Rody afrických cichlid z jezera Malawi (skupina Mbun) 4. částPodrobnější popis rodu Maylandia, což jsou zástupci afrických cichlid ze skupiny Mbun. Tento rozsáhlý rod zahrnuje celkem 34 druhů. Někdy se setkáváme s označením “Metriaclima”. Označení není jednotné a obě jména odkazují na tento rod. Opět se jedná o endemický rod jezera Malawi ve východní Africe. Všichni tito zástupci jsou poměrně malého vzrůstu (do 20 cm). Jedná se o atraktivní, aktivní, petře zbarvené a sexuálně dimorfní ryby, které jsou často chovány pro akvarijní účely. Jako většina cichlid z této oblasti pečují o své mladé v tlamce.

9. Rod Maylandia - pro zástupce této skupiny je vhodné akvárium s objemem alespoň 250 litrů s tím, že délka musí být minimálně 1 m. Důležitá je silná filtrace, ale to je zásadní u všech afrických cichlid. Teplota by se měla ideálně pohybovat v rozmezí 24 - 25 °C a pH 7,5 - 8,5. Osvětlení nesmí být příliš intenzivní, protože u těchto ryb může vyvolávat stres. Nicméně na druhou stranu intenzivní světlo způsobuje rychlejší růst řas, které tyto ryby milují, takže je důležité najít nějaký kompromis mezi oběma extrémy. Tím se dostáváme ke krmení, které by mělo být přizpůsobeno tomu, že většina těchto ryb jsou všežravci.Samci jsou dominantní a stejně jako u valné většiny afrických cichlid je dobré mít v akváriu jednoho samce a 3 - 5 samic. Vhodný je skalnatý terén s mnoha úkryty.

V následujícím výčtu si ukážeme jen některé známější druhy.

A. Maylandia aurora - jediné známé rozšíření je kolem ostrova Likoma. Samci jsou barevně výrazní zatím co samice jsou hnědé a nevýrazné. Maximální délka se pohybuje kolem 15 cm s tím, že pohlavní dospělost se vztahuje k délce cca 8 cm. Jedná se o všežravce, který nepohrdne mixem mražené, sušené a živé potravy. Důležité je do jídelníčku zařadit i řasy a zeleninu.


Tlamovec Maylandia aurora


Rozšíření Tlamovce Maylandia aurora

B. Maylandia callainos - rozšíření na západním pobřeží jezera Malawi (Nkhata Bay). Platí to samé co u předchozího druhu. Samci jsou barevně výrazní zatím co samice jsou hnědé a nevýrazné. Maximální délka se pohybuje kolem 15 cm s tím, že pohlavní dospělost se vztahuje k délce cca 8 cm. Jedná se o všežravce, který nepohrdne mixem mražené, sušené a živé potravy. Důležité je do jídelníčku zařadit i řasy a zeleninu.


Tlamovec Maylandia callainos


Rozšíření Tlamovce Maylandia callainos

C. Maylandia estherae - divocí samci jsou většinou modří (ačkoliv Konings poukazuje na to, že mohou mít i červené zabarvení) a samice oranžové. Maximální délka se pohybuje kolem 14 cm s tím, že pohlavní dospělost se vztahuje k délce cca 7 cm. Často se pokouší přesunovat oblázky, tak je dobré do akvária neumisťovat kameny s ostrými hranami, aby se ryby neporanily. Hlavní složkou stravy by měly být řasy a je možno dokrmovat zeleninou. Nekrmte živou potravou a obecně tím, co má vysoký obsah bílkovin, protože ryby potom mají problémy s trávením a příliš rychlým růstem.


