Základy pro chov Neonky červené

neonka cervena
Neonka červená (Paracheirodon axelrodi) je nesmírně populární akvarijní rybka. Je poměrně odolná, levná a snadno dostupná, takže je často jedním z prvních druhů, který zakoupí začínající akvaristé. Hejno neonek červených přidá do akvária jak barvu, tak i hodně pohybu. Zůstávají poměrně malé (kolem 5 cm, ale v akváriu většinou mnohem méně) a mají klidnou povahu.
Klasifikace

Neonka červená byla popsána Schultzem v roce 1956 a patří do čeledi Characidae a rodu Paracheirodon. To z nich dělá úzce příbuzné s dalšími velmi populárními akvarijními rybami, jako jsou Tetra neonová (Paracheirodon innesi) a Neonka modrá (Paracheirodon simulans). Méně běžná Neonka černá (Hyphessobrycon herbertaxelrodi) je už jen vzdáleně příbuzná, protože patří do jiného rodu v rámci čeledi Characidae. Všichni zástupci rodu Paracheirodon pocházejí z neotropické oblasti (zjednodušeně můžeme říct, že se jedná o Střední a Jižní Ameriku) a především pak ze severní části Jižní Ameriky. Typicky jsou zástupci tohoto rodu charakterističtí zářivě modrou postranní čárou. Často jsou chováni ve společenském akváriu s měkkou kyselou vodou a tropickými teplotami.

Rozšíření

Jde o sladkovodní rybu původně ze severních tropických částí Jižní Ameriky. Rybky pocházejí ze zalesněných oblastí s pomalu tekoucí vodou (blackwater), především jde o přítoky řek Orinoko a Rio Negro. Hojný je tedy výskyt převážně v Brazílii a Venezuele. Deštné lesy jsou většinou velmi husté a zakrývají velkou část říční plochy, takže do vody neproniká příliš světla. Jde o hejnovou rybku, která se zdržuje ve střední vrstvě a živí se červy a drobnými korýši. Jihoamerické biotopy Blackwater jsou velmi měkké a kyselé vody. Teplota se pohybuje mezi 22 a 27 °C, přičemž může dosáhnout i vyšších hodnot. Je třeba si uvědomit, že komerčně vyšlechtěné Neonky červené jsou často přizpůsobeny podmínkám, které se výrazně liší od těch, které mají ve své domovině.

Popis

Stejně jako většina teter má vřetenovitý tvar těla a tupý nos. V zajetí se dožívá 2 – 5 let. Zářivá modrá čára probíhá po obou stranách těla od nosu a po celé délce až k tukové ploutvi. Je vyzdobena také červeným pruhem, který běží po celé délce těla až k základu ocasní ploutve. Boky nad modrou čárou mají tmavě zelený olivový odstín. Břicho je stříbřité barvy a řitní ploutev téměř průhledná. Během noci, kdy ryba odpočívá na krytém místě, jsou barvy matné. Pokud rychle zapnete světlo, budou se vám vaše Neonky červené zdát nevýrazné, ale po chvilce by měly získat své jasné barvy. Pokud zůstávají matné po delší dobu, může to být známka nemoci nebo stresu. Často je tento jev zapříčiněn špatnou stravou. Neonka červená se často zaměňuje s Tetrou neonovou, protože obě mají výrazné červené a modré pruhy. Odlišit od sebe tyto dva druhy je velmi jednoduché. Pokud červený pruh na boku těla končí zhruba v polovině těla ryby, pak se díváte na Tetru neonovou, pokud se červený pruh táhne po celé délce, jedná se o Neonku červenou.

tetra neonova
Tetra neonová
neonka cervena
Neonka červená
Chování v akváriu

Neonka červená je klidná mírumilovná ryba, která je často chována ve společenských nádržích s jinými druhy neagresivních a přibližně stejně velkých ryb. Mohou být kombinovány s širokým spektrem jiných druhů. Je více náročná na kvalitu vody v akváriu než třeba Tetra neonová. Nejsou téměř vůbec tolerantní ke změnám v parametrech vody, takže je třeba si dávat pozor například při výměně vody.

Rády se pohybují v hejnu, takže byste si měli pořídit minimálně 8 jedinců. Pokud je to možné, vždy jich kupte co nejvíce. V tomto případě je v množství síla. Rybky se mnohem lépe vybarví a nejsou tak náchylné ke stresu (onemocněním). U malých rybek těžko poznáte pohlaví. S větším množství tak roste šance, že budete mít samce i samice. V neposlední řadě ryby mnohem více vyniknou. Pokud budete mít v akváriu hejno těchto neonek, tak se bude zdržovat především ve středu nádrže a u dna. Pokud chováte jak tuto neonku, tak i Tetru neonovou, je šance, že se obě hejna smísí, ale není to pravidlem.

Jak by mělo akváriu vypadat

Pokud chcete napodobit přirozené prostředí, bude se v podstatě jednat o napodobení řek Orinoko, Rio Negro a jejich přítoků. Tyto řeky jsou typické hustými rostlinami a tím, že jsou často zastíněné vegetací džungle. Neonka červená tedy ocení dostatečně osázené akvárium s místy, kde se může skrýt. Také by tu měl být otevřený prostor pro plavání. Světlo by nemělo být intenzivní, ale pouze tlumené. V ideálním případě je dobré použít plovoucí rostliny, které zamezí průniku světla a akvárium bude tmavší. Dno by mělo být tmavé. Minimální doporučená velikost nádrže je 60 cm a 120 l.

