Skupina Astatotilapia z jezera MalawiDo této skupiny z jezera Malawi patří pouze jeden druh a to je Tlamovec zelený. Má pověst agresivní ryby, ale když se mu vytvoří správné prostředí, pak jde o poměrně bezproblémového obyvatele. Jedná se o velmi živou rybu, takže při správných podmínkách jí bude plné akvárium.

Skupina Astatotilapia z jezera Malawi

Jak již bylo řečeno v článku Cichlidy z jezera Malawi, skupina Astatotilapia patří do rodu Haplochromine (z tohoto rodu pochází více než 99% ryb v jezeře Malawi).

Hned na úvod je třeba říct, že taxonomické rozdělení ryb v jezeře Malawi není jednotné a mění se v podstatě každým rokem, proto nemá smysl uvádět nějaká striktní rozdělení. V tomto článku jde spíše o obecné pochopení, než taxonomickou příručku. V případě skupina Astatotilapia je to poměrně jednoduché, z této skupiny žije v jezeře Malawi pouze jeden druh a to je Astatotilapia calliptera (česky Tlamovec zelený).

Astatotilapia calliptera (Tlamovec zelený)

Tento druh se tedy vyskytuje v jezeře Malawi, ale také Chiuta a Chilwa, dále i v přilehlém říčním systému (Zambezi, Buzi, Pungwe …). Ne tak obvyklý název je „Eastern Happy“. Jsou to barevné ryby, které mají podobné značení jako cichlidy z Viktoriina jezera, a proto jsou s nimi často zaměňovány. Výrazné je především černé značení přes oko a skřele a to u všech barevných forem (samců). O vzhledu ryb se zde více rozepisovat nebudu, jen bych rád zmínil, že existuje několik barevných variant v závislosti na tom, odkud z jezera pocházejí. Samci jsou při tom výrazně barevnější než samice, které jsou v zásadě barevně nevýrazné.


Astatotilapia calliptera (samec, modrá varianta z oblasti Chisumulu)


Astatotilapia calliptera (samice, modrá varianta z oblasti Chisumulu)


Astatotilapia calliptera (samec, žlutá varianta z oblasti Thumbi East Island)


Astatotilapia calliptera (samice, žlutá varianta z oblasti Thumbi East Island)

Tlamovec zelený má tendenci stát se vysoce agresivní vůči rybám stejného druhu, pokud nemá dostatek prostoru, jinak se dá považovat za poměrně klidnou rybu. Pověst, že jde o agresivní cichlidu je dána tím, že má větší požadavky na prostor než ostatní cichlidy z této oblasti. Obecně se dá říct, že se ryba hodí i pro začínající akvaristy. Dá se poměrně snadno sehnat a pořizovací cena není nijak vysoká.

Tlamovec zelený by měl být umístěn v akváriu o obsahu minimálně 300 litrů (1 samec a 2-3 samice). Jako podklad je vhodný jemný písek. Důležité jsou také kameny, ze kterých by měla být vytvořena jeskyně nebo podobný úkryt a tím simulovat přirozené prostředí ryby. Důležitý je také dostatek otevřeného prostoru pro plavání. Živé rostliny se v akváriu mohou „vyzkoušet“, ale je velká pravděpodobnost, že si je tento tlamovec přidá do svého jídelníčku. S ostatními obyvateli akvária by neměl mít problémy, pokud se nebude jednat o stejný druh nebo rybu podobného vzhledu. Doporučuje se, aby ostatní ryby v akváriu byly minimálně stejně velké jako tento druh. Pokud chcete v akváriu chovat dva samce Tlamovce zeleného, bude potřeba akvárium o minimální velikosti 500 litrů.

Jedná se o všežravce, kdy bylo pozorováno, že se ve volné přírodě živí malými rybkami, bezobratlými, rostlinami i řasami. V akváriu by měl být krmen různorodě: živá potrava, mražená, sušená, žížaly, malé střevle, vločkové krmivo. Krmte 1-2 denně tolik, aby to bylo spotřebováno během několika minut.

Samice si vkládá vajíčka (obvykle 25 -50) do tlamy. Po cca 25 dnech vypouští potěr do volné vody. Potěr by měl být krmen např. žábronožkami.

Další díly této série:

Úvod do afrických cichlid

Cichlidy z jezera Malawi

Skupina Mbuna z jezera Malawi

Skupina Haplochromis z jezera Malawi


Tlamovec zelený v atlasu ryb

Zdroje fotek a informací: http://www.african-cichlid.com/, http://cs.wikipedia.org/, http://www.tropicalfishsite.com/, http://animal-world.com/, http://www.fishbase.org/

Chtěli byste si pořídit toho tlamovce?
Ano, líbí se mi
zacatekstredkonec 408 (35%)
Ano, ale mám malé akvárium
zacatekstredkonec 155 (13%)
Ano, ale zdá se agresivní
zacatekstredkonec 172 (15%)
Ne, je příliš náročný na prostor
zacatekstredkonec 138 (12%)
Ne, je agresivní
zacatekstredkonec 155 (13%)
Ne, nelíbí se mi
zacatekstredkonec 145 (12%)
Počet hlasujících: 1173


<Starší | tento článek | Novější>

Napsáno: 15. 3. 2015, 16:39 | Kategorie: O rybách | Napsal: admin | Vytiskni stránku


Komentáře návštěvníků: 0

Zatím žádný příspěvek, tak začněte VyPřidávat komentáře smí jen přihlášení uživatelé!