Akvárium pro chov afrických mbunZákladní informace pro založení akvária pro africké cichlidy ze skupiny Mbun. Pokud vás zajímá velikost nádrže, počet ryb, parametry vody, osvětlení, substrát a mnoho dalšího, tak tento článek je pro vás.

Úvod

Hned na úvod bych rád upozornil, že každá ryba je jiná. I když koupíte dva samce stejného druhu, nebudou se chovat stejně. Je to podobné jako u každého jiného zvířete. Když si koupíte dva vlčáky, každý z nich bude mít trochu jiný charakter. Jeden bude mít rád děti, druhý ne. Jeden bude hračička, druhý ne. Jeden bude obranář, druhý méně atd … U ryb je to stejné, lidé mají tendenci si myslet, že každá ryba je jako přes kopírák podobná té druhé, ale to není vůbec pravda. Mají určité vrozené instinkty a vzorce chování, ale rozhodně se nechovají stejně. Proto nemůžete tak úplně dát na to, že vám někdo řekne, že tenhle druh je hrozně agresivní … druhý vám může říct, že tak agresivní není. Kdyby se všechny ryby chovaly stejně, tak to jsou roboti a ne zvířata. Jeden samec naroste o 1 cm více než druhý a začne terorizovat akvárium, kdyby oba samci narostli stejně, v akváriu mohl být klid a vy říkat, že to jsou kliďasové. Akvaristika je v mnoha ohledech více umění než věda a předem se nedá nic pokládat za dané. Na tohle je třeba myslet. Ryby a jiní vodní tvorové jsou v první řadě zvířata a až v poslední řadě „věci“ které vám mají dělat ozdobu obýváku. Při zakládání akvária na to myslete a snažte se pro jeho obyvatele připravit takové podmínky, ve kterých se budou cítit „jako doma“ a ne jako v kleci.

Velikost akvária

Tady se budu asi opakovat, ale čím větší akvárium, tím lepší. Myslete na to, že čím větší objem nádrže a čím větší plocha dna (délka x šířka), tím větší je výběr cichlid, které si můžete pořídit. Pokud jde tedy o rozměry, tak délka minimálně 90 cm, šířka minimálně 40 cm, výška by neměla být moc velká, protože tyto ryby potřebují hodně okysličenou vodu, a když je akvárium příliš vysoké, tak se hůře prokysličuje. Jako minimální objem se dá považovat 200 litrů. Dají se chovat i v menších nádržích, ale nedoporučoval bych to. Čím větší akvárium, tím snadněji se v něm budou udržovat stabilní podmínky. Čím větší plocha dna, tím více teritorií se tam vejde (tím více samců si můžete pořídit). Samci svá teritoria rozdělují téměř vždy horizontálně (plošně) nikoli vertikálně (výškově), tudíž když budete mít 2 akvária se stejnou plochou dna a jedno bude vysoké 40 cm a druhé 2 metry, tak se tam vejde stejný počet samců i když jedno je na objem 5x větší … pamatujte na to.

Kolik ryb do akvária

Jako základní rozměr mbuny považujme 10 cm. Pokud bude ryba menší, může jich být trochu více, pokud větší, tak trochu méně. Poměr by měl být 1 samec na 3-4 samice. Pokud se jedná o méně agresivní ryby, v akváriu jich může být méně, pokud o agresivní druhy, je lepší jich mít v akváriu víc. Pamatujte, že pokud se jedná o africké cichlidy, vždy se jim daří víc v mírně přerybněné nádrži než opačně. Když je v nádrži víc obyvatel, agrese se rozloží a nestane se vám, že se jen jedna ryba stane terčem agrese. To ovšem neznamená, že si do 200 litrové nádrže koupíte 50 ryb. Čím více ryb v akváriu, tím větší nároky na údržbu … jak se říká, nic není zadarmo. Základní tabulka pro určení počtu ryb v nádrži:

180L – (12-15 Mbun)

240L – (15-20 Mbun)

300L – (20-26 Mbun)

400L – (26-35 Mbun)

500L – (35-45 Mbun)

600L – (45-55 Mbun)

700L – (55-65 Mbun)

Filtrace

Jako nejlepší je v tomto případě použít vnější filtr. V akváriu s cichlidami v podstatě neexistuje nic jako přílišná filtrace. Tento typ akvária vyžaduje přefiltrovat cca 4 - 7 x objem nádrže za hodinu, takže pro 200 litrové akvárium si pořiďte filtr na 400 l nádrž. Budete mít snadnější údržbu filtru a ryby vás za to budou milovat ;). Filtr by měl v akváriu vytvářet proud, ale zase ne nic šíleného. Proud pomáhá prokysličovat vodu, což je další věc, kterou tyto ryby vyžadují.

