Rody afrických cichlid z jezera Malawi (skupina Mbun) 1. částPodrobnější popis prvních tří rodů afrických cichlid ze skupiny Mbun. Jedná se o velmi aktivní, většinou agresivnější a velmi pestře zbarvené ryby, které se vyjímají v každém akváriu.

1. Rod Abactochromis – obsahuje jen jeden druh a to je Abactochromis labrosus

Vyskytuje se po celém jezeře a to především u skalnatého pobřeží v mělčí vodě (0,5 – 8 m hloubky). Dorůstá délky mezi 10 -15 cm. Nejhojnější je na SV pobřeží a severně od řeky Ruhuhu. Jedná se o všežravce, který se živí jak řasami, tak bezobratlými či malými rybkami. Pohlaví se dají snadno poznat podle toho, že samec má na řitní ploutvi žluto-oranžové skvrny a samička ne. Pokud jde o chov v zajetí, tak se informace hledají jen obtížně. Nejedná se totiž o rybu, která by byla často v akváriích chována a také se velmi špatně shání. Jako základní velikost akvária považujeme délku 100 cm a objem 250 litrů. Nejlépe je chovat 1 samce a více samic. Samci mohou být výrazně agresivní vůči ostatním samcům a není neobvyklé, že nejslabší jedinec nepřežije. Funkce velkých rtů není prozatím 100% objasněna. Co se týče zařízení akvária, tak bychom se měli držet obecného vzoru pro cichlidy. pH 7,5 -8, teplota 24-26 °C, dno o hrubosti 1 mm a skalka z kamenů pro úkryt.


Tlamovec Abactochromis labrosus

2. Rod Cyathochromis - obsahuje jen jeden druh a to je Cyathochromis obliquidens

Vyskytuje se všude v jezeře, ale především mezi vegetací v mělkých zátokách. Samci dorůstají cca 13 cm a samice kolem 11 cm. V zajetí mohou dorůstat trochu větších velikostí díky krmení. Jedná se o netolerantní rybu vůči ostatním druhům, takže je nejlépe ji chovat v jednodruhovém akváriu. Opět by měl být dosažen poměr 1 samce na několik samic. Důležitý je dostatečný počet úkrytů a vegetace (např. Vallisneria). Tento druh bere rostliny jako součást akvária (nebude na ni útočit), protože se vyskytují i v jeho přírozených podmínkách (vyhledává je). V přírodě se živý především řasamy, které rostou na rostlinách, ale v akváriu přijme téměř jakoukoliv potravu. Co se týče zařízení akvária, tak bychom se měli držet obecného vzoru pro cichlidy. pH 7,5 -8, teplota 24-26 °C, dno o hrubosti 1mm a skalka z kamenů pro úkryt.


Tlamovec Cyathochromis obliquidens

3. Rod Cynotilapia - obsahuje celkem 5 druhů:

A. Cynotilapia afra (Tlamovec africký) – jméno tohoto druhu se dá volně přeložit jako „psí zuby“, což je narážka na ostré kónické zuby, které jsou u tohoto rodu unikátní. Druh je endemický a vyskytuje se po celém jezeře. Preferuje skalní prostředí s pH mez 7,5 – 8,5 a teplotou 24 – 26 °C. Samci dorůstají cca 10 cm, samice jsou o něco menší. O své mladé pečují v tlamce. Samci brání území v blízkosti úkrytu a živí se řasami a mikrofaunou. Existuje mnoho různobarevně zbarvených vzorů v závislosti na tom, odkud ryby pochází. Některé názvy barevných variant: Chewere, Chinuni, Chitande, Chuanga, Likoma, Lumbila, Lundu, Lupingu, Mbenji, Metangula, Minos Reef, Msobo, Ndumbi, Njambe, Nkhata Bay a Nkolongwe


Tlamovec africký "Likoma"


Tlamovec africký "Chewere"

B. Cynotilapia aurifrons – starší jméno je Cynotilapia sp., takže pokud budete vyhledávat na internetu informace, pravděpodobně jich najdete více pod tímto jménem. Dorůstají cca 10 cm. Zda je ryba v dobrém stavu poznáte podle zbarvení, pokud je ryba vystresovaná, ztrácí své proužky a stává se černo/šedou. Samice jsou nevýrazné. Pokud jde o akvárium, tak platí to samé jako u předchozího Tlamovce afrického (skalní prostředí s pH mezi 7,5 – 8,5 a teplotou 24 – 26 °C, dostatek úkrytů a prostoru k plavání). Některé názvy barevných variant: blue back, hara, lion, elongatus, maleri, ndumbi, …


Tlamovec Cynotilapia aurifrons

C. Cynotilapia axelrodi – druh byl objeven roku 1976 a je zařazen na červeném seznamu. Dorůstá se velikosti kolem 10 cm a hodí se do jednodruhové nádrže. Minimální objem je kolem 200 litrů s co největší plochou dna. V takovémto akváriu může být kolem 12 jedinců (měl dodržovat poměr 1 samec na 3-4 samice). Jedná se o středně agresivní rybu, takže v 200 litrovém akváriu se doporučují maximálně 2 samci. Důležitý je dostatek skalních úkrytů, prostor pro plavání, pH mezi 7,5 – 8,5 a teplotou 24 – 26 °C). Samice jsou spíše nevýrazné, ale samci mají krásné modré zbarvení.


Tlamovec Cynotilapia axelrodi

D. Cynotilapia pulpican – přestože je to atraktivní ryba, nepatří k těm nejoblíbenějším a nejznámějším. Nedávno (2015) bylo ustanoveno přesunutí tohoto druhu do rodu Maylandia. Poměrně snadno se dá zaměnit s jinými druhy. Tento tlamovec žije v okolí ostrova Likoma v jezeře Malawi. Dorůstá se maximálně 10 cm (samice jsou menší). Samec je světle modrý s 5 tmavými pruhy. Barvy samic jsou nejhezčí, když vytvoří větší hejno (alespoň 10 samic) a cítí se v bezpečí. S krmením nebývá problém. Tyto ryby sežerou téměř vše, ale nejraději zeleninu a řasy. I když se nejedná o největšího tlamovce, jde o velmi aktivní a nebojácnou rybu. Opět je vhodný nějaký skalní úkryt. U tohoto druhu se ovšem ani tak nejedná o to, aby se měl kam samec schovat, ale aby měl co „bránit“. Samec si často oblíbí nějakou jeskyni, kterou ani tak neobývá, ale brání v tom ostatním rybám. Je to takový „strážce“. Tyto ryby mají neustálou touhu něco přemisťovat a přerývat. Pokud bude v akváriu menší kámen, ryba ho bude neustále někam tahat a nikdy nebude spokojena a tak ho bude tahat zase jinam. Je to takový dekoratér.


Tlamovec Cynotilapia pulpican

E. Cynotilapia zebroides – tento druh se vyznačuje modrým zbarvením s tmavými pruhy. Dají se velmi snadno zaměnit s ostatními rybami ze skupiny Mbun. Hlavní rozdíl (a důvod) jejich samostatného vyčlenění je odlišná stavba chrupu, kterou na první pohled nelze poznat. Opět se jedná o endemický druh jezera Malawi, který se vyskytuje v okolí ostrova Likoma. Jedná se o středně agresivní ryby, které dosahují cca 9 cm. Ještě do nedávna byly některé druhy označovány jako Cynotilapia afra. Pokud jde o chov ryb v akváriu, opět bychom se měli držet základní myšlenky (dostatek skalních úkrytů, prostor pro plavání, pH mezi 7,5 – 8,5 a teplotoa 24 – 26 °C, 1 samec na 3-4 samice). V závislosti na tom, odkud přesně rybka pochází, se rozděluje několik barevných variant: Chewere, Chinuni, Chitande, Cobue, Jalo Reef, Likoma, Lundu, Metangula, Msobo, Njambe a mnoho dalších.


Tlamovec Cynotilapia zebroides "Cobue"


Tlamovec Cynotilapia zebroides "Metangula"


Tlamovec Cynotilapia zebroides "Chinuni"

Odkazy na další články:

Rody afrických cichlid z jezera Malawi (skupina Mbun) 2. část

Rody afrických cichlid z jezera Malawi (skupina Mbun) 3. část

Rody afrických cichlid z jezera Malawi (skupina Mbun) 4. část

Rody afrických cichlid z jezera Malawi (skupina Mbun) 5. část

Rody afrických cichlid z jezera Malawi (skupina Mbun) 6. část

Videa se známějšími druhy afrických tlamovců

Videa s africkými tlamovci 2.část

Akvárium pro chov afrických mbun

Cichlidy z jezera Malawi

Skupina Mbun z jezera Malawi

Skupina Astatotilapia z jezera Malawi

Skupina Haplochromis z jezera Malawi

Zdroje infomací: http://en.wikipedia.org/, http://fish.mongabay.com/, http://animal-world.com/,http://fish.mongabay.com/mbuna.htm, http://www.malawicichlidhomepage.com/aquarium/fish_list.html

Přijdou vám takovéto články zajímavé?
Ano, jsou dobré
zacatekstredkonec 427 (37%)
Ano, ale moc latinských jmen
zacatekstredkonec 205 (18%)
Ano, ale moc teoretické
zacatekstredkonec 175 (15%)
Ne, je to moc teoretické
zacatekstredkonec 155 (13%)
Ne, je to o ničem
zacatekstredkonec 200 (17%)
Počet hlasujících: 1162


<Starší | tento článek | Novější>

Napsáno: 18. 3. 2015, 19:40 | Kategorie: O rybách | Napsal: admin | Vytiskni stránku


Komentáře návštěvníků: 0

Zatím žádný příspěvek, tak začněte VyPřidávat komentáře smí jen přihlášení uživatelé!