Zakládáme akvárium - část I. - Založení nádržeZakládáme akvárium - Jak postupovat při založení akvária, při reklamaci a údržbou spojenou s akváriem. Článek doplněn kvalitním ilustračním videem.

Před založením je potřeba koupit několik věcí:

Nákupní seznam Pro akvárium o délce 60 cm

 • 1 Lepené akvárium (60x30x30)
 • 1 polystyrenová deska o tloušťce 10 mm
 • 6 pytlíků křemitého písku 2,5 kg (velikost zrn 3 – 5 mm. Ne příliš světlý )
 • 1 balení substrátu obohaceného na živinami. Které vystačí pro 60l
 • 3 zaoblené větší kameny neobsahující vápenec
 • 1 plochý kámen neobsahující vápenec
 • 1 kořen vhodný do akvária
 • 1 lahvička přípravku pro úpravu akvarijní vody
 • 1 vnitřní filtr poháněný elektromotorkem s filtrační patrovou z molitanu nebo podobné hmoty
 • 1 topítko s termostatem o výkonu 50W
 • 1 akvarijní kryt s vestavěnou zářivkou (15W, barva „teple bílá“)
 • 1 akvarijní teploměr
 • 1 pozadí
 • 1 spínací hodiny pro regulované zapínání a vypínání světla
 • 1 rozdvojka
 • 1 kbelík (10l)
 • 1 hadice pro výměnu vody, délka 1,5 m, průměr 12-16 mm
 • 1 kropící konev
 • 1 škrabka na sklo (magnetická nebo žiletková)

Tipy pro nákup

 • Vyhraď si pro nákup dostatek času a nech jsi poradit od prodavače.
 • Nech si vysvětlit, jak fungují technické přístroje, a předvést, jak se zapojí do akvária .
 • Nech si orazítkovat všechny záruční listy a společně s účtenkou si je pečlivě schovej. Doma otvírej originální obaly opatrně a také je uschovej – to je důležité pro případnou reklamaci. Ve většině případů je k úspěšné reklamaci potřeba záruční list , účtenka a původní obal.

Několik rad před začátkem

Ještě předtím, než se pustíš do práce na plno, třeba provést určitou přípravu – nejlépe den předem, aby ses pak následující den mohl věnovat pouze vlastnímu založení akvária. Pro tyto případné práce budeš potřebovat dvě plastové mísy, kbelík, kartáč.

Příprava rostlin: Akvarijní rostliny které jsi opatříš den nebo dva předem, vlož do mísy s vodou a ponech je tam až do zasazení. Případné oschlé části rostlin odděl a vyhoď, ty se již nikdy nevzpamatují.

Zkouška nádrže: Pečlivě vyzkoušel, zda nádrž přečkala v pořádku přepravu. Pokud nevidíš žádnou prasklinu na první pohled, proveď základní zkoušku s vodou. Postav opatrně nádrž v koupelně na polystyrenovou desku a napusť nádrž vodou. Po krátké době uvidíš, zda nikde neteče. Pokud by snad tekla, vezmi ji spolu s dokladem o nákupu zpátky k obchodníkovi, kde byla zakoupena. Obchodník ti určitě pomůže dál.

Příprava substrátu dna a dekorací:

 • Nové hliněné a keramické předměty se mohou po opláchnutí čistou vodou hned použít. Vlastnosti vody v akváriu tyto předměty neovlivní. Použité květináče apod. raději do akvária nedávej. Mohly by se z nich uvolňovat do akvária jedovaté látky, jako třeba hnojiva.
 • Kořeny očisti důkladně kartáčem pod tekoucí vodou. Potom je nalož přes noc do kbelíku s horkou vodou. Kořeny se nasáknou vodou a po vložení zůstanou ležet na dně. Když kořen v belíku plave zatížíš ho plochým kamenem.
 • Všechny kameny. Které chceš vložit do akvária rovněž pečlivě omyj kartáčem. Na mytí přitom stačí čistá voda. Nepoužívej žádné čistící prostředky, protože jejich zbytky by mohli být jedovaté pro obyvatele akvária.
 • Pečlivě také musíš vybrat písek na dno akvária. Postupu je se tak že písek se nasype do větší mísy, která se pak umístí šikmo pod tekoucí vodu. Zároveň rukou písek v míse mícháš tak dlouho, dokud voda odtékající z mísy není úplně čistá . Dávej pozor , aby se s vodou nedostal do vodovodního odpadu také písek, který by ho mohl snadno ucpat.

Zkouška "nasucho"
Dokud je akvárium ještě prázdné. Můžeš jsi snadno zkoušet různé rozmístění dekoračních prvků. Tak hned uvidíš, jestli se ti naplánované zařízení akvária bude také líbit

Upozornění: Při použití dekoračních prvků platí úsloví, že méně bývá více. Ryby potřebují volný prostor na plavání a také mnohé rostliny vyžadují kolem sebe volné místo, kam se postupně rozrostou. Proto by rozhodně nemělo být celé dno akvária obložené různými dekoracemi.

