Obrněnka hruškovitá (Piscinoodinium pillularis)

Obrněnka hruškovitá
Nemoc způsobuje drobný bičíkovec, který se zachytává na těle a ploutvích ryb, kde se projevuje jako drobné bílé tečky nebo jako šedavý povlak. Často dochází k záměně s „krupičkou“, která vypadá velmi podobně.

Druh onemocnění: parazitální

Určující příznaky: neklidnost, bílé tečky s šedým povlakem na těle a ploutvích, problémy s dýcháním (při napadení žaber)

Popis: Ryba se otírá o předměty v akváriu, dno a rostliny, je neklidná a při napadení žaber dochází i k problémům s dýcháním. Parazity vidíme jako malé bílé tečky současně se světle šedým povlakem na ploutvích a celém těle. Obrněnka hruškovitá se velmi rychle množí a proto může v krátké době dojít k silnému napadení a hromadnému úhynu oslabených ryb. Nemoc se často objevuje opakovaně.

Příčina: Jde především o nevhodné podmínky chovu, špatnou kvalitu vody, nesprávné krmení, stres a celkové oslabení imunitního systému. Druhou možností je zavlečení do akvária spolu s nakaženými rybami, vodou, rostlinami atd.

Léčba: Léčíme trypaflaninem, malachitovou zelení, entizolem, síranem měďnatým, acriflavinem nebo zvýšením teploty na přibližně 31 °C. Na parazity působí negativně také intenzivní světlo.

Prevence: Čisté prostředí, ve kterém jsou ryby chovány, pestrá strava, pravidelná výměna vody a dodržování doby karantény při zakoupení nových ryb (opět upozorňuji na výhody karanténní nádrže, kam je dobré nově zakoupené ryby na 1 – 2 týdny umístit a pozorovat jejich zdravotní stav).