Praktické návody k rozmnožování ryb
Postup při rozmnožování problémových ryb – 13 rad z praxe
1. Chovné ryby chovejte v prostorných druhových nádržích, které nesmějí být v žádném případě přerybněné. A optimálně je krmte.
2. Informujte se z jakého prostředí vaše ryby pocházejí a v jakém biotopu žijí. Zařiďte akvárium tak, aby v něm ryby nalezly úkryty třecí substrát a veškerý materiál., který případně potřebují ke stavbě hnízd.
3. Zjistěte si, kdy začíná ve vlasti vašich ryb doba dešťů. Mapy zachycující množství srážek a směry větrů během roku naleznete v zeměpisných atlasech.
4. Zjistěte, zda je v oblasti výskytu vašich ryb po celý rok stejná délka dne, nebo zda se během roku mění. Se stoupající vzdáleností od rovníku na sever a na jih budou dny v létě delší a zimě kratší. Na rovníku je délka dne a noci stále 12 hodin. Regulujte délku dne časovým spínačem tak, aby odpovídala potřebám vašich ryb.
5. Pokuste se nasadit ryby do tření zhruba v té době, kdy se třou i ve své domovině. Mnohé ryby si v akváriu zachovávají vrozenou roční periodicitu.
6. V posledních týdnech před plánovaným nekrmte ryby příliš bohatě, ale velmi hodnotným krmivem, především velmi dobrou živou a mraženou potravou.
7. Máte-li pocit, že samice se zaplnily jikrami, vyčistěte filtr a v následujících dnech zvyšte teplotu o 1 až 3 °C. Filtr musíme vyčistit před velkými „Bouřkovými srážkami“, aby se do této doby stačili cenné bakterie znovu namnožit
8. Několik dnů nebo týden po vyčistění filtru vypusťte z poloviny až ze ¾ akvárium, ryby ale musejí stále být zcela ponořené.
9. Potom simulujte pomocí fotografického blesku a magnetofonové nahrávky bouřku. Přitom nádrž znovu dopusťte, vodu nechte do nádrže vytékat ze zahradní konve.
10. Pokud možno použijte demineralizovanou vodu z iontoměniče nebo přístroje na reverzní osmozu, do níž podle nároků ryb znovu určité soli přidáte. Pro ryby z pralesních oblastí by měla celková tvrdost dosahovat 2 až 6°
11. Pokud je vaše akvárium tak malé, že by bouřka musela skončit už po třech konvích, vypusťte znovu vody a opět ji dolévejte z konve. V průběhu naplňování nádrže musíte kontrolovat pH a tvrdost vody.
12. Podle okolností byste měli bouřku opakovat po několik večerů, protože v době dešťů také není jediná bouřka, ale každý den prší většinou znovu. Stačí už ale vyměnit zhruba jen ¼ vody nebo jednoduše vypustit část nádrže do kropicí konve a znovu ji vylít do akvária.
13. Jestliže se i přesto vaše ryby nevytřou, nevzdávejte se. Pokuste se ještě více o životě vašich ryb ve volné přírodě. Snad se vám podaří jednoho dne objevit ten správný faktor. Který je pro ně signálem ke tření.
<Starší | tento článek | Novější>




neví někdo o nějakýc stránkác kde se dá podle fotkyrozeznat
samoce a samec nebo i popisu dík za radu
není to špatny čtení:-D
Přidávat komentáře smí jen přihlášení uživatelé!