Echinodorus bleheri (Šípatkovec Bleherův)

Echinodorus bleheri (Šípatkovec Bleherův)

Echinodorus bleheri
Taxonomie

Třída: rostliny jednoděložné
Řád: žabníkotvaré
Čeleď: žabníkovité
Rod: šípatkovec

Původ

Jižní Amerika (Mexiko, Brazílie)

Forma
forma rostliny

listová růžice

Obtížnost
snadné pěstování

snadná

Echinodorus bleheri pochází z povodí Amazonky a lze ho nalézt ve sladkovodních řekách, jezerech a rybnících v tropických oblastech Střední a Jižní Ameriky.

Rostlina má krátký stonek s viditelně dlouhými a širokými zelenými listy. Listy jsou kopinaté nebo úzce oválné, vybíhají z kořenů na pronikavých stvolech a mohou dosahovat velikosti až 60 cm. Dobře rostoucím ponořeným rostlinám vyraší 1 až 2 nové listy za týden a často vyvíjejí dlouhé květní stonky.

Vzhledem k velkým rozměrům (jak listů, tak kořenů) je potřeba rostlině zajistit dostatek prostoru. Doporučuje se akvárium o objemu alespoň 180 litrů.

Echinodorus bleheri se často používá jako hnízdiště pro americké cichlidy. Jejich velkou výhodou je to, že ani ryby s pověstí „okusovačů“ se jí téměř nedotknou, protože její listy jsou příliš tvrdé. Některé ryby, jako je Ancistrus, ožírají pouze zažloutlé listy.

Umístění
zadní část nádrže

zadní část nádrže

Výška
velikost rostliny

až 60 cm

Růst
rychlost růstu

rychlý

Echinodorus bleheri se rozmnožuje pomocí dceřiných rostlinek, které se vytvářejí na postranních výhonech. Po čase si rostlinky vyvinou vlastní kořeny a pár listů. V okamžiku, kdy u dceřiných rostlin neprobíhá žádný další růst, je odřízněte a zasaďte v dostatečné vzdálenosti od ostatních rostlin.

Mnoho lidí nechává nově oddělenou rostlinu před výsadbou den nebo dva plavat v nádrži. To dává nové rostlině čas na úsporu energie.

Někdy se Echinodorus bleheri může v koruně rozdělit na dvě rostliny. Pokud jsou plně vyvinuté výrazné růžice listů, je to známka toho, že rostlina je připravená a můžete rostlinu rozdělit. Rostlině však trvá hodně času, než se takto rozmnoží. V zásadě je to docela vzácné.

Žloutnutí listů: Pravděpodobnou příčinou je nedostatek železa. Najděte vhodné hnojivo a začněte ho přidávat. Vhodnou volbou jsou hnojiva do substrátu.

Tvorba děr v listech: Pravděpodobnou příčinou je nedostatek draslíku. Najděte vhodné hnojivo a začněte ho přidávat. Vhodnou volbou jsou hnojiva do substrátu.

Rozpad listů: To se často stává, když je rostlina poprvé umístěna do nádrže. Po chvíli si rostlina na prostředí nádrže zvykne a rozpad listů se postupně zastaví. Rozpadající se listy odstřihněte.

Přerůstání: Tento Echinodorus je velká rostlina a pokud nejsou velké listy pravidelně odstříhávány, dříve nebo později přeroste většinu rostlin v nádrži. Pravidelným zastřiháváním kontrolujte růst rostliny

Přemístění: Pokud se jednoho dne rozhodnete přemístit starou rostlinu, může se to proměnit v noční můru. Jakmile se rostliny usadí, vytvoří obrovské kořeny, které mohou prokořenit klidně polovinu nádrže! S touto skutečností se nedá dělat nic, leda tak se na to psychicky připravit.

Zhnědnutí listů: Rostlina může zhnědnout, když některé její části vyrostou nad vodu. V tomto případě můžete buď zakrýt nádrž, abyste nad hladinou udrželi vysokou vlhkost a zabránili  vysychání listů, nebo listy ostříhat.

Popálení listů: Může k tomu dojít, pokud v mělké nádrži používáte silné světlo. Zkuste snížit intenzitu osvětlení.

Růst řas na listech: Listy Echinodorus bleheri jsou vysoce náchylné k růstu řas, zejména při nadměrném osvětlení a nepříznivých podmínkách vody v akváriu. To je důvod, proč se doporučuje pravidelná výměna vody a odkalování. Výrazně zařasené listy odstříhávejte.

Pokud se vám tato rostlinka líbí, pak se podívejte i na její příbuzné: Echinodorus cordifolius, Echinodorus schlueteri, Echinodorus tenellus.

Ideální hnojení
hnojení rostlin v akváriu

CO2: 10-40mg/l
Dusičnany (NO3): 10-50mg/l
Fosforečnany (PO4): 0,1-3mg/l
Draslík (K): 5-30mg/l
Železon (Fe): 0,01-0,5mg/l

Parametry vody
hnojivo

Teplota: 22 – 30 °C
pH: 6.0 – 7.5
Tvrdost: 1 – 15 °dGH

Osvětlení
středně silné osvětlení

střední

Echinodorus bleheri čerpá většinu živin z kořenů, takže je důležité mu poskytnout bohatý substrát. Zároveň je potřeba mít na paměti to, že rostlina vytváří dlouhé kořeny, takže je vhodné ji vysazovat v dostatečné vzdálenosti od ostatních rostlin, aby nedocházelo k vyčerpání živin ze substrátu. Občasné přihnojování půdními hnojivy rozhodně ocení.

Tento Echinodorus není náročný na osvětlení a spokojí se s výkon 1 watt na 1-3 litry vody. Pravidelná týdenní výměna vody mu velmi svědčí a pomůže mu vzkvétat. Suplementace CO2 není nutná.

Nebojte se odstříhávat žluté, děravé nebo zařasené listy a ponechávejte pouze ty pěkné. Rostlina po ostříhání velmi rychle vyžene nové listy. Při sázení mějte na paměti, že koruna rostliny musí být nad úrovní substrátu, jinak může začít zahnívat.

Tip: Pokud sázíte nově zakoupenou rostlinu, můžete některé listy odstranit. Většina akvarijních rostlin je totiž pěstována emerzně, takže při vložení do akvária emerzní listy odumřou a vytvoří se nové submerzní. Při tomto procesu rostlina ztrácí energii, takže čím méně listů se musí zbavovat, tím více energie využije k růstu.

Atlasy

Zajímavé odkazy: rybicky.net

Sdílet tento článek