Cichlidy z jezera MalawiStručný článek o jezeře Malawi a cichlidách v něm. Podrobnější informace o skupinách cichlid zmíněných v textu budou uvedeny v samostatných článcích.

Cichlidy z jezera Malawi

Jezero Malawi je tektonického původu, což znamená, že vzniklo v trhlině v zemské kůře, na místě, kde se od sebe vzdalují dvě tektonické desky. Proudy, které ústí do tohoto jezera, mají vysoký obsah minerálních látek, což spolu s faktorem odpařování způsobuje vysokou mineralizaci jezerní vody. Jezero Malawi je známé pro svou průzračnou čistotu a stabilitu, pokud se jedná o pH a další parametry vody. Z toho je zřejmé, že v akváriu s rybami z tohoto prostředí je nutné dávat na kvalitu vody velký důraz.

Něco o budoucnosti jezera:

Nadměrný rybolov a zvýšená ekonomická aktivita mají negativní vliv na počet ryb v jezeře. Úlovek ryb poklesl jen mezi léty 1988 – 1992 o 20%. Tento problém se nedotýká jen samotného jezera, ale i okolních států (Malawi, Tanzanie a Mosambik). Samotné jezero se rozkládá na ploše více než 22 000 km2. Lidé ve vnitrozemí, kteří spoléhají na jezero v mnoha oblastech (voda, elektřina, doprava, zavlažování, ryby …), pociťují zhoršující se stav jezera již dnes. Znečištění a nadměrný rybolov neohrožuje jen samotné jezero, ale i miliony lidí v jeho okolí, kteří jsou na něm životně závislí. Jako hlavní problém se ukazuje přelidnění v dané oblasti, přílišná ekonomická závislost na jezeře (lov ryb nejen pro vlastní potřebu, ale také na vývoz). Dnes je odhadováno, že více než 250 000 lidí v této oblasti je vázáno na rybolov. Jako jeden z největších problémů se ukazuje používání moderních rybářských lodí. Tyto lodě nutí malé místní rybáře lovit v mělkých vodách, kde se často vytírají ryby. Lov těchto ryb má obrovský dopad na celkovou populaci ryb v jezeře.

Rozdělení ryb:

Jezero Malawi je 580 km dlouhé a jen 75 km široké. 99% ryb v jezeře patří do kmene Haplochromine. Rody z tohoto kmene jsou dále rozděleny do tří (čtyř) skupin: Mbuna, Haplochromis a Astatotilapia (někdy se samostatně uvádí i rod Aulonocara).


Astatotilapia calliptera

Mbuna: 2/3 jezera Malawi se skládají ze skalnatého pobřeží, kde se vyskytuje právě tato skupina (10 – 20 cm dlouhých, velmi aktivních, výrazně barevných, poměrně agresivních a převážně býložravých) afrických cichlid. Mbuna znamená v překladu něco jako „skalní ryba“. Tyto ryby žijí převážnou část svého vývoje v izolaci, a proto se u nich vyvinulo mnoho různých druhů. Jedná se o endemickou skupinu, která se vyskytuje pouze v jezeře Malawi.


Tropheops Tropheops "yellow chin" (zástupce skupiny Mbuna)

Haplochromis: Jedná se o větší cichlidy, které se vyskytují spíše v otevřených vodách, a tudíž nejsou tak geograficky izolované. V této skupině se vyskytují jak masožravé ryby, tak ryby požírající výhradně plankton. V roce 2007 bylo popsáno celkem 213 druhů. Mnoho z těchto druhů žije jen zde. Dá říci, že tyto cichlidy se vyskytují převážně v otevřených vodách v písčitých oblastech a že její zástupci jsou obecně větší než ti ze skupiny Mbuna.


Nimbochromis Venustus (zástupce skupiny Haplochromis)

Podrobnější informace o skupinách Mbuna, Haplochromis a Astatotilapia se můžete dočíst v následujících článcích:

Skupina Mbuna z jezera Malawi

Skupina Haplochromis z jezera Malawi

Skupina Astatotilapia z jezera Malawi

Rod Aulonocara z jezera Malawi


Podrobnější mapa jezera Malawi

Zdroje informací a fotek

http://en.wikipedia.org/, http://animal-world.com/, http://african-cichlid.com/

Jak vidíte budoucnost jezera Malawi a ryb v něm?
Špatně, situace se bude zhoršovat
zacatekstredkonec 435 (37%)
Špatně, ale situace se zlepší
zacatekstredkonec 196 (17%)
Je mi to jedno
zacatekstredkonec 199 (17%)
Myslím, že v článku se zbytečně přehání
zacatekstredkonec 166 (14%)
Pohoda, nic se neděje
zacatekstredkonec 179 (15%)
Počet hlasujících: 1175


<Starší | tento článek | Novější>

Napsáno: 14. 3. 2015, 22:12 | Kategorie: Obecná akvaristika | Napsal: admin | Vytiskni stránku


Komentáře návštěvníků: 0

Zatím žádný příspěvek, tak začněte VyPřidávat komentáře smí jen přihlášení uživatelé!