Cabomba aquatica

Cabomba aquatica

Cabomba aquatica

Vědecké jméno

Cabomba aquatica

Běžná jména

Kabomba vodní
Giant cabomba

Taxonomie

Kabombovití – vytrvalé sladkovodní byliny s adventivními kořeny

Původ

Původ: Jižní Amerika (Mexiko, Brazílie)

Ideální hnojení

hnojivo

CO2: 20-40mg/l
Dusičnany (NO3): 10-50mg/l
Fosforečnany (PO4): 0,1-3mg/l
Draslík (K): 5-30mg/l
Železon (Fe): 0,01-0,5mg/l

Parametry vody

chemie vody

Teplota: 15 – 28 °C

pH: 6.5 – 7.0

Tvrdost: 6 – 10 °dGH

Kategorie

kategorie

stonková

Obtížnost

náročné pěstování

střední

Osvětlení

silné osvětlení

silné

Výška

velikost rostliny

až 100 cm

Umístění

zadní část nádrže

zadní část nádrže

Růst

rychlost růstu

rychlý

Představení

Cabomba aquatica je vytrvalá vodní rostlina, která žije ve sladké stojaté vodě nebo v jezerech a řekách s mírnými proudy. Vzhledem ke krásným fotkám, které můžete na internetu najít, patří k velmi často pořizovaným akvarijním rostlinám. Není se čemu divit, svěží světle zelená barva a „huňatý“ vzhled mají své kouzlo. 

Rostlina je tvořena dlouhým stonkem, na kterém jsou listy tvořené několika stovkami nitkovitých segmentů (asi 200 až 600). Když rostlina vyroste dostatečně vysoko, horní část „změkne“ a ladně se vlní s proudem.

Výsadba a údržba

Cabomba aquatica nesnáší tvrdou vodu, které se neumí přizpůsobit. Pokud tedy máte tvrdou vodu, můžete se snažit sebevíc a rostlina dříve nebo později uhyne. Udržujte tvrdost vody v rozmezí 6 až 10 °dGH a budete v pohodě.

Aby rostlina prosperovala, potřebuje dostatek světla, čím více světla přijímá, tím je huňatější a hustší. Zasaďte ji v dostatečné vzdálenosti od rostlin a předmětů, které by mohly zastínit spodní část rostliny. Cabomba aquatica je poměrně křehká. Vyvarujte se proto umístění do akvária s býložravými rybami, protože bude jednou z prvních, které začnou okusovat. 

Největším úskalím pěstování této krásné rostliny jsou řasy. S velmi silným osvětlením se s řasami ve větší či menší míře setkáme vždy a Cabomba aquatica je na ně extrémně náchylná. Zde je potřeba věnovat velké úsilí udržení rovnováhy v akváriu (světlo/živiny/CO2/výměna vody), aby se řasy nevymkly kontrole. 

V neposlední řadě neumisťujte rostlinu přímo do proudu. Jak již bylo zmíněno, její přirozené prostředí jsou stojaté a pomalu tekoucí vody.

Dávkování CO2 není nezbytné, ale výrazně pomůže udržet rostliny zdravé. Při dostatečně intenzivním osvětlení se Cabomba aquatica bez dodatečného CO2 obejde.

Cabomby obecně se těžko pěstují bez hnojiv, takže pravidelné přihnojování je nutnost.

Poznámka: Přestože má rostlina kořeny, živiny přijímá převážně z vodního sloupce, takže pro hnojení jsou ideální tekutá hnojiva.

Množení

Cabomba aquatica se množí řízkováním, které je na rozdíl od údržby velmi jednoduché. Od mateřské rostliny odřízněte dlouhý řízek asi 10 centimetrů. Umístěte jej dále od mateřské rostliny a ujistěte se, že jsou splněny všechny podmínky výše (světlo, hnojivo, žádný proud atd.). To je vše!

Užitečné info

Pozor, tato rostlina je zvláště zranitelná vůči všem býložravým rybám. Kvůli své křehkosti ale může trpět i přítomností příliš aktivních nebo agresivních ryb. S každou honičkou, soubojem nebo nárazem ztratí několik listů. V závislosti na vaší populaci se může stát rychle holou!

Pokud se vám tato rostlinka líbí, pak se podívejte i na její příbuzné: Cabomba caroliniana.

Odkazy

Další fotky na GoogleYouTube videa