Založení nádrže - Praxe

Zařídit akvárium je snadné. Pokud budeš postupovat podle návodu v následujících odstavcích podaří se ti to zaručeně bez jakýkoliv problémů. Potřebný materiál najdeš v nákupním seznamu.

Umístění nádrže

Umístění: Prázdnou nádrž postav na vyhlédnuté místo. Pokut není olemovaná ozdobnými lištami, musí stát na polystyrenové desce o výšce asi 1 cm. Tato deska vyrovná nerovnosti podložky, které by mohli způsobit napínání skla a jeho prasknutí. Akvárium s ozdobnými lištami se staví rovnou na polici nebo na stůl. Měj na paměti že tvé akvárium bude vážit přes 60 kg. Vybraný stůl nebo police ho musí unést. Vhodný stabilní podstavec či skřínku si také můžeš zakoupit v obchodě s akváriem.
Vyčištění: Nádrž důkladně vytři hadříkem a čistou teplou vodou

Navrstvení substrátu dna

1. Písek: Na dno akvária rozmísti několik centimetrů vysokou vrstvu písku a uhlaď ji
2. Hnojivo: Na spodní vrstvu písku rozmísti rovnoměrně výživný substrát pro rostliny
3. Písek: Na vrch přijde opět několikacentimetrová vrstva písku, kterou uhlaď prsty. Směrem k zadní stěně akvária by se dno mělo trochu zvedat, aby se do vyšší vrstvy substrátu zasadit hlouběji kořenící rostliny

Dekorace nádrže

Teď můžeš popustit uzdu své fantazie. Dovoleno je všechno, pokud to nezpůsobí zranění ryb nebo otrávení vody.

Jeskyňka z kamenů: Ze čtyř kamenů můžeš vystavět jeskyňku – tři kameny, uspořádáš do trojúhelníku, přes ně položíš velký plochý kámen a vítaný úkryt pro mnohé rybky je hotový.

Kořen: Naproti jeskyňce z kamenů můžeš položit na písek kořen . I on poslouží rybkám jako úkryt. Kromě toho na něj můžeš přichytit některé rostlinky.

Napuštění části vody

Do rohu nádrže polož polystyrenovou destičku (velikost zhruba 20 x 30 cm) a napusť akvárium asi do jedné třetiny výšky odraženou vodou. Použij při tom kropící konev, kterou budeš používat pouze k tomuto jedinému účelu (Pozn. Kropicí konev není nutná, stačí vodu nalévat miskou/hrníčkem) Vodu nech stékat po polystyrenové destičce, aby se nezvířil substrát na dně. Na konec destičku z akvária vyjmi.

Rozdělení rostlin v nádrži

Doporučuji ti tady některé rostlinky, jejich pěstování je opravdu velmi snadné. Protože dorůstají různé výšky, doporučuji ti také nejvhodnější místo, kam je v akváriu zasadit. Nízké rostliny patří do přední části akvária, středně vysoké doprostřed a nejvyšší do zadní části.
Popředí: Dno zde může porůstat některý z nízkých druhů šípatkovců ( Echinodorus tenellus)
Střední část: Mezi jeskyňku z kamenný a kořen příjde šípatkovec červenolistý (Echinodorus osiris) hnědavka křídlatá se přichytí vlascem přímo na kořen, za kořen se zasadí kryptokoryna Walkerova, na hladině plave rohatec křídlatý.
Zadní část: Zěsně k zadní stěně se zasází douška hustolistá a bakopa objímavá

Zasazení rostlin

Rostliny vytvářející růžici listů: se často prodávají v plastových košíčcích naplněných minerální vatou.

 • Košíček se obrátí, lehce se s ním poklepe o hranu stolu a rostliny se vytáhnou. Minerální vata se oparně odstraní.
 • Kořeny se nůžkami zkrátí nejvýše na třetinu původní délky. Nikdy se kořeny nezaštipují prsty, protože přitom by se konce rozmačkaly a uhnily.
 • Prsty se vybere jamka v písku, rostlina se do ní vsadí a písek se přihrne zpátky.
 • Na závěr se rostlina povytáhne kousek nahoru. Tím se zabrání polámání kořenů.

Rostlina s dlouhým stonkem se položí spodní částí stonku na písek a zatíží kamenem. Takto přichycené zapustí rostliny na více místech kořínky a začnou rychle růst

Dopuštění vody

Když jsou v nádrži zasázené rostliny a rozmístěné dekorační prvky, je třeba ji doplnit vodou asi 5 cm pod horní kraj. Tento volný prostor je potřeba, aby při následném vložení různých přístrojů akvárium nepřeteklo. Při napouštění je třeba určité opatrnosti, aby se znovu neuvolnily právě zasazené rostlinky. Proud vody směruj stejně jako při prvním napouštění na polystyrenovou desku, kterou nakonec zase z akvária vyjmeš.