Vzduchování

Africké cichlidy jsou ryby náročné na obsah rozpuštěného kyslíku ve vodě. Dbejte tedy na to, aby bylo akvárium dostatečně prokysličené. Pokud budou cichlidy u hladiny, zvyšte vzduchování, protože v nádrži není něco v pořádku, tyto ryby se jinak u hladiny příliš nevyskytují, takže jde pravděpodobně o nedostatečné vzduchování. Postarejte se o to, aby se pohybovala vodní hladina (např. 1 – 2 vzduchovací kameny).

Teplota

Ve volné přírodě se tyto druhy pohybují ve vodě o teplotě 24 – 26 oC, takže v tomto rozmezí by se měla pohybovat i teplota v akváriu. Snažte se nádrž umístit co nejdál od topení a slunného okna, které by mohlo způsobit přehřátí vody. Obecně tyto ryby nesnáší moc dobře teplejší vodu. Čím vyšší teplota, tím rychlejší metabolismus ryb a tím víc byste je měli krmit, abyste je udrželi na stejné aktivitě jako v chladnější vodě. Stejně tak se snažte vyvarovat kolísání teploty vody v akváriu (když tedy měníte vodu, předehřejte ji na správnou teplotu ještě před tím, než ji nalijete do akvária).

pH vody

Zásadité!! Pro jezero Malawi v rozmezí 7,8 a 8,5.

Další parametry vody

Celková tvrdost GH – hodnota několik stupňů přes 10 (středně tvrdá voda) je OK

Přechodná tvrdost KH – není tak kritická … hodnoty kolem 8 – 10 je sázka na jistotu ;)

Osvětlení

Pokud v akváriu nemáte žádné rostliny (v přirozeném prostředí ryb se nevyskytují), tak osvětlení není důležité. 1 – 2 trubice a je vyřešeno. Ryby ve skutečnosti ukazují své barvy nejlépe při tlumeném světle, takže přílišné osvětlení je na škodu. Pokud máte v akváriu rostliny, přizpůsobte intenzitu osvětlení těmto rostlinám.

Rostliny

Rostliny v akváriu mohou fungovat, ale uvědomte si, že většina Mbun jsou „bagry“, kterým občas rostliny zachutnají, takže je nejen vyhrabou, ale i sežerou. Rostliny, které se do takovéto nádrže dají doporučit, jsou Vallisneria, Anubias a Jávský mech, především poslední 2 druhy jsou vhodné, protože se dají přichytit na kameny, rostou pomalu, jsou odolné a rybám nechutnají.

Pozadí akvária

Nemá cenu se příliš rozepisovat, tohle je téma na celý článek, využijte svou představivost. Pravděpodobně nejlepší jsou imitace skály, ale tady se fantazii meze nekladou.

Substrát

Tohle je opět na delší debatu. Jako ideální se uvádí písek o zrnitosti 1 mm, takže toho byste se měli při výběru držet (přirozený v prostředí těchto ryb). Rozhodně nepoužívejte nic hrubozrnného. V zásadě máte při výběru písku do akvária dvě možnosti: křemičitý písek nebo písek na bázi vápníku. Křemičitý písek nebude měnit chemii vody, naproti tomu vápenatý bude chemii ovlivňovat (pomáhá udržovat zásadité pH). Nejlépe je písek vyzkoušet v nějaké nádobě … změřit pH před vložením písku do nádoby a několik dní poté. Budete mít představu, jak substrát ovlivňuje parametry vody. Většina akvaristů doporučuje korálový písek, který vám pomůže udržovat vyšší pH vody, na druhou stranu je poměrně drahý. V zásadě by měl postačit i říční písek o zrnitosti 1 mm, nebude sice zvyšovat pH, ale toho se dá dosáhnout i jinak než volbou substrátu.

Skalky v akváriu

Tohle je hodně důležité a hodně přehlížené téma. Pokud chcete, aby se vám ryby množily a byly „v pohodě“, tak se problematice uspořádání skal musíte věnovat hodně pečlivě. Zaprvé se snažte vytvořit v akváriu více skalek než jednu (ideálně pro každého samce nějak izolovanou skalku). Myslete i na samice, které se musí mít kde schovat, ideálně by na každou rybu měl připadat více než jeden úkryt, ale to na druhou stranu neznamená, že do akvária nahážete hromady kamenů, kde bude 1000 úkrytů, a budete si myslet, že máte vyhráno. Tohle by ryby ještě více stresovalo, protože na to z přirozeného prostředí nejsou zvyklé … není obvyklé, aby měl 1 samec skalku velkou jako 2 patrový dům. Dalším pravidlem, kterého byste se měli držet, je to, aby skalky byly dostatečně vysoké. Rozhodně by měly být vyšší než do poloviny akvária. Skalky, které jsou vysoké 10 cm, nejsou skalky a nejsou pro tyto ryby vhodné. Poslední důležité pravidlo … neměňte skalky, nehýbejte s nimi a nesnažte se je přestavovat. Nevěřili byste tomu, kolik problémů a sporů v zaběhlém akváriu může způsobit jeden přesunutý kámen nebo zmenšená jeskyně. Nedělejte to, pokud to není nezbytné … neměňte zaběhlé skalky, protože se vám okoukaly.

Krmení

Krmte 2x denně tak, aby vše bylo do několika minut sežráno (nepřekrmujte). Nekrmte tak, aby potrava padala na dno. Při krmení se držte pravidla, že by se mělo krmit různorodě, ale není třeba to přehánět. Zlatým pravidlem při chovu těchto cichlid je potrava s vysokým obsahem vlákniny a nízkým obsahem bílkovin (překrmování bílkovinami způsobuje těžké trávicí potíže). Nechte v akváriu růst řasy, kterými se budou ryby živit.

Agrese

Tohle je nepříjemná vlastnost těchto cichlid. Téměř všechny druhy jsou teritoriální a většina z nich netoleruje další ryby z jejich vlastního druhu. U některých druhů (Melanochromis, některé druhy Pseudotropheus a další) není doporučeno chovat víc jak jednoho samce. U některých druhů jsou teritoriální dokonce i samice (Melanochromis auratus a Melanochromis chipokae). Někdy agrese samce směřuje proti jakékoliv rybě podobného zbarvení. Jak již bylo řečeno dříve, lepší je mít akvárium mírně přerybněné, protože se agrese rozmělní na více ryb. Jako další problém se může ukázat přidávání nových ryb do již osazeného akvária. Nové ryby se často stávají terčem agrese. Při volbě druhů do akvária důrazně doporučuji poradit se třeba na místním fóru s lidmi, kteří jsou do dané problematiky více zasvěceni. Nebojte se zeptat, protože od toho tu tyhle stránky jsou.

Rada na závěr: nemíchejte tyto cichlidy s rybami z jiných biotopů!!! Mbuny a neonky dohromady určitě fungovat nebudou.

Odkazy na další články:

Snížení agrese v akváriu s africkými cichlidami

Cichlidy z jezera Malawi

Filtrace pro africké cichlidy

Skupina Mbun z jezera Malawi

Rody afrických cichlid z jezera Malawi (skupina Mbun) 1. část

Rody afrických cichlid z jezera Malawi (skupina Mbun) 2. část

Rody afrických cichlid z jezera Malawi (skupina Mbun) 3. část

Rody afrických cichlid z jezera Malawi (skupina Mbun) 4. část

Rody afrických cichlid z jezera Malawi (skupina Mbun) 5. část

Rody afrických cichlid z jezera Malawi (skupina Mbun) 6. část

Zdroje infomací: http://en.wikipedia.org/, http://fish.mongabay.com/, http://animal-world.com/,http://fish.mongabay.com/mbuna.htm, http://www.malawicichlidhomepage.com/aquarium/fish_list.html

Přišel vám tento článek užitečný?
Ano
zacatekstredkonec 508 (38%)
Ano, ale spousta informací chybí
zacatekstredkonec 203 (15%)
Ano, ale málo obrázků
zacatekstredkonec 243 (18%)
Ne, je tu málo informací
zacatekstredkonec 193 (14%)
Ne
zacatekstredkonec 200 (15%)
Počet hlasujících: 1347


<Starší | tento článek | Novější>

Napsáno: 22. 3. 2015, 15:54 | Kategorie: Obecná akvaristika | Napsal: admin | Vytiskni stránku


Komentáře návštěvníků: 0

Zatím žádný příspěvek, tak začněte VyPřidávat komentáře smí jen přihlášení uživatelé!