Africké cichlidy (úvod)Úvod do seriálu o afrických cichlidách

Africké cichlidy (úvod)


Vrubozubcovití (čeleď Cichlidae) jsou běžně označováni jako „cichlidy“. Jde o čeleď ostnoploutvých paprskoploutvých ryb ze sladkých vod Afriky, Asie (několik druhů od Izraele po Srí Lanku a Indii) a Jižní a Střední Ameriky (sever až Rio Grande).

Jedná se o velkou a různorodou čeleď s nejméně 1650 druhy, které byly vědecky popsány. Každý rok jsou objevovány nové druhy a mnoho jich zůstane nepopsaných. Skutečný počet druhů v této čeledi je odhadován na 2-3 tisíce.

My se v v této sérii zaměříme jen velmi zhruba na podčeleď Pseudocrenilabrinae. Jde o podčeleď, která od roku 2004 zahrnuje „cichlidy“ Středního východu a Afriky s výjimkou zvláštního druhu Heterochromis multidens a druhů z Madagaskaru.


cichlidy


Africké cichlidy zahrnují jedny z nejbarevnějších sladkovodních ryb. Nabízí širokou paletu tvarů těla a nejrůznějšího chování. Jedná se o velmi aktivní ryby. Většina oblíbených akvarijních ryb dosahuje středních velikostí, a proto se hodí i pro domácí akvária. Jiné naopak dosahují impozantních velikostí, a proto se hodí jen do velkých výstavních akvárií. Africké cichlidy také drží primát v kategorii největší a nejmenší cichlidy na světě.


Největší cichlidou je Boulengerochromis microlepis, která dosahuje až 90 cm:

Boulengerochromis microlepis


Naopak nejmenší je Neolamprologus multifasciatus, která dosahuje 4-5 cm:

Neolamprologus multifasciatus


Do podčeledi Pseudocrenilabrinae patří „cichlidy“ z Velkých afrických jezer (především Viktoriino jezero, Tanganika a Malawi). Většina těchto ryb je tedy vázána zejména na oblast Velké příkopové propadliny. Nejznámější jsou pravděpodobně cichlidy z jezera Malawi a Tanganika. Viktoriino jezero není riftové (nachází se mezi dvěma riftovými údolími). Nejde ovšem jen o tato tři jezera, v této oblasti leží mnoho dalších: Edwardovo, Kivu, Albertovo, Rudolfovo …

africkajezera

Cichlidy z těchto jezer jsou proslulé svou krásou a rozmanitostí. Ve většině případů se jedná o endemické druhy, které se nikde jinde nevyskytují. Jelikož jejich vývoj probíhal v uzavřených jezerech, tak se tyto ryby přizpůsobily různým jezerním prostředím (skalnaté břehy, písčité břehy, volnou vodu (pelagické druhy) i hlubinné oblasti). Na jednom skalním útesu můžeme nalézt druhy, které zdroje útesu využívají různými způsoby. Jeden druh trhá dlouhé řasy, druhý odlupuje řasy pevně přichycené ke skále a další se živí mikroorganismy vázanými na útes. Rozmanitost je zkrátka obrovská.

V dalších dílech této série se podíváme na:

Cichlidy z jezera Malawi

Cichlidy z jezera Tanganika

Cichlidy z Viktoriina jezera

Cichlidy afrických řek

Zdroje informací a obrázků:

http://en.wikipedia.org/ http://www.bigalscanada.com/ http://animal-world.com/ http://african-cichlid.com/ http://commons.wikimedia.org/wiki/User:Rex_shock

Líbí se vám tento článek?
Ano
zacatekstredkonec 414 (34%)
Ano, ale víc obrázků
zacatekstredkonec 172 (14%)
Ano, ale je krátký
zacatekstredkonec 171 (14%)
Ne, příliš krátký
zacatekstredkonec 134 (11%)
Ne, málo informací
zacatekstredkonec 147 (12%)
Ne, je to o ničem
zacatekstredkonec 168 (14%)
Počet hlasujících: 1206


<Starší | tento článek | Novější>

Napsáno: 14. 3. 2015, 18:18 | Kategorie: Obecná akvaristika | Napsal: admin | Vytiskni stránku


Komentáře návštěvníků: 0

Zatím žádný příspěvek, tak začněte VyPřidávat komentáře smí jen přihlášení uživatelé!