8. Jaký zvolit stolek pod akvárium

Podstavec je nedílnou součástí akvarijního vybavení a při jeho výběru bychom měli zapřemýšlet nad pár věcmi. Stolek pod akvárium musí být v první řadě dostatečně robustní na to, aby unesl váhu plně napuštěné nádrže. Druhou funkcí je, že slouží jako kryt pro veškeré potřebné vybavení a také jako úložný prostor pro krmivo, testy na vodu, hnojiva atd…

Stolek pod akvárium bývá většinou vyroben ze dřeva, ale můžeme se setkat i se železnými konstrukcemi.

Železné konstrukce bývají zpravidla levnější, ale nenabízí žádný úložný prostor, kam by šlo zároveň schovat vybavení. Hlavní výhoda spočívá v bytelnosti, kdy si můžete být zcela jisti, že stolek zvládne enormní zatížení. Řeč je samozřejmě o kvalitních výrobcích a ne o rozviklaném stojánku z Číny, který se rozpadne při prvním fouknutí větru.

Dřevěné konstrukce jsou nejrozšířenější. Kvalitní povrchové zpracování, zabudovaný úložný prostor a oblíbenost u akvaristů jsou vykoupeny vyšší pořizovací cenou. Hlavní nevýhoda je v tom, že dřevo přeci jenom není tak bytelné jako železo, což může být u velkých nádrží problém.

V neposlední řadě si můžete akvárium nechat zabudovat do zdi. U větších nádrží se podstavec zpravidla vyrábí z betonových bloků tak, aby přesně pasoval ke konkrétnímu akváriu. Nicméně tato řešení se začínajících akvaristů zcela jistě týkat nebudou, tak se vraťme ke klasickým podstavcům.

Na co si dát při výběru podstavce pod akvárium pozor:
  • stabilita – Stojan se nesmí nijak kymácet ani jinak hýbat. Zkrátka hledejte pořádný kus nábytku, který drží jak beranská víra. Uvědomte si, že nádrž o objemu 100 l bude v plném provozu vážit kolem 130 kg.
  • rovný povrch – Naprosto zásadní věc!!! Povrch, na kterém bude stát akvárium, musí být zcela rovný. Dobrým zvykem je vkládat mezi povrch podstavce a dno akvária vrstvu polystyrenu, na který si akvárium pěkně sedne. Velké polystyrenové desky jsou naprosto ideální. Přední stranu oblepíte tapetou, která odpovídá textuře podstavce a nic není poznat.
  • dřevotříska – Vyhněte se podstavcům z dřevotřísky. Hledejte kus masivního dřeva.
  • nohy – Především u železných konstrukcí si dávejte pozor na tvar nohou. V některých případech jsou nohy poměrně ostré a po čase vám mohou protlačit díry do dřevěné podlahy, takže pozor na to.

Pokud vybíráte stolek pod akvárium, tak se zaměřte především na robustnost. Každý přece ví, že pořádný dům stojí na pevných základech a stejně tak je tomu i s akváriem.

Chcete-li vidět praktickou ukázku podstavce, který jsme zvolili pod naše akvárium, pak se podívejte na článek Praktická ukázka akvarijního podstavce.

Pokud s akvaristikou začínáte, můžete využít některou z námi nabízených služeb. Jednou z nich je také výroba dřevěných podstavců na míru. Veškeré potřebné informace se dočtete v sekci „Naše služby„.