Zapojení přístrojů

 • Filtr a topné tělísko upevníš proti sobě do zadních rohů akvária. Pomocí přísavek, které se dodávají společně s přístroji, je přichytíš na stěnu nádrže.
 • Teploměr patří do levého předního rohu akvária. Tam na něm můžeš kdykoli pohodlně odečíst aktuální teplotu
 • Nyní dopusť nádrž vodou asi 1 cm pod horní hranu skel
 • Na závěr přidej železo obsahující hnojivo pro rostliny. Nyní jsi na konci můžeš své akvárium uvést do provozu

Akvárium bez ryb je nudné:

Máš pravdu, ale kvůli rybám musíš ještě chvíli vydržet, dokud se ti akvárium „nezaběhne“. Co to znamená? Vodovodní voda, kterou je akvárium napuštěné, se teprve postupně změní ve vhodnou akvarijní vodu. Rostliny potřebují čas, aby pevně zakořenily. Bakterie, které ve filtru přispívají k čisté vodě, musí teprve osídlit filtrační hmotu. Teprve potom se v akváriu vytvoří zdravé prostředí, v němž se bude rybám dařit.

Kdy konečně dojde na ryby?
Doporučuji ti zakoupit ryby teprve v okamžiku , kdy je akvárium dobře zaběhlé. Vhodnou chvíli poznáš podle toho, že voda, která je zprvu po založení akvária zakalená , se vyčistí a je opět úplně čistá. Dříve nemá smysl ryby kupovat, protože bys je musel nechat v plastovém sáčku, kde by se jim zcela určitě vedlo hodně špatně. Sáček se hodí pouze pro přenesení ryb z obchodu domů.

Zaběhnutí akvária

I bez ryb se dá v následujících dnech v akváriu pozorovat mnoho věcí. Voda se může zakalit někdy až do hnědavé barvy, a bývá plná vzduchovaných bublinek. Zkušený akvaristé o tomto období říkají že se akvárium zabíhá.
Kalná voda: Vzniká kbůli zvířenému hnojivu ze substrátu dna, které se postupně ve vodě rozpouští. Rostliny a filtr se podílejí na tom, že tento zákal pomalu mizí. Rostliny postupně hnojivo odebírají jako svou výživu, filt odstraní z vodu hrubší rozptýlené částice. Postupně se voda vyčistí.
Hnědavé zbarvení vody: Způsobuje často kořen, z něhož se uvolňují huminové kyseliny. Toto zbarvení vody je neškodné a později téměř úplně zmizí při pravidelných výměnách vody.
Bílí hlen: Na stěnách se tvoří kvůli usazování bakterií, které se živí bílkovinami z vody. Tento hlen je pro rostliny i ryby zcela neškodný. Později ho buď zlikvidují plži, nebo se odstraní při čištění skla. Starostlivé čištění skla v této chvíli není nutné.

Ryby jako dárek?

Popros všechny své kamarády a příbuzné, aby ti nedávali žádné rybky. Jinak dostaneš ryby z nejrůznějších akvárií, a tedy také z vody o nejrůznější kvalitě. Snadno se pak může stát, že si s některou z rybek zavlečeš do svého akvária nějakou nemoc, kterou budeš jen obtížně léčit. Ryby by se také k sobě měli hodit. Pokud tě přesto někdo překvapí sáčkem s rybami, bude nejlépe se řídit následujícím nouzovým řešením.

Nouzové řešení

Představme si situaci, že akvárium ještě není dostatečně zaběhlé, ale přesto jsou v něm už rybky, třeba proto, že ti je někdo daroval. Brzy zpozoruješ, že se rybky necítí příliš dobře, jsou vybledlé a mají bojácně stažené ploutve. V takovém případě pomůže jen následují nouzové řešení:
1. Každé tři dny vyměň 1/3 vody a poté a použij podle přiloženého návodu přípravek na úpravu čerstvé akvarijní vody.
2. Rybky krm pouze střídmě umělým vločkovým krmivem, nepoužívej mraženou potravu. Do vody přidávej také vitamíny.
3. V tomto období nepřidávej hnojivo, použij ho teprve tehdy, až se akvárium zaběhne. Uvedený program musíš pečlivě dodržovat zhruba dva týdny. Potom se akvárium „zklidní“ a můžeš přejít na normální rytmus jeho obsluhy. A ještě dva týdny musíš pak počkat, než můžeš do akvária přidat jiné ryby.

Zdroj: Kniha “Užij jsi své akvárium“
Fotodokumentace z knihy: “Aquarium Plant Paradise – Takashi Amano“Kapitola 2 - Nákup rybPoužitá literatura: Užij si své akvárium (Peter Stadelman)

Ohodnoťte článek
1 | 2 | 3 | 4 | 5
Průměr- 0.86


<Starší | tento článek | Novější>

Napsáno: 11. 7. 2008, 21:07 | Kategorie: Obecná akvaristika | Napsal: admin | Vytiskni stránku


Komentáře návštěvníků: 1
.:. zdenek | Zaslat odpověď | 2011-08-30 23:31:36
ahoj zakládám akvárko podle tohoto návodu, chtěl bych se zepat kolik ks od každé rostliny je v tomto případě třeba zasadit?


Přidávat komentáře smí jen přihlášení uživatelé!