy do nádrže dáváme nově koupené rybky, které se mohou snadno nakazit).

Prevence: karanténa všech nově koupených ryb a čehokoliv, co chceme do akvária dát, udržování ryb v dobré kondici a čisté akvárium … v těchto podmínkách se toto virové onemocnění vyskytne jen zcela výjimečně.