Často opomíjený rod SCLEROMYSTAXJde o další rod patřící do čeledi Callichthyidae – pancéřníčkovití, bohužel poměrně často opomíjený.
Většina ryb z rodu Scleromystax jsou pohlavně dvojtvárné. Samci mají štětinky na stranách tlamky. Velikost hřbetní a prsních ploutví jsou až dvakrát větší jako u samic. S. salmacis je výjimkou, neboť jeho pohlavní dvojtvárnost není tak jasná.

Řazení:
Třída: Actinopterygii - paprskoploutví
Řád: Siluriformes - sumci
Čeleď: Callichthyidae – pancéřníčkovití
Podčeleď: Corydoradinae
Historie:
První přehledy o tomto druhu byly vytvořeny v roce 2004. Původně ryby tohoto rodu patřily do rodu Corydoras, ale taxonomové zjistili, že jsou podobní spíše Scleromystaxům a to jak vnitřními, tak vnějšími znaky při bližší studii rodů Corydoras, Aspidoras a Brochis (v roce 2004).
Původně se ryby, které se nyní řadí do rodu Scleromystax, řadily do rodu Corydoras. Později taxonomové zjistili, že se od rodu Corydoras liší jak vnějšími, tak vnitřními znaky, proto pro tyto ryby byl vytvořen nový rod, a to rod Scleromystax. Ten je nyní považován za blízce souvisejícího s Aspidoras. I přes různé výzkumy jsou fylogenetické vztahy v rodu Scleromystax nejasné. Kromě toho je taxonomické zařazení svého druhu pouze částečně vyřešeno.

Charakteristika:
Rod Scleromystax se nachází v malých přítocích z několika pobřežních povodí odtoků brazilských jižních a jihovýchodních regionů. S. barbatus se nachází v pobřezních odtocích z Rio de Janeira do Santa Catarina států Brazílie. S. macropterus obývá pobřežní řeky z Brazílie – Rio de Janeiro, Santa Catarina, a některé přítoky Paraná. S. prionotos pochází z pobřežních řek v jihovýchodní Brazílii od Espirito Santo do São Paulo. S. salmacis má nejjižnější lokalizaci z rodu. A to Mampituba River, Araranguá, povodí Santa Catarina a Ratones River.
Většina ryb z rodu Scleromystax jsou pohlavně dvojtvárné. Samci mají štětinky na stranách tlamky. Velikost hřbetní a prsních ploutví jsou až dvakrát větší jako u samic. S. salmacis je výjimkou, neboť jeho pohlavní dvojtvárnost není tak jasná. S. salmacis byl pojmenován na Salmacis díky pohádce, kde je to narážka na nepatrné rozdíly mezi samci a samicemi. Pohlavní dvojtvárnost u S. salmacis není tak jasná jako u ostatních druhů ryb rodu Scleromystax. Samec S. barbatus má hřbetní a prsní ploutve protáhlé a do špičky a mají štětinky po stranách hlavy. Přestože S. macropterus může mít hřbetní a prsní ploutve úměrně delší než S. barbatus, mají štětinky po stranách hlavy menší a rozptýlené, navíc pokrývají menší území. Nejvíce nápadné rozdíly mezi S. barbatus a S. macropterus se týká mladých samců, kde je rozdíl ve štětinkách po okrajích hlavy.

Podmínky ke zdárnému chovu a odchovu:
Jako u většiny příslušníků čeledi Callichthyidae, jsou tyto rybky mírumilovné a vyhovuje jim spíše chladnější voda. Těmto rybkám vyhovuje teplota okolo 21-22°C. K odchovu je potřeba pH 6,5 a teplota 26°C. Také můžete zkusit zvýšit teplotu až na 28°C po dobu několika dní, a poté ji snížit na 26°C se změnou 25% vody. Po tření rodiče přelovte z akvária s jikrami. Ke tření může napomoci to, když má před třením pršet – snížení tlaku.

