Rody afrických cichlid z jezera Malawi (skupina Mbun) 3. částPodrobnější popis rodu Labidochromis, což jsou zástupci afrických cichlid ze skupiny Mbun. Jedná se o klidnější a méně agresivní ryby, které jsou velmi pestře zbarvené a vyjímají se v každém akváriu.

8. Rod Labidochromis - zahrnuje celkem 18 druhů

Jedná se o velmi populární rod, který se v akváriích vyskytuje velmi často. Je oblíben jak u začátečníků tak pokročilých akvaristů. Rybky z tohoto rodu jsou na chov spíše méně náročné a při tom disponují úžasnými barvami (žlutá, bílá, modrá), takže oživí každé akvárium.

Vhodné je akvárium s objemem alespoň 250 litrů s tím, že délka musí být minimálně 1 m. Důležitá je silná filtrace, ale to je zásadní u všech těchto cichlid. Teplota by se měla ideálně pohybovat v rozmezí 24 - 25 OC a pH 7,5 - 8,5. Osvětlení nesmí být příliš intenzivní, protože u těchto plachých ryb může vyvolávat stres. Nicméně na druhou stranu intenzivní světlo způsobuje rychlejší růst řas, které tyto ryby milují, takže je důležité najít nějaký kompromis mezi oběma extrémy. Tím se dostáváme ke krmení, které by mělo být založeno na rostlinné bázi s tím, že občas můžeme přidat nějaké larvy atd. Vyhýbáme se masité stravě, která způsobuje trávicí problémy.

Nejlepšího výsledku dosáhnete, když budete mít v akváriu velkou skupinu (např. 3 stejně velcí samci a 8 - 10 samic). Všechno ovšem záleží na druhu, který si zvolíte a velikosti nádrže. Klidnější druhy (Labidochromis caeruleus) mohou být chovány i ve trojici (1 samec / 2 samice). U agresivnějších druhů (Labidochromis sp. "hongi") je lepší mít k samci více samic. Jinak se jedná o rod, který se dá celkem snadno množit a průměrná délka života se pohybuje kolem 5 - 8 let.

Nedoporučuje se chovat v jedné nádrži Labidochromis sp. "hongi" + Labidochromis sp. "Perlmutt" nebo Labidochromis sp. "gigas" + Labidochromis freibergi. V těchto případech může docházet k mezidruhovému křížení.

Uvedeme si jen ty nejčastější druhy, které se dají sehnat do akvária. Nemá cenu popisovat všechny druhy, jejich barevné varianty atd.

A. Labidochromis caeruleus Mbowe

Tohle je jedna z největších hvězd mezi cichlidami z jezera Malawi. Tato žlutá varianta žije především na severozápadní straně jezera. V přírodě se živí hmyzem a měkkýši. Většinu času tráví v jeskyních a povahou jde o klidné a mírné ryby.


Tlamovec Labidochromis caeruleus Mbowe

B. Labidochromis caeruleus Nhkali

Bílá varianta předchozího druhu. Vyskytuje se především v severní části jezera. Stejně jako jeho bratranec jde o klidnou a mírnou rybu.


Tlamovec Labidochromis caeruleus Nhkali

C. Labidochromis flavigulis

Vyskytuje se v mělkých vodách kolem ostrova Likoma. Během tření je poměrně agresivní vůči ostatním obyvatelům nádrže, ale jinak jde o klidnou rybu. Je to převážně býložravec.


Tlamovec Labidochromis flavigulis

D. Labidochromis freibergi

Pěkně barevný druh, který se vyskytuje jen v malé oblasti kolem ostrova Likoma. Jde převážně o býložravce.


Tlamovec Labidochromis freibergi

E. Labidochromis sp. "Gigas"

Jedna z největších ryb v tomto rodu. Žije v kamenitém prostředí a je poměrně teritoriální. Jinak se jedná o býložravce, který se vyskytuje v mnoha barevnách variantách, ale vždy má namodralý nádech.


Tlamovec Labidochromis sp. "Gigas"

F. Labidochromis sp. "Hongi"

Vědecky nepopsaný druh, který se vyskytuje v mělkém skalnatém prostředí. Jde o aktivního a teritoriálního býložravce.


Tlamovec Labidochromis sp. "Hongi"

G. Labidochromis sp. "Mbamba"

Někdy zařazován do rodu Pseudotropheus. Dá se krmit larvami a jiným hmyzem. Jinak se jedná o teritoriální rybu, která se zdržuje na skalnatých stanovištích.


Tlamovec Labidochromis sp. "Mbamba"

H. Labidochromis sp. "Perlmutt"

Menší aktivní ryba, která žije na skalnatých útesech v hloubkách kolem 30 m. Jedná se o všežravce, který se může živit řasami a měkkýši.


Tlamovec Labidochromis sp. "Perlmutt""

Odkazy na další články:

Rody afrických cichlid z jezera Malawi (skupina Mbun) 1. část

Rody afrických cichlid z jezera Malawi (skupina Mbun) 2. část

Rody afrických cichlid z jezera Malawi (skupina Mbun) 4. část

Rody afrických cichlid z jezera Malawi (skupina Mbun) 5. část

Rody afrických cichlid z jezera Malawi (skupina Mbun) 6. část

Videa se známějšími druhy afrických tlamovců

Videa s africkými tlamovci 2.část

Akvárium pro chov afrických mbun

Cichlidy z jezera Malawi

Skupina Mbun z jezera Malawi

Skupina Astatotilapia z jezera Malawi

Skupina Haplochromis z jezera Malawi

Zdroje infomací a fotek: http://en.wikipedia.org/, http://fish.mongabay.com/, http://animal-world.com/,http://fish.mongabay.com/mbuna.htm, http://www.malawicichlidhomepage.com/aquarium/fish_list.html, http://www.bigskycichlids.com/, http://laquacavederemou.free.fr/, Akwariamas.It

Ohodnoťte článek
1 | 2 | 3 | 4 | 5
Průměr- 1.08


<Starší | tento článek | Novější>

Napsáno: 28. 4. 2015, 19:40 | Kategorie: O rybách | Napsal: admin | Vytiskni stránku


Komentáře návštěvníků: 0

Zatím žádný příspěvek, tak začněte VyPřidávat komentáře smí jen přihlášení uživatelé!