Uhličitanová tvrdost (alkalinita) akvarijní vody

Uhličitanová tvrdost (alkalinita) akvarijní vody je pojem, se kterým se dříve nebo později setká každý akvarista. K čemu je ale alkalinita dobrá? Jak s touto hodnotou pracovat a co všechno v akváriu ovlivňuje? Pojďme si na tyto otázky odpovědět.

Alkalinita je často označována jako „uhličitanová tvrdost“, což není zcela správně, nicméně se to používá. Na testech můžeme najít i označení „KH“, takže si na to dávejte pozor. Pro akvaristu je alkalinita, „uhličitanová tvrdost“ a „KH“ v podstatě jedna a ta samá věc.

Co alkalinita ovlivňuje?

Především stabilitu pH. Čím nižší je uhličitanová tvrdost, tím nestabilnější je pH, které je náchylné k rychlým změnám, což může být pro ryby smrtelně nebezpečné. Naopak čím vyšší je alkalinita, tím stabilnější je i pH. Z výše uvedeného se může zdát, že každý akvarista chce mít co nejvyšší alkalinitu, protože stabilní podmínky v akváriu a především pH jsou základ úspěšné nádrže. Tak jednoduché to ale není.

Voda si nedá poroučet

Je třeba si uvědomit, že parametry akvarijní vody jsou spojené nádoby, kde jedna věc ovlivňuje druhou. Alkalinita je přímo svázána s pH vody, takže pokud ji chcete měnit, změníte spolu s ní i pH. V zásadě to funguje tak, že nízká alkalinita = nízké pH, vysoká alkalinita = vysoké pH. Z toho je jasně patrné, že kyselá voda má oproti zásadité nestabilní pH. S tímto faktem se nedá nic dělat. Kyselou vodu s vysokou alkalinitou nelze připravit. Je třeba se s tím smířit. Pokud chcete mít v akváriu vodu s nízkým pH, ruku v ruce s tím půjde i „nestabilita“.

Jak se alkalinita měří?

Stačí si pořídit jednoduchý test, který nabízí každá akvaristika. V zásadě budete do vody kapat činidlo tak dlouho, dokud se nezbarví. Je to snadné a test není nijak drahý (cca 60 Kč na několik desítek měření). Doporučuji pořídit v případě, kdy chcete měnit pH vody.

Kdy má cenu měnit alkalinitu akvarijní vody?

Měňte ji pouze v případě, kdy Vám nevyhovuje pH. Pokud jste s pH spokojeni, na alkalinitu nesahejte. Vše do sebe perfektně zapadne. Podívejte se na tento příklad:

  • ryba z kyselých vod je zvyklá na nízké pH a nízkou alkalinitu. Kyselá voda má přirozeně nízkou alkalinitu. Pokud máte vodu s nízkým pH, pak jste v pohodě a není třeba nic měnit.
  • ryba ze zásaditých vod je zvyklá na vysoké pH a vysokou alkalinitu. Zásaditá voda má přirozeně vysokou alkalinitu. Pokud máte vodu s vysokým pH, pak jste v pohodě a není třeba nic měnit.
Snížení alkalinity
  • reverzní osmóza – zařízení, které napojíte na vodovodní kohoutek, čímž získáte vodu s nižší alkalinitou. Asi nejpohodlnější způsob, ale je nutná vyšší počáteční investice (cca 1500 Kč). Reverzní osmóza sníží i pH a celkovou tvrdost.
  • ředění destilovanou vodou – nezapomeňte na to, že ředěním měníte i ostatní parametry.
  • kořeny, rašelina, speciální substráty, přípravky na snížení pH – v tomto případě nejde ani tak o snížení alkalinity, jako spíše o snížení pH. Jak již víme, s klesajícím pH bude klesat i alkalinita.
Zvýšení alkalinity
  • vápenec, dolomit, korály – tímto postupem zvyšujeme i tvrdost vody a pH
  • jedlá soda – při tomto postupu se nemění celková tvrdost, ale pH se zvyšuje velmi výrazně. Dávkování je nejlepší vyzkoušet na menším vzorku vody a posléze to přepočítat na objem akvária.
  • přidání chemikálií jako třeba uhličitan vápenatý – záleží na tom, jakou chemikálii budete přidávat. Uhličitan vápenatý například mění pH, celkovou tvrdost i alkalinitu.
  • speciální přípravky na zvýšení pH – v zásadě to nebude nic jiného, než nějak chemikálie. Většinou jedlá soda.

Nízká alkalinita = nestabilní pH?

Otázka je zřejmá. Co mají dělat ti chudáci, kteří chtějí chovat ryby z kyselých vod a jsou odsouzeni do konce života bojovat s nestabilním pH? Nestabilní pH neznamená, že Vám budou hodnoty nekontrolovaně létat během dne o několik stupňů. Pokud máte alkalinitu vody alespoň 1-2, máte dost manévrovacího prostoru, abyste se výkyvům pH vyhnuli. Důležitá je pravidelná výměna vody a především odkalování. Na dnu nádrže se nesmí několik týdnů válet organický odpad. Jakmile začnete zanedbávat pravidelnou údržbu, začnete mít problém s kolísáním pH vlivem nízké alkalinity.

Co dodat?

Nezanedbávejte pravidelnou péči o akvárium a jste v pohodě.

Pokud jste spokojeni s pH vody, pak alkalinitu nemusíte vůbec řešit. Nicméně jednou za čas je dobré si hodnoty v nádrži změřit.

Pokud s akvaristikou začínáte, můžete využít některou z námi nabízených služeb. Poskytujeme jak konzultace, tak i kompletní zařízení akvárií. Také navrhujeme řešení akvárií v závislosti na finančních možnostech a Vašich přáních. Získáte tak od nás celkový postup, jak akvárium zařídit a Vy tak na nic nezapomenete. Veškeré potřebné informace se dočtete v sekci „Naše služby„.