Nejoblíbenější živá potrava ryb"Rybníky" byly pro dřívější akvaristy samozřejmost. Bohužel dnes už z různých důvodů lidé si nechodí lovit živou potravu, ale raději si ji koupí v nejbližším akvaristickém obchodě. Jeden z důvodů je také ten, že ve spoustě vesnicích se rybníky a umělé nádrže ruší nebo už na jaře nenapouští.

Od jara do podzimu na vaší zahradě jsou k dispozici tyto druhy živé potravy:

Například v kbelíku s dešťovou vodou můžeme najít larvy komára

Artemia salina

- je jedním z nejpopulárnějších krmitelných zvířat, jsou téměř nenahraditelné pro chov mnoha akvarijních ryb.

- žijí v místech, kde se sladká voda mísí se slanou, jsou velmi dobrou potravou pro ryby, i pro čestvě vylíhlý potěr, v dospělosti jsou dlouhé asi 6-12 mm. Vyvíjejí se ve slané vodě z drobných vajíček. Živí se řasami a mikroorganismy..

- Vajíčka žábronožky solné se k nám dováží v konzervách, téměř výhradně vyráběných v USA, kde jsou vajíčka sbírána ve Velkém solném jezeře v Utahu. Jsou omyta sladkou vodou, usušena a vakuově plněna do konzerv

Vodní blechy (dafnie pulex)

- můžeme je snadno najít v létě na zahradě třeba ve vaničce s maltou nebo v jiné nádobě s vodou. V malém množství mohou být chovány i v zimě v akváriích

velikost a zabarvení je různé podle druhu, v závislosti na výživě (většinou šedě, ale i zeleně, červenavě zabarvené). Nalovit si je můžeme sami pomocí síťky s vhodnou hustotou jednotlivých direk, kterou máváme ve vodě, jako bychom malovali ležatou osmičku.

Červené larvy (pakomár) (Chironomus plumosus)

- dokážou u většiny ryb zahnat hlad. Některé ryby v důsledku na přežrání právě červenou larvou dokáží zemřít. Můžeme je také často najít na zahradě třeba v kbelíku s vodou

- jsou vhodné pro ryby, které máme v plánu množit nebo vystavovat. Jsou vynikající potravou pro halančíky, nachytejte jich jen tolik, kolik dokážete spotřebovat do 4-5 dnů, zbytek popřípadě zamrazte. Larvy uchovávejte v menší nádobce s víkem, kterou naplníte studenou vodou.

Černé komáří larvy (Culex sp.)

- jsou vhodné pro ryby, které máme v plánu množit nebo vystavovat. Jsou vynikající potravou pro halančíky, nachytejte jich jen tolik, kolik dokážete spotřebovat do 4-5 dnů, zbytek popřípadě zamrazte. Larvy uchovávejte v menší nádobce s víkem, kterou naplníte studenou vodou.

- Larvy se pohybují mrskavým pohybem. Po 1 až 3 týdnech vývinu se larva zakuklí

Lovit se dají v různých tůňkách, jezírkách a nebo v sudech s dešťovou vodou. Chytáme je do jemné síťky a hned zkrmujeme. Přenášet je můžeme na rámečcích nebo v ploché misce. Larvy můžeme na kratší dobu uskladnit ve velké nádobě s vodou na chladném místě. Hodí se pro většinu ryb, které loví potravu z hladiny nebo ve vodním sloupci (z hladiny je přijímají např. peřovci, ve vodním sloupci sumíčci a trnovčíci). Pokud nechceme, aby se v bytě vylíhli komáři a nebo když chceme larvy použít pro sumce přijímající potravu na dně (pancéřníčci, krunýřovci), je nejlepší nachytané larvy zmrazit. Po několika hodinách je můžeme použít ke zkrmení.

Bílé larvy pakomár (Chaoborus sp.)

- Jsou z larev komárů a chomáčků. Žijí ve velmi čisté vodě a jsou vynikající živou potravou.

Bahenní červy trubice (Tubifex tubifex)

- neboli také nítěnky, se dají sehnat živé, nebo v lyofilizované podobě

- velikost nitěnek je až 6 cm. Nitěnka se i při takové velikosti dokáže smotat do velmi malého rozměru, a když ji ryba spolkne, mohou nastat v jejím trávícím procesu potíže. Ryby totiž zpravidla potravu dokonale nerozmělní v ústech, ale hned ji polykají. V tom případě nitěnka v útrobách ryby ještě nějakou dobu žije a hrozí nebezpečí, že ve snaze uniknout způsobí protržení střev ryby a její úhyn. Přitom pomoc je velmi snadná. Stačí nitěnky nasekat na 1 až 1,5 cm dlouhé kousky, a tak snížit toto riziko na minimum


Zdroje:
http://www.aquamax.de/
http://www.akvarijni.cz/
http://mojeakvaria.wgz.cz/
http://davidkilli.blog.cz/

Ohodnoťte článek
1 | 2 | 3 | 4 | 5
Průměr- 0.7


<Starší | tento článek | Novější>

Napsáno: 22. 3. 2009, 20:07 | Kategorie: Obecná akvaristika | Napsal: admin | Vytiskni stránku


Komentáře návštěvníků: 2
.:. pavelz425 | mail | Zaslat odpověď | 2009-11-09 20:03:11

Zajímavé, jen bych doplnil, že už několik let pěstuji v malé zahradní tůňce buchanky. Stačí 1× týdně rozdrobit do vody droždí za 2 Kč a máte vystaráno. Přezimují bez problémů a péče, jen se nesmí moc uklidit na zimu a na jaře dno. Ani četní čolci je nedokážou zdecimovat.

.:. Lukáš | mail | Zaslat odpověď | 2010-01-12 17:23:21

Chtěl bych se zeptat jak zabráním tomu aby mi nalovená potrava zamořila akvárium nějakou chorobou? Díky za odpověď.Přidávat komentáře smí jen přihlášení uživatelé!