Péče o ryby

Neonky červené narozené v zajetí jsou často přizpůsobeny podmínkám, které se hodně liší od těch, které naleznete v jejich domovině. Divoké tetry obývají velmi měkké a mírně kyselé vody v tropických oblastech Jižní Ameriky, kde se teplota vody obvykle pohybuje mezi 22 – 27 °C. Tropické deštné řeky jsou často doplňovány vodou z tropických dešťů, které mají velmi měkkou vodu, proto se doporučuje i častá výměna vody v akváriu (ob týden cca 50% objemu akvária). Obecně se dá říct, že doporučené rozmezí pH pro neonky je 5,0 – 7,0 a tvrdost 2 – 8 dGH. Rychlá změna parametrů vody může těmto rybkám výrazně ublížit (stres, nemoci …). Ještě jednou zmiňme důležitost mnoha úkrytů, ale také prostor k plavání. Neonky červené jsou velmi dobří plavci, takže je nedávejte do příliš malé nádrže. Vážným problémem může být tvrdá voda, která způsobuje usazování vápenatých solí v ledvinách ryb.

Tlumené osvětlení dá vyniknou barvám. Akvárium není nutné příliš osazovat rostlinami, protože v jejich přirozeném prostředí se jich příliš nevyskytuje. Pokud tedy zakládáte akvárium, tak použijte říční písek, nějaké naplavené dřevo a zkroucené kořeny. Velmi pěkné je doplnit akvárium suchými listy, které obarví vodu a přispějí ke stabilizaci parametrů vody. Jde o další krok k přirozenému vzhledu akvária. Suché listy by měly být každých několik týdnů vyměněny. Do filtru je třeba přidat akvarijní rašelinu. Pokud nové neonky pochcípají, zkuste je koupit v jiném zverimexu, dejte jim dostatek času na aklimatizaci. Jak již bylo zmíněno dříve, barva je jasným ukazatelem stavu ryby. Pokud je jedinec matný, něco není v pořádku. Může se jednat o nemoc, špatnou kvalitu vody, podvýživu nebo jednoduše o fakt, že ryba ztratila své postavení v hejnu.

Neonka červená je po zapnutí světla barevně nevýrazná
Neonka červená je po zapnutí světla barevně nevýrazná
Krmení

V přírodě se jedná z velké části o masožravce, kteří se živí malými živočichy (larvy pakomárů, vodní blechy, larvy much, hmyzí vejce, vířníci, hrotnatky …). V akváriu nejsou nijak vybíraví a přijmou jakoukoliv potravu včetně vloček a mražené i sušené potravy. Dbejte na to, aby rybky měly pestrou stravu, myslet si, že vám budou prospívat několik let jen na vločkovém krmivu je nepravděpodobné. Určitě je možné použít vločková krmiva jako základ a občas je doplnit dafniemi, artemiemi, larvami pakomárů atd…

Rozmnožování

V zajetí je pro rekreačního akvaristu velmi obtížné dosáhnout toho, aby se ryby třely. Je těžké dosáhnout perfektních podmínek a nalézt vhodné páry. Poznat samce od samice může být také obtížné. Hlavním rozdílem je, že samice mají větší a kulatější břicho. Modrá čára je u samců přímá, zatímco u samic působí ohnutě. Pokud chcete tyto neonky chovat, měli byste vytvořit samostatnou chovnou nádrž, ze které mohou být dospělé ryby okamžitě po oplození vajíček odstraněny.

Akvárium musí být vybaveno víkem, protože v době tření mají ryby tendenci vyskakovat z vody. Dno by mělo být pokryto jemným kamením a nesmí se zapomenout ani na rostliny. Teplota se udržuje pod 24 °C a tvrdost 1 – 2 dGH (vždy musí být nižší než 4). Jako chovné ryby vybírejte jen silné a zdravé jedince. Před třením je krmte pouze živou potravou (larvy komárů …). Někteří chovatelé vyvolávají tření ryb tak, že nechají stoupnout hladinu dusičnanů, těsně před tím, než vymění vodu v akváriu. Rychlý pokles hladiny dusičnanů je způsob, jak napodobit tropický déšť a tím vyvolat tření ryb. Akvárium by nemělo být zpočátku vůbec osvětleno s tím, že osvětlení můžeme postupně přidávat. Oplozená vajíčka jsou velmi citlivá na světlo, proto je nutné omezit množství světla po tření. Neonky se vytírají večer. Ryba může vyprodukovat až 500 vajec, která jsou volně rozptýlena do vody. Potěr je velmi malý a je nutno ho krmit miniaturní potravou jako jsou nálevníci, vířníci nebo vaječný žloutek. Po 1 – 4 týdnech bude potěr dost velký na to, aby se mohl živit artemiemi. Po zhruba 1 měsíci se začne ukazovat jejich dospělé zbarvení.

Jednoduché shrnutí základních informací pro úspěšný chov najdete v článku “Neonka červená – shrnutí“.

Pokud Vás tetry zajímají, pak doporučuji článek „Tetra – charakteristika skupiny“.