Odchov:
Jedna samice může naklást až 60 jiker, které lepí vysoko na sklo v akváriu. Při tření je nejlepší kyselé pH, které pomůže jikrám projít rychleji membránou a samicím k jejich rychlému nakladení. Krmit začínáme po spotřebování žloutkového váčku, tudíž zhruba po třech dnech. Poté krmíme čerstvě vylíhnutýmy artémiemi (artemia salina = žábronožka solná). Samci mají více zdobené, prodloužené a rozšířené prsní ploutve. Druhý a třetí paprsek hřbetní ploutve je často prodloužen. Samci mají na tváři štětinky, které samice nemají.


Krmení:
Stejně jako u ostatních příslušníků čeledi Callichthyidae si rádi pochutnají na různých tabletách, granulích, zmražených i živých komářích larvách, a nitěnkách. Jeví také zájem o nasekané žížaly a červy grindal.

Přehled druhů:
K dispozici jsou čtyři druhy, konkrétně Scleromystax kronei, Scleromystax lacerdai, Scleromystax macropterus, Scleromystax prionotos. Nejnověji objevený druh je Scleromystax salmacis. Scleromystax salmacis se podobá S. Macropterus, ale postrádá černé zbarvení na ocasu. Také má méně pravidelných skvrn po těle, než-li S. Macropterus. Tento druh nebyl dosud zaznamenám v akváriích.


Scleromystax barbatus (Pancéřníček vousatý)
Quoy & Gaimard, 1824Scleromystax barbatus se nachází v tekoucích vodách v pobřezních oblastech jižní Brazílie buď na písčitém nebo oblázkovém substrátu. Teploty jsou v těchto oblastech poměrně nízké, až 16,5°C, ve kterých tyto ryby žijí. Proto je lepší při jejich chovu nevytápěné akvárium s chladnější vodou.

Charakteristika:
Scleromystax barbatus je velice krásný sumeček, zejména samci mají nádherné černé a zlaté skvrnky po těle. Nejkrásnější jsou v chladnějších akváriích, kde není příliš mnoho tropických ryb všech druhů, které by mohly útočit na tyto ryby. Jedná se o vytrvalou, mírumilovnou a čilou hejnovou rybku zdržující se na dně. Ryby jsou aktivní po setmění. Je možné je chovat ve společné nádržy s jemným štěrkem na dně. Vzhledem k velikosti se doporučuje akvárium 80 litrů a výše.

Pohlaví:
Samci mají bříško jemně nažloutlé až bílé. Boky jim nádherně kryje načernalé žluto-hnědé zbarvení, přičemž jasné dvě skvrny jsou na horní boční straně ocasní stopky. Na horní straně hlavy a lících jsou velké zářící mosazné skvrny. Po okrajích hlavy mají nazelenalé štětinky. Prsní ploutve mají oproti samicím mnohem větší. Samice mají tělo v tmavě hnšdé barvě s nepravidelnou lehčí skvrnitostí. Břicho je krémově bílé, hlava tmavě hnědá s nepravidelnými skvrnami. Místy světle hnědý pigment tvořící vzorek na všech ploutvích.

Scleromystax macropterus (Pancéřníček velkoploutvý)
(Regan, 1913)Maximální velikost: 8,5-9 cm
Podmínky:
°dGH 2-25, 18-21°C. Možnost tření ve stáří 15 měsíců a více. Jedná se o hejnovou rybu. Cena na trhu zatím nebyla zjištěna. Ryba není příliš zranitelná díky jejímu krytí těla, vyhovuje ji soužití v hejnech. Lokality: Jižní Amerika: od São Paulo do Santa Catarina, Brazílie, Paraná, od Rio de Janeiro do Santa Catarina a některé horní přítoky Paraná.

Charakteristika:
Scleromystax macropterus je velice krásný sumeček, zejména samci mají nádherně zbarvené tělo jako u Scleromystax barbatus. Nejkrásnější jsou v chladnějších akváriích, kde není příliš mnoho tropických ryb všech druhů, které by mohly útočit na tyto ryby. Rozeznání pohlaví je stejné jako u Scleromystax barbatus.

Pohlaví:
Samec má zvláštně dlouhé prsní a hřbetní ploutve, taktéž má vyvinuté štětiny jako S. Barbatus.

Podmínky:
Voda mírně kyselá, pH 6,8, až mírně zásaditá. Vyžaduje poměrně měkkou vodu (18°dGH) a teplotu 18-21°C.


