8. Jaký zvolit stolek pod akvárium

podstavec pod akvárium
Podstavec pod akvárium je nedílnou součástí akvarijního vybavení a při jeho výběru bychom měli zapřemýšlet nad pár věcmi. V první řadě musí být dostatečně robustní na to, aby unesl váhu plně napuštěné nádrže. Druhou funkcí je, že slouží jako úkryt pro veškeré potřebné vybavení a také jako úložný prostor pro krmivo, testy na vodu, hnojiva atd…

Podstavec pod akvárium bývá většinou vyroben ze dřeva, ale můžeme se setkat i se železnými konstrukcemi.

Železné konstrukce bývají zpravidla levnější, ale nenabízí žádný úložný prostor, kam by šlo zároveň schovat vybavení. Hlavní výhoda spočívá v bytelnosti, kdy si můžete být zcela jisti, že podstavec zvládne enormní zatížení. Řeč je samozřejmě o kvalitních výrobcích a ne o rozviklaném stojánku z Číny, který se rozpadne při prvním fouknutí větru.

Dřevěné konstrukce jsou nejrozšířenější. Kvalitní povrchové zpracování, zabudovaný úložný prostor a oblíbenost u akvaristů jsou vykoupeny vyšší pořizovací cenou. Hlavní nevýhoda je v tom, že dřevo přeci jenom není tak bytelné jako železo, což může být u velkých nádrží problém.

V neposlední řadě si můžete akvárium nechat zabudovat do zdi. U větších nádrží se podstavec zpravidla vyrábí z betonových bloků tak, aby přesně pasoval ke konkrétnímu akváriu. Nicméně tato řešení se začínajících akvaristů pravděpodobně týkat nebudou, tak se vraťme ke klasickým podstavcům.

Na co si dát při výběru podstavce pod akvárium pozor:
  • stabilita – Stojan se nesmí nijak kymácet ani jinak hýbat. Zkrátka hledejte pořádný kus nábytku, který drží jak beranská víra. Uvědomte si, že nádrž o objemu 100 l váží v plném provozu kolem 130 kg.
  • rovný povrch – Naprosto zásadní věc!!! Povrch, na kterém bude stát akvárium, musí být zcela rovný. Mezi podstavec a dno akvária můžete vložit vrstvu polystyrenu, na který si akvárium pěkně sedne. Velké polystyrenové desky jsou naprosto ideální. Přední stranu oblepíte tapetou, která odpovídá textuře podstavce a nic není poznat.
  • nohy – Především u železných konstrukcí si dávejte pozor na tvar nohou, které mohou být ostré a po čase vám protlačí díry do dřevěné podlahy, takže si na to dávejte pozor.

Pokud vybíráte stolek pod akvárium, tak se zaměřte především na robustnost. Každý přece ví, že pořádný dům stojí na pevných základech a stejně tak je tomu i s akváriem.

Chcete-li vidět praktickou ukázku podstavce, který jsme zvolili pod naše akvárium, pak se podívejte na článek Praktická ukázka akvarijního podstavce.

Série článků na téma „Úvod do akvaristiky„.