Rody afrických cichlid z jezera Malawi (skupina Mbun) 2. část



Podrobnější popis druhých čtyř rodů afrických cichlid ze skupiny Mbun. Jedná se o velmi aktivní, většinou agresivnější a velmi pestře zbarvené ryby, které se vyjímají v každém akváriu.

4. Rod Genyochromis – obsahuje jen jeden druh a to je Genyochromis mento

Tohle je už ryba pro opravdové fajnšmekry. V jezeře se jedná o poměrně hojný druh, který se vyskytuje všude kromě otevřené vody. Dorůstá délky 12 cm a existuje v mnoha barevných variantách, přičemž barvy nejsou nijak výrazné. Sehnat ho do domácího akvária je velmi obtížné a v ČR se bude shánět jen těžko. Největším problémem pro potenciální chovatele této ryby je to, že se jedná o dravce, který se specializuje na okusování ploutví a šupin ostatních ryb. Držet tuto rybu ve vícedruhovém akváriu tedy není možné. Velmi diskutabilní je i to, zda by se snesly dvě ryby stejného druhu. Pokud i přes tohle všechno chcete Tlamovce Genyochromis mento chovat, držte se základní představy akvária pro cichlidy ze skupiny mbun (pH 7,5 -8, teplota 24-26 °C, dno o hrubosti 1mm a skalka z kamenů pro úkryt).


Tlamovec Genyochromis mento

5. Rod Gephyrochromis - obsahuje jen dva druhy (oba endemické pro toto jezero)

A. Gephyrochromis lawsi – ryba ze severní oblasti jezera. Jde o vhodný druh pro začátečníky (pěkný vzhled, menší nároky na prostor, není agresivní, cca 10 cm). Opět bude ale jen těžko sehnatelná. Samice jsou oproti samcům nevýrazné (hnědé). Jak bylo napsáno, jde o poměrně tolerantní rybu, která by mohla být chována spolu se stejně neagresivními cichlidami ze skupiny Mbun nebo Haplochromis. Jako již po několikáté, pokud jde o nádrž, držte se základní myšlenky (pH 7,5 -8, teplota 24-26 °C, dno o hrubosti 1mm a skalka z kamenů pro úkryt). Neočekávejte, že rybu najdete v místní akvaristice, ale pokud budete mít štěstí, na nějaké akvarijní burze nebo u soukromých chovatelů by se mohlo poštěstit. Jde o rybu, která je (pokud jde o skupinu Mbun) velmi vhodná pro začátečníky.


Tlamovec Gephyrochromis lawsi

B. Gephyrochromis moorii - ryba ze severní oblasti jezera. Většina exemplářů bude pravděpodobně pocházet z okolí Nkhata Bay (hloubka kolem 10 – 25 m). Živí se drobnými bezobratlými a korýši žijícími v písku. Živí se také odlouplými řasami z hornin. Jde o středně agresivní rybu, která se dorůstá 12 cm. pH 7,5 -8, teplota 24-26 °C, dno o hrubosti 1mm a skalka z kamenů pro úkryt, to je přesně to, co tahle ryba potřebuje.


Tlamovec Gephyrochromis moorii

6. Rod Iodotropheus - obsahuje tři druhy, které se od ostatních odlišují rozdílným horním pyskem.

A. Iodotropheus declivitas – druh známý z jižní části jezera. Dorůstá se jen 6,5 cm. Jde o klidnou rybu, která se hodí pro začátečníky do vícedruhového akvária s Mbunami, které jsou také mírné. pH 7,5 -8, teplota 24-26 °C, dno o hrubosti 1mm a skalka z kamenů pro úkryt.


Tlamovec Iodotropheus declivitas

B. Iodotropheus sprengerae – je považován za jeden z nejméně agresivních druhů ze skupiny Mbun, který je vhodný pro začínající akvaristy. Dorůstá se cca 10 cm a může být chován s dalšími neagresivními cichlidami. Potřebuje dostatečný počet úkrytů. pH 7,5 -8, teplota 24-26 °C, dno o hrubosti 1mm. Pokud jde o krmení, tak ryba přijme v podstatě všechno, ale časté krmení masitou stravou může způsobovat vážné problémy s trávením.


Tlamovec Iodotropheus sprengerae

C. Iodotropheus stuartgranti – platí to stejné, jako u předchozího druhu


Tlamovec Iodotropheus stuartgranti

7. Rod Labeotropheus - obsahuje celkem 2 druhy

A. Labeotropheus fuelleborni – jeden z nejčastějších zástupců těchto ryb v akvaristických prodejnách. Většinou dosahují velikostí mezi 12 – 17 cm. Samci mají tmavě modrou barvu s oranžovými ploutvemi. Existují i strakaté formy, které ovšem nejsou tak časté (protože jsou ovšem pěkné na pohled, při vyhledávání tohoto druhu narazíte ve fotografiích převážně na tuto formu). Jedná se o ryby, které se ve volné přírodě živí výhradně řasami z kamenů. V akváriu je můžete krmit zeleninou (římský salát …). Rosou velmi rychle a přitom nejsou výrazně agresivní (ale jsou teritoriální). Druh obývá horní skalnaté části jezera Malawi, kde se odehrává výrazný pohyb vody. Tyto oblasti jsou bohaté na kyslík obsažený ve vodě, takže v akváriu vyžadují vysoký stupeň prokysličení. pH 7,5 -8, teplota 24-26 °C, dno o hrubosti 1mm. Existuje mnoho různobarevně zbarvených vzorů v závislosti na tom, odkud ryby pochází. Některé názvy barevných variant: Chidunga, Katale, Likoma, Mbenji, Minos Reef, Nakantenga …


Tlamovec Labeotropheus fuelleborni - častější modrá varianta


Tlamovec Labeotropheus fuelleborni - méně častá strakatá varianta

B. Labeotropheus trewavasae – charakteristickým rysem tohoto druhu je zaoblený horní ret, který pomáhá v odškrabávání řas z kamenů. Existuje více než 40 barevných variant, které se liší podle toho, odkud pocházejí. Žijí v ústí řek, kde je voda bohatá na kyslík, takže na to myslete při pořizování tohoto druhu, je velmi náročný na množství kyslíku ve vodě. pH 7,5 -8, teplota 24-26 °C, dno o hrubosti 1mm. Na jednoho samce musí být v akváriu 2-3 samice. Některé názvy barevných variant: Chilumba, Likoma, Maleri, Manda, Mpanga, Ntekete, Zimbawe …


Tlamovec Labeotropheus trewavasae

Odkazy na další články:

Rody afrických cichlid z jezera Malawi (skupina Mbun) 1. část

Rody afrických cichlid z jezera Malawi (skupina Mbun) 3. část

Rody afrických cichlid z jezera Malawi (skupina Mbun) 4. část

Rody afrických cichlid z jezera Malawi (skupina Mbun) 5. část

Rody afrických cichlid z jezera Malawi (skupina Mbun) 6. část

Videa se známějšími druhy afrických tlamovců

Videa s africkými tlamovci 2.část

Akvárium pro chov afrických mbun

Cichlidy z jezera Malawi

Skupina Mbun z jezera Malawi

Skupina Astatotilapia z jezera Malawi

Skupina Haplochromis z jezera Malawi

Zdroje infomací a fotek: http://en.wikipedia.org/, http://fish.mongabay.com/, http://animal-world.com/,http://fish.mongabay.com/mbuna.htm, http://www.malawicichlidhomepage.com/aquarium/fish_list.html


<Starší | tento článek | Novější>

Napsáno: 20. 3. 2015, 20:10 | Kategorie: O rybách | Napsal: admin | Vytiskni stránku


Komentáře návštěvníků: 0

Zatím žádný příspěvek, tak začněte Vy



Přidávat komentáře smí jen přihlášení uživatelé!