Scleromystax prionotos (Pancéřníček piloun)
(Nijssen & Isbrücker, 1980)Podmínky:
Vyhovuje jim spíše voda s nižším pH a teplotou, 22-25°C a pH 6,0-7,2. Dorůstají do velikosti 6,5 cm (2 ¾ ins). Dosud jsou zaznamenání v lokalitách Jižní Ameriky: Brazílie, Est. Espirito Santo, Linhares (19° 22'S, 40° 04'W), Lagoa Juparanã, Rio Doce. Řadí se do Callichthyidae mblycipitidae. Původní název byl Corydoras prionotus.

Charakteristika:
Scleromystax prionotus je velice krásný pancéřníček. Samci jsou nádherně zbarvení, které je podobné jako u Scleromystax barbatus. Nejkrásnější jsou v chladnějších akváriích, kde není příliš mnoho tropických ryb všech druhů, které by mohly útočit na tyto ryby. Rozeznání pohlaví je stejné jako u Scleromystax barbatus.


Scleromystax salmacis
Britto & Reis, 2005Lokalita:
Brazílie: Santa Catarina Rio Mampituba Becken a Rio Cedro Alto, Ilha de Santa Catarina, Nova Veneza, povodí Rio Mampituba v Santa Catarina a Rio Grande do Sul.

Charakteristika:
S. salmacis se zbarvením podobá S. Macropterus, avšak chybí mu černé skvrny, které jsou běžné pro tento druh. Skvrny na bocích jsou dost nepravidelné na rozdíl od S. macropetus. Velice se podobá S. Barbatus a S. Prionotus, ovšem základní rozdíl je v tom, že S. Salmacis má více zaoblený čumák.


Scleromystax lacerdai
(Hieronimus, 1995)Bývá objevován v řekách Sao Paulo, Ilhéus, Rio Ribeira. Dorůstá velikosti 4-6 cm a má velmi protáhnuté tělo. Vyhovuje mu teplota 26-27°C a pH 4,5-5.


Scleromystax kronei
Ribeiro, 1907Původně se jmenoval Corydoras kronei. Nachází se v lokalitách Jižní Ameriky: Brazílie, Rio de Janeiro, Iporangue, Iguape, Rios Una de Aldeida e Despraiado. Dorůstá do velikosti 8 cm, vyhovuje jim teplota 21-25°C (69-77°F). Vyhovuje jim pH 6,0-7,2.


Doufám, že se povedlo vám přiblížit tento rod alespoň okrajově.


Zdroje:
http://en.wikipedia.org/wiki/Main_Page
http://fishbase.org/
http://aquatab.net/
http://corycats.sk/

Zároveň se nedopouštím porušováním autorských práv, pokud stránky, na které odkazují náhledy fotek je neporušují.

Ohodnoťte článek
1 | 2 | 3 | 4 | 5
Průměr- 0.98

Warning: mysql_result(): Unable to jump to row 0 on MySQL result index 36 in /data/web/virtuals/127251/virtual/www/inc/navigace_clanky.php on line 5

<Starší | tento článek | Novější>

Napsáno: 14. 3. 2009, 16:27 | Kategorie: O rybách | Napsal: | Vytiskni stránku


Komentáře návštěvníků: 1
.:. BARBATUS VOUSATÝ | Zaslat odpověď | 2010-10-08 13:15:13
"Jako u většiny příslušníků čeledi Callichthyidae, jsou tyto rybky mírumilovné a vyhovuje jim spíše chladnější voda. Těmto rybkám vyhovuje teplota okolo 21-22°C. K odchovu je potřeba pH 6,5 a teplota 26°C. Také můžete zkusit zvýšit teplotu až na 28°C po dobu několika dní, a poté ji snížit na 26°C se změnou 25% vody."

A AUTOR ČLÁNKU JE TÍMTO ZPŮSOBEM MNOŽIL, SMÍM-LI SE PTÁT? Podobný postup bych totiž použil, pokud bych se ryb potřeboval rychle zbavit.


Přidávat komentáře smí jen přihlášení uživatelé!