Jak kontrolovat růst akvarijních řas

Jak kontrolovat růst akvarijních řas
To, že se ve Vašem akváriu dříve či později objeví řasy, je fakt, kterému se nevyhnete. Lepší je se s touto skutečností smířit, než zbytečně ronit slzy, že se Vám něco nedaří. Co ovšem můžete ovlivnit, je to, jakým způsobem budou růst. Řasy mohou růst pomalu a zcela přirozeně, což není na škodu. Ba právě naopak. Přirozený výskyt řas má na celkové akvarijní prostředí pozitivní účinek. Na druhou stranu se může stát to, že řasy začnou růst zcela nekontrolovaně a úplně se vymknou z rukou. Potlačí veškeré rostliny, které začnou strádat a pokryjí veškeré povrchy v nádrži. Tomu je lépe se vyhnout. Takže jak kontrolovat růst akvarijních řas?

Jak kontrolovat růst akvarijních řas? Řas je spousta druhů. Můžete se setkat s hnědými, zelenými a červenými formami. Některé tvoří drsné štětinky a jiné zase slizké povlaky. I přes to, že druhů je nespočet, existují určitá obecná pravidla, která brání nekontrolovatelnému růstu většiny z nich.

Co způsobuje růst řas?

Stejně jako jakékoliv jiné rostliny, i řasy potřebují k růstu 3 věci. Je to voda, sluneční svit a živiny. Pokud mají neomezený přístup ke všem těmto „surovinám“ začnou růst. V podstatě je to stejné, jako když roste tráva na zahradě.

Očividně Vaše akvárium nemůže být bez vody, ale můžete kontrolovat množství světla a živin. Časté důvody přemnožení řas:

  • Světla jsou zapnutá příliš dlouho
  • Akvárium je umístěno na přímém slunečním světle
  • Překrmování ryb (spousta živin pro řasy)
  • Nepravidelná nebo vůbec žádná výměna vody
  • Všeobecně příliš velké hnojení nejrůznějšími přípravky
Jak se přemnožení řas vyvarovat?

Vědět, co způsobuje přemnožení řas, je první část bitvy. Teď už jen zbývá tyto poznatky převést do praxe.

Redukce osvětlení – Neumisťujte akvárium na přímé sluneční světlo (nejhorší je přímo proti oknu). Přímé sluneční světlo více podporuje růst řas než rostlin. V případě umělého osvětlení se ujistěte, že nesvítíte zbytečně moc. V zásadě si nemůžu vybavit žádný případ, kdy by bylo nadměrné osvětlení užitečné. Nesviťte moc! Ušetříte si starosti i peníze. S tím se váže i doba svícení. 8 – 9 hodin bohatě stačí. 12 – 14 hodin svícení je úplně zbytečné a v podstatě škodlivé.

Krmte méně – Většina akvaristů překrmuje, což zvyšuje hladinu fosfátů ve vodním sloupci. Pokud rybky krmení nesežerou do 3 – 4 minut, pak překrmujete. Já osobně krmím jen 1x denně a to ještě ne každý den v týdny (cca 5 dní v týdnu). Překrmováním nezpůsobujete jen růst řas, ale také zhoršujete celkový zdravotní stav ryb, které jsou náchylnější k nemocem.

Měňte vodu – Nejúčinnější cesta boje s řasami. Měňte vodu! Pravidelně! Každý týden vyměňte 10 – 15 % vody v nádrži. Snižujete tím hodnotu fosfátů a živin ve vodním sloupci, což zabraňuje rozbujení řas. Pokud je živin spíše nedostatek, snadněji se k nim dostanou rostliny než řasy.

Poznejte svou vodu – Pokud je Vaše zdrojová voda plná fosfátů, pak jí nepoužívejte a zkuste najít nějakou jinou. Změřte obsah dusičnanů (čím méně, tím lépe). Vodu z akvária byste vždy měli měnit za vodu s co nejnižšími hodnotami rozpuštěných látek. Tím zase nemyslím destilovanou.

Čistěte – Pokud vidíte, že se řasy začínají na nějakém povrchu rozrůstat, tak je očistěte. Jednoduchá rada.

Pěstujte živé rostliny – Živé rostliny spotřebují spoustu živin, které se tak nedostanou k řasám.

Chovejte rybky, které se živí řasami – Ancistrus, Přísavka thajská, Krunýřovec jednopruhý atd.

Poznámka:

Na spoustě stránek se dočtete, že s řasami to není tak jednoduché, protože záleží na poměru světla x živin, množství CO2, pěstovaných rostlinách, pH a nevím čem všem ještě. Pokud se v tom začnete šťourat úplně do detailu, pak zjistíte, že vlastně nic nevíte. Skončíte u nekonečných diskuzí na téma, co vlastně způsobuje řasy. Nepohnete se z místa! Skončíte na tom, že musíte upravit pH, pak zase množství světla, pak zase přihnojování, nebude Vám sedět množství CO2 atd. Je to zbytečné. Držte se rad uvedených nahoře a řasy budou pod kontrolou.

Více o akvarijních rostlinách se dočtete zde.