Ceratophyllum submersum (Růžkatec bradavčitý)
Původ
kosmopolitní
Forma
stonková plovoucí
Obtížnost
snadná
Ceratophyllum submersum je rozšířen po celém světě. Jeho největší akumulace jsou pozorovány v Evropě a střední a jihovýchodní Asii. Roste v dobře osvětlených pobřežních částech stojatých nebo velmi klidných vod bohatých na živiny.
Barva stonků je vždy světle zelená, s tendencí při intenzivním světle přecházet do oranžové. Listy jsou jemné a křehké a rostou na poměrně tenkém a dlouhém stonku. Kvůli extrémní křehkosti stonků se rostliny zřídka kdy vyskytují v obchodech, a to především kvůli obtížnosti při přepravě.
Hlavní rozdíl od jeho příbuzného Ceratophyllum demersum spočívá v jeho listech: jsou tenčí, ale také pružnější a pevnější.
Umístění
zadní část nádrže
Výška
30 – 130 cm
Růst
rychlý
Ceratophyllum submersum se množí vegetativní fragmentací, což je běžná metoda u invazních druhů rostlin. Při tomto procesu se oddělí část rostliny od mateřské rostliny a vyroste z ní nová samostatná rostlina. Na hlavním stonku také může vyrůst několik postranních výhonků nebo pupenů, které se mohou oddělit a opět z nich vyroste nová rostlina.
Pokud chcete Růžkatce množit více kontrolovaně, pak odřízněte stonky a nechte je plavat na vodní hladině. K tomuto účelu lze použít stonky z pravidelných odřezků. Po nějaké době tyto stonky vyrostou a vyvinou se v novou rostlinu.
Nezáleží na tom, kde rostlinu ustřihnete. Stonek můžete rozstřihat na 5 částí a z každé vyroste nová rostlina.
Tato rostlina může být velmi vhodná pro venkovní jezírko, ale teplota vody by neměla klesnout nad 10 °C.
Ceratophyllum submersum snáší brakickou vodu (mírně slanou) a může být vysazena do tohoto druhu akvária.
Pokud se vám tato rostlinka líbí, pak se podívejte i na její příbuzné: Ceratophyllum demersum.
Ideální hnojení
CO2: 5-40mg/l
Dusičnany (NO3): 10-50mg/l
Fosforečnany (PO4): 0,1-3mg/l
Draslík (K): 5-30mg/l
Železon (Fe): 0,01-0,5mg/l
Parametry vody
Teplota: 18 – 30 °C
pH: 6.0 – 7.5
Tvrdost: 2 – 15 °dGH
Osvětlení
silné
Ceratophyllum submersum je velmi flexibilní a bude se jí dařit jak připevněné ke dnu nádrže (např. kamenem), tak i jako volně plovoucí (vynikající útočiště pro potěr). Pokud se rozhodnete ji připevnit ke dnu, tak ji nezahrabávejte, zahrabaná část by jednoduše uhnila. Rostlina se k substrátu přichytává příchytnými vlákny (rhizoidy).
Rostlina rychle absorbuje dusičnany a fosfáty z akvarijní vody. Připravuje tak řasy o potravu, čímž zpomaluje jejich šíření. Na druhou stranu tato potravní soutěž platí pro všechny rostliny v nádrži, proto je potřeba pravidelně kontrolovat, zda ostatní rostliny v akváriu nemají nedostatek živin.
Čím intenzivnější je osvětlení, tím rychleji Ceratophyllum submersum roste. Ve velmi světlé nádrži může vyrůst 10 až 20 centimetrů za týden, takže dokáže v poměrně krátkém čase pokrýt celou vodní plochu akvária a vytvořit tak stín pro rostliny rostoucí ve spodních patrech nádrže. Proto je nutné pravidelné zastřihávání. Pro zvýšení dekorativního vzhledu rostliny je dobré zajistit, aby se její listy nedostaly na hladinu vody a včas je odříznout nebo zespodu zkrátit a znovu připevnit k substrátu (pokud ji tedy nepěstujete jako plovoucí).
Rostlina je ideálním přírodním vodním filtrem. Tam, kde roste, je voda vždy křišťálově čistá. Miluje starou vodu, takže výměna vody by se neměla provádět moc často. Vzhledem k tomu, že Ceratophyllum submersum přitahuje na své listy nejjemnější částečky obsažené ve vodě, časem se pokryje šedým povlakem, takže je nutné stonky rostliny pravidelně omývat pod tekoucí vodou.
Přidávání CO2 není potřeba.
Atlasy
Zajímavé odkazy: rybicky.net, botany.cz