Skupina Mbuna z jezera MalawiSkupina afrických cichlid zvaných "Mbuny" patří k nejoblíbenějším akvarijním rybám. Je to dáno především jejich výjimečným chováním a pestrou škálou barev. Při chovu těchto ryb je ovšem třeba počítat s jejich větší agresivitou a mít to při výběru akvária a jeho zařizování na paměti.

Jak již bylo řečeno v článku Cichlidy z jezera Malawi, skupina Mbun patří do rodu Haplochromine (z tohoto rodu pochází více než 99% ryb v jezeře Malawi).

Slovo „Mbuna“ znamená v jazyce Tonga lidí Malawi „skalní ryba“. Jak název napovídá, většina těchto ryb žije mezi hromadami kamení a u skalnatého pobřeží (na rozdíl od skupiny Haplochromis, která obývá převážně otevřenou vodu nebo písčité břehy). Jedná se o endemickou skupinu, kterou najdete pouze v tomto jezeře. Některé druhy z této skupiny jsou vysoce sexuálně dimorfní a některé naopak ne. Mezi vědci panuje představa, že všechny cichlidy z jezera Malawi pocházejí původně jen z jednoho nebo několika málo druhů, které od sebe byly v době snížení hladiny jezera odděleny, a vyvíjeli se nezávisle na sobě. V té době bylo jezero rozděleno na několik menších a ryby se přizpůsobily svému bezprostřednímu okolí. Postupem času se hladina opět zvýšila a ryby se byly nuceny přizpůsobit znovu. Toto všechno mělo za následek vznik vysoce specializovaných druhů, které jsou přizpůsobeny živou ve specifické oblasti jezera. Výrazně se liší i svým chováním, což z nich dělá jedny z nejneobvyklejších ryb na světě. Jejich nádherné barvy, odlišné chování a poměrně vysoká odolnost z nich dělá velmi oblíbené akvarijní ryby.

Tyto cichlidy jsou jednou z nejbarevnějších skupin sladkovodních ryb, kterou můžete do akvária sehnat. Jedná se o velmi agresivní a teritoriální ryby. Průměrná velikost se pohybuje v rozmezí 10-13 cm, přičemž nedorůstají větší délky než 15 cm.


Cynotilapia zebroids "Cobue" (zástupce skupiny Mbun)

Pokud jde o velikost akvária, tak tyto ryby preferují co největší plochu dna … to znamená, že nádrž nemusí být přehnaně vysoká, záleží především na délce a šířce. Většina akvaristů považuje za hraniční nádrž kolem 200 litrů s délkou cca 100 cm. Pokud máte tedy nádrž, která je 50 cm dlouhá, 50 cm široká a 100 cm vysoká, máte objem 250 litrů, ale pro chov Mbuna cichlid je nevhodná. Jako tu nejzákladnější nádrž tedy považujte tu s rozměry 100x50x40 cm výška. V takovéto nádrži už se dá uvažovat o kolonii ryb. Kolonie by měla být vždy v poměru 1 samec na 2-3 samice. Jako ideální je hranice 8-10 kusů (pokud jde o méně agresivní jedince). Čím jsou jedinci agresivnější, tím by jich mělo být víc. Obecně platí, že čím více ryb jednoho druhu, tím lépe. Rozhodně není vhodné si místo 8 ryb stejného druhu pořídit do akvária 4 druhy (od každého samce a samici), protože chcete mít různobarevné ryby. Kombinování je samozřejmě možné, ale chce to určité znalosti, aby byly vybrány takové ryby, které si nebudou vzájemně „překážet“.

Jako základní vodítko pro určení počtu ryb se dá brát … 10 litrů vody = 1 ryba. V 200 litrovém akváriu by tedy mohlo být kolem 20 Mbun. Pokud jde o menší druhy, může jich být o něco víc a pokud jde o větší druhy, tak méně. V zásadě je lepší mít v akváriu o něco více ryb, protože celková agresivita se rozloží mezi víc jedinců, tomu musí ovšem odpovídat péče o akvárium (výměna vody, filtrace atd…). Nikdy nekombinujte africké tlamovce s rybami z jiných lokalit!!!