Tlamovec Maylandia estherae samec


Tlamovec Maylandia estherae samice


Rozšíření Tlamovce Maylandia estherae

D. Maylandia fainzilberi “goldbreast” - tento druh je někdy zařazován do rodu Pseudotropheus, takže ho můžete najít i pod jménem Pseudotropheus fainzilberi “goldbreast”. Rozšíření je na západním pobřeží jezera Malawi. Maximální délka se pohybuje kolem 18 cm s tím, že pohlavní dospělost se vztahuje k délce cca 7 cm. Jedná se o všežravce, který nepohrdne mixem mražené, sušené a živé potravy. Důležité je do jídelníčku zařadit i řasy a zeleninu.


Tlamovec Maylandia fainzilberi “goldbreast”


Rozšíření Tlamovce Maylandia fainzilberi “goldbreast”

E. Maylandia hajiomaylandi - tento druh můžete najít i pod názvem Pseudotropheus greberi. Jediné známé rozšíření je kolem ostrova Chizumulu. Maximální délka se pohybuje kolem 14 cm s tím, že pohlavní dospělost se vztahuje k délce cca 7 cm. Jedná se o všežravce, který nepohrdne mixem mražené, sušené a živé potravy. Důležité je do jídelníčku zařadit i řasy a zeleninu.


Tlamovec Maylandia hajiomaylandi


Rozšíření Tlamovce Maylandia hajiomaylandi

F. Maylandia pulpican - informace můžete najít pod jménem Cynotilapia pulpican

G. Maylandia tarakiki - jediné známé rozšíření je kolem Mbamba Bay. Samci jsou barevně výrazní (do modra) zatím co samice jsou hnědé. Maximální délka se pohybuje kolem 15 cm s tím, že pohlavní dospělost se vztahuje k délce cca 8 cm. Jedná se o všežravce, který nepohrdne mixem mražené, sušené a živé potravy. Důležité je do jídelníčku zařadit i řasy a zeleninu.


Tlamovec Maylandia tarakiki samec


Tlamovec Maylandia tarakiki samice


Rozšíření Tlamovce Maylandia tarakiki

H. Maylandia zebra - poměrně sporné a zavádějící označení. Někdy se používá pouze označení “Mbuna zebra” a není vůbec jasné jaký druh a rod se tím vůbec myslí. Existuje několik barevných variant s tím, že samci jsou vždy zbarveni do modra a mají 8 šedých, tmavě modrých nebo až černých pruhů. Samice mohou mít také více zbarvení. Opět se jedná o endemita jezera Malawi. Tyto ryby se živí převážně okusováním rostlin, řas a živočichů žijících na skalním útesu. V akváriu se musí přikrmovat rostlinnou i živočišnou stravou. Maximální délka se pohybuje kolem 18 cm s tím, že pohlavní dospělost se vztahuje k délce cca 8 cm.


Tlamovec Maylandia zebra "chilumba"


Tlamovec Maylandia zebra "red-top"


Rozšíření Tlamovce Maylandia zebra "chilumba"

I. Maylandia sp. “blue dolphin” - jediné známé rozšíření je v oblasti Njambe - Puulu. Samci jsou barevně výrazní (do modra). Maximální délka se pohybuje kolem 15 cm s tím, že pohlavní dospělost se vztahuje k délce cca 7 cm. Jedná se o všežravce, který nepohrdne mixem mražené, sušené a živé potravy. Důležité je do jídelníčku zařadit i řasy a zeleninu.


Tlamovec Maylandia sp. “blue dolphin”


Rozšíření Tlamovce Maylandia sp. “blue dolphin”

J. Maylandia sp. “mbweca” - jediné známé rozšíření je v oblasti Mbweca. Samci jsou barevně výrazní a na rozdíl od dalších zástupců tohoto rodu nejsou zbarveni do modra ale do žluto-fialovo-černa? (posuďte sami z obrázků). Rozhodně se jedná o zajímavého zástupce, který by se v akváriu svým zbarvením vyjímal. Také jde o poměrně malou rybku, jejíž maximální délka se pohybuje kolem 8 cm s tím, že pohlavní dospělost se vztahuje k délce cca 4 cm. Jedná se o všežravce, který nepohrdne mixem mražené, sušené a živé potravy. Důležité je do jídelníčku zařadit i řasy a zeleninu.


Tlamovec Maylandia sp. “mbweca”


Tlamovec Maylandia sp. “mbweca”


Rozšíření Tlamovce Maylandia sp. “mbweca”

K. Maylandia sp. “red top Gallireya” - jediné známé rozšíření je v oblasti Gallireya. Samci jsou barevně výraznější než samice, ale není zde tak markantní rozdíl jako u jiných druhů. Jinak jde o poměrně malou rybku, jejíž maximální délka se pohybuje kolem 10 cm s tím, že pohlavní dospělost se vztahuje k délce cca 4 cm. Jedná se o všežravce, který nepohrdne mixem mražené, sušené a živé potravy. Důležité je do jídelníčku zařadit i řasy a zeleninu.


Tlamovec Maylandia sp. “red top Gallireya” samec


Tlamovec Maylandia sp. “red top Gallireya” samice


Rozšíření Tlamovce Maylandia sp. “red top Gallireya”

L. Maylandia sp. “zebra long pelvic” - jediné známé rozšíření je v oblasti Mdoka. Jedná se o barevně velmi zajímavou rybu, která se vyznačuje modrou barvou se žluto-rezavým pruhováním. Maximální délka se pohybuje kolem 15 cm s tím, že pohlavní dospělost se vztahuje k délce cca 8 cm. Jde o všežravce, který nepohrdne mixem mražené, sušené a živé potravy. Důležité je do jídelníčku zařadit i řasy a zeleninu.


Tlamovec Maylandiasp. “zebra long pelvic”


Rozšíření Tlamovce Maylandia sp. “zebra long pelvic”

M. Maylandia sp. “membe deep” - jediné známé rozšíření je kolem ostrova Likoma. Výhodou tohoto druhu je fakt, že samci i samice jsou barevně výrazní (samice jsou žluté a samci ... posuďte z fotografie, jde o velmi zajímavou barevnou kombinaci). Dalším plusem je fakt, že se jedná o menší ryby které dosahují maximální délky kolem 10 cm s tím, že pohlavní dospělost se vztahuje k délce cca 4 cm. Jde o všežravce, který nepohrdne mixem mražené, sušené a živé potravy. Důležité je do jídelníčku zařadit i řasy a zeleninu.


Tlamovec Maylandia sp. “membe deep” samec


Tlamovec Maylandia sp. “membe deep” samice


Rozšíření Tlamovce Maylandia sp. “membe deep”

Odkazy na další články:

Rody afrických cichlid z jezera Malawi (skupina Mbun) 1. část

Rody afrických cichlid z jezera Malawi (skupina Mbun) 2. část

Rody afrických cichlid z jezera Malawi (skupina Mbun) 3. část

Rody afrických cichlid z jezera Malawi (skupina Mbun) 5. část

Rody afrických cichlid z jezera Malawi (skupina Mbun) 6. část

Videa se známějšími druhy afrických tlamovců

Videa s africkými tlamovci 2.část

Akvárium pro chov afrických mbun

Cichlidy z jezera Malawi

Skupina Mbun z jezera Malawi

Skupina Astatotilapia z jezera Malawi

Skupina Haplochromis z jezera Malawi

Zdroje infomací a fotek: http://en.wikipedia.org/, http://fish.mongabay.com/, http://animal-world.com/,http://fish.mongabay.com/mbuna.htm, http://www.malawicichlidhomepage.com/aquarium/fish_list.html, http://www.bigskycichlids.com/, http://laquacavederemou.free.fr/, http://www.bigskycichlids.com/


<Starší | tento článek | Novější>

Napsáno: 10. 6. 2015, 16:30 | Kategorie: O rybách | Napsal: admin | Vytiskni stránku


Komentáře návštěvníků: 0

Zatím žádný příspěvek, tak začněte VyPřidávat komentáře smí jen přihlášení uživatelé!