Tetra Bleherova – detailní info

Tetra Bleherova (Hemigrammus bleheri) zaujme na první pohled výraznou červenou skvrnou na hlavě a černobílým pruhováním ocasu. Tělo je oproti tomu méně nápadné se stříbřitým zabarvením. Jde o klidnou hejnovou rybku, která se skvěle hodí do společenského akvária. Dorůstá maximálně 4.5 cm.

Tetra Bleherova pochází z Jižní Ameriky, konkrétně řek Rio-Vaupes v Kolumbii a Rio Negro v Brazílii. Najdeme ji i v mnoha přítocích Amazonky.

Vody v těchto řekách mají hnědé zbarvení a nízké pH. To je způsobeno velkým množstvím listí a organické hmoty napadaným do vody. Na dně řek se pak tento materiál rozkládá a vytváří charakteristické vodní prostředí tzv. blackwater.

Tetra Bleherova má částečně průsvitné tělo se zeleným odstínem. Bílé až průhledné ploutve nejsou nijak nápadné. Nápadné je naopak zbarvení ocasu. Vždy jde o tři široké černé pruhy mezi čtyřmi tenkými bílými pruhy. Charakteristické je červené zbarvení hlavy. Pokud je rybka ve stresu, červené zabarvení bledne. Velmi dobře se podle toho dá odhadnout její zdravotní stav.

Co se týče obtížnosti chovu, nikdy jsem s nimi neměl sebemenší problémy. Chovám je spolu s nenáročnými druhy a vše je v pohodě. Mnohdy se na internetu dočtete, že se jedná o rybku citlivou na parametry vody (čistota, amoniak, dusičnany …), toto jsem nikdy nepozoroval. Nicméně v dobře zaběhnutém akváriu, o které se pravidelně staráte, se problémy s čistotou vody, amoniakem a dusičnany neobjeví, takže je možné, že pokud by se objevily, pak by na to Tetry Bleherovy zareagovaly první. Osobně mám pocit, že v akvaristikách se prodávají v mnohem lepším stavu než třeba oblíbené Tetry neonové.

Jako u většiny teter i tato by se měla chovat v hejnu. Pokud si jí chcete pořídit, tak to chce minimálně 7 – 10 kusů (čím víc tím líp). V hejnu si vytvoří vlastní hierarchii a vy pak můžete pozorovat jejich chování a krásné zbarvení. Pokud koupíte jedinců málo, budou strádat.

blackwater akvárium

Pro chov bude postačovat nádrž o objemu cca 100l. pH se snažte držet v rozmezí 6.0 – 7.0. Nízká tvrdost je také důležitá 2 – 8 dGH je ideální. Teplota standardně 23 – 28 °C. Filtr doporučuji externí s větší filtrační plochou (to doporučuji obecně, takže se to netýká jen těchto ryb). Nezapomínejte na pravidelnou výměnu vody. Osvětlení tlumené, protože rybky pocházejí z oblastí zastíněných stromy a vegetací. Důležité je také dostatečné množství úkrytů. V přirozeném prostředí jsou úkryty tvořeny především větvemi, kořeny a dalším organickým materiálem (kůra, listy …). Protože chceme mít akvárium pěkné, tak jako úkryty poslouží především rostliny.

Jak už jsem psal, rybky vyniknou v tzv. blackwater, která je měkká a kyselá. Nedoporučuji je dávat do nezaběhnutých akvárií, kde parametry vody kolísají. Stabilita vodního prostředí je důležitá.

Jako většina teter jsou i tyto nenáročnými strávníky. Bez problémů budou přijímat vločkové krmivo, ale protože se jedná o všežravce, měli bychom jim dopřát i něco masitějšího (například sušené krmivo).

Jde o velmi klidnou rybku, která uvítá společnost stejně smýšlejících ryb. Pokud ji umístíte do nádrže s nějakým bláznem, který pořád někoho honí a nedá chvilku pokoj, pak budou Tetry Bleherovy strádat. Jsou také poměrně lekavé, takže je vhodné mít akvárium v klidnější části místnosti.

Poznat samce a samice je obtížné. Psát tu poučky o tom, že samice má kulatější břicho… Pohlaví poznají jen odborníci a často ani ti ne.

Jednoduché shrnutí základních informací pro úspěšný chov najdete v článku “Tetra Bleherova – shrnutí“.

Pokud si myslíte, že tetry jsou ty pravé rybky do Vašeho akvária, doporučuji si projít článek „Tetra – charakteristika skupiny“, kde najdete mnoho dalších zajímavých druhů.