Pokud jde o zařízení akvária, tak na dno je vhodný například korálový písek (zrnitost 1 mm), který pomáhá udržet alkalickou vodu. Dále je nutné v akváriu připravit jeskyně nebo podobné schovávačky z kamenů. Uvědomte si ovšem, že každý kámen ubírá na čistém objemu vody … tento faktor je důležitý především u malých akvárií. V zásadě není nutné vytvářet za každou cenu co nejvíce úkrytů, pokud máte v akváriu víc než jednoho samce, budou o každou jeskyni a schovávačku bojovat. Lepší variantou je umístit jeskyně a kamení na opačných stranách akvária. Tím vytvoříte jakási teritoria, která se samci budou hlídat a nepůjdou si tolik po krku. Když naopak vytvoříte jednu „hromadu kamení“ uprostřed akvária … umístíte tím v podstatě rivaly do stejného domku jen do jiných místností, což není ideální situace. Pokud chcete mít v akváriu i nějakou rostlinu, kterou si tito tlamovci nepřidají na svůj jídelníček, můžete použít rostliny Anubias, které sice rostou velmi pomalu, ale většinou vydrží okusování a jsou prospěšné pro kvalitu vody. Hnědovka křídlatá (Microsorum pteropus) může být také použita, možná se stane terčem útoků, ale ryby jí nebudou okusovat. V zásadě je ale vysázení rostlin v akváriu s tlamovci sázkou do loterie.


Takhle nějak by mohla vypadat nádrž pro tyto ryby. Všimněte si především 2 skalních útvarů na opačných stranách akvária

pH vody by se mělo pohybovat někde mezi 7,5-9, tvrdost cca 10-20 dGH a teplota mezi 25-26°C.

Významnou úlohu při chovu těchto ryb má filtrace. Ta hraje stěžejní roli mezi úspěšným a neúspěšným odchovem. Kvalitní filtrace s dostatečným objemem filtračního média je základem všeho. Provzdušnění je také důležité, ale s tím obvykle nebývá větší problém. Oblíbený kompresor se vzduchovacím kamínkem je dostačující. Co se týče výměny vody, tak ta by se měla provádět cca 1 týdně s tím, že by se mělo vyměnit kolem ½ vody v akváriu (podle zarybnění – pokud máte více ryb, vyměňte o něco více vody). Voda do akvária by se měla lít odchlorovaná a stejné teploty. Pokud máte měkčí vodu, je vhodné přidat sodu.

Mbuny potřebují vlákninu, která je obsažena v řasách a zelenině. Pokud v akváriu nemáte žádné rostliny, bude to mít vliv na růst řas, které budou tyto rybky okusovat. Jinak jsou tyto ryby nenasytní jedlíci, kteří budou přijímat každou potravu, kterou jim dáte.

Co se týče rozmnožování, tak to nebývá zase tak velký problém. Mbuny jsou polygamní ryby, takže by měl být 1 samec na několik samic. Útvary z kamenů by měly být dělány tak, aby poskytovaly úkryt i samicím, protože samci se při pářících pokusech stávají mnohdy velmi agresivní. Vajíček většinou nebývá víc jak 10-60. Samice o potomstvo pečuje v tlamce cca 30 dní. Potěr se krmí práškovým krmivem a žábronožkami. Mbuny pečující o potomstvo se stávají vysoce agresivní.

Na závěr se dá říci, že pokud mají ryby správnou nádrž, ideální počet jedinců a kvalitní vodu, jde o poměrně snadno chovatelnou skupinu ryb.

Skupina Mbuna se rozděluju na tyto rody (o některých se více dočtete v samostatných článcích):

Abactochromis

Cyathochromis

Cynotilapia

Genyochromis

Gephyrochromis

Iodothopheus

Labeotropheus

Labidochromis

Maylandia

Melanochromis

Petrotilapia

Pseudotropheus

Tropheops

Odkazy na další články:

Akvárium pro chov afrických mbun

Cichlidy z jezera Malawi

Skupina Astatotilapia z jezera Malawi

Skupina Haplochromis z jezera Malawi

Zdroje infomací: http://en.wikipedia.org/, http://fish.mongabay.com/, http://animal-world.com/, http://african-cichlid.com/, http://africancichlidhub.com/

Chováte doma zástupce této skupiny cichlid?
Ano
zacatekstredkonec 449 (45%)
Choval jsem, ale už ne
zacatekstredkonec 179 (18%)
Ne, ale rád bych
zacatekstredkonec 199 (20%)
Ne a ani to neplánuji
zacatekstredkonec 181 (18%)
Počet hlasujících: 1008


<Starší | tento článek | Novější>

Napsáno: 17. 3. 2015, 16:25 | Kategorie: Obecná akvaristika | Napsal: admin | Vytiskni stránku


Komentáře návštěvníků: 0

Zatím žádný příspěvek, tak začněte VyPřidávat komentáře smí jen přihlášení